Чутлива комунікація сприяє створенню безпечного та комфортного середовища для всіх. Вона допомагає уникнути непорозумінь, підтримує людей у складних життєвих обставинах та сприяє взаєморозумінню.
Поради безбар’єрного спілкування оприлюднив Департамент охорони здоров’я Дніпропетровської ОДА.
Поради з питань чутливої комунікації та взаємодії
Чутлива комунікація – це спосіб спілкування, що враховує емоційний стан та особливості співрозмовника, проявляючи повагу, емпатію та розуміння. Вона спрямована на створення безпечного і підтримуючого середовища, де кожен може відчувати себе комфортно та захищено.
Якщо мова йде про взаємодію з людьми, які переживають тимчасові труднощі з ментальним здоров’ям, це правило особливо важливе, адже кожен може опинитися у вразливому стані. Це передусім стосується таких станів, як депресія, емоційне вигоряння, посттравматичний стресовий розлад та інших, що виникають внаслідок важких чи трагічних подій або тривалого стресу.
Варто звернути увагу на основні правила такої комунікації з людьми у вразливому стані:
- Не варто наголошувати на стані людини чи порушенні
Навіть якщо відомо про стан людини, треба намагатися уникати акцентування уваги на цьому. Якщо людина поводиться незвично чи емоційно реагує, не треба питати про її депресію.
- Не варто засуджувати емоційні прояви
Якщо людина стає свідком нервового зриву співрозмовника, не треба його засуджувати. Кожен може опинитися у подібній ситуації, важливо ставитися з розумінням до переживань інших. Емоційні прояви — це нормальна реакція на стресові обставини.
- Розмовляти бажано віч-на-віч
Якщо доводиться мати справу з людиною, у якої часто спостерігаються ознаки стресу, депресії або іншого вразливого стану, варто м’яко запропонувати свою допомогу. Наприклад, знайти фахівця або просто висловити підтримку. Такий підхід можна застосовувати й з друзями чи родичами.
- Не треба стигматизувати
Варто уникати стереотипів щодо людей з різними станами або хворобами. Не потрібно вважати їх не соціалізованими або небезпечними. У більшості випадків ці стереотипи не відповідають дійсності. Підтримка і розуміння допомагають створити безбар’єрне середовище для всіх.
Читайте також:
- Девіантна поведінка у дітей та підлітків: причина та способи вирішення
- «Ні»: як навчитися відмовляти — поради психолога
Підписуйтесь