Як ВПО можуть зекономити на оренді житла?

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 12:01, 27 Березня 2025
Ключі від квартири / фото ілюстративне, Pexels

Міністерство соціальної політики запровадило інструмент підтримки для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які були змушені залишити свої домівки через війну. Йдеться про субсидію на оренду житла, яка має допомогти ВПО знайти безпечне житло та інтегруватися в нові громади.

Про це повідомляє Вільногірська міська рада.

Субсидія на оренду для ВПО

Програма передбачає прозорий механізм надання допомоги, який враховує регіональні особливості вартості оренди житла. Розмір субсидії буде розраховуватися індивідуально для кожної родини ВПО.

Крім того, програма забезпечить компенсацію податків орендодавцям, що має стимулювати офіційну здачу житла в оренду. Виплати за субсидією будуть гарантовані з державного бюджету.

Для отримання субсидії на оренду житла необхідно пройти кілька кроків:

  • укласти договір оренди між ВПО та власником житла.
  • спільно звернутися за субсидією. Це можна зробити як офлайн (у сервісних центрах Пенсійного фонду України або Центрах надання адміністративних послуг), так і онлайн (через веб-портал або мобільний застосунок Пенсійного фонду України);
  • після перевірки інформації в державних реєстрах (централізований облік ВПО та інші реєстри) буде здійснено призначення, нарахування та виплата субсидії на рахунки як орендаря, так і орендодавця в банку.

Як працює субсидія?

Середня вартість 1 квадратного метра житла, яке здається в найм, становить 193,6 гривні (за даними Держстату). При цьому враховуються регіональні коефіцієнти, які можуть підвищувати вартість в обласних центрах та інших населених пунктах. Наприклад, в обласному центрі середня вартість становить 123,9 грн за кв.м, а в інших містах та селах області – 102,6 гривні за квадратний метр.

Соціальна норма житла для однієї особи становить 13,65 квадратних метрів, тому сім’я з однієї особи може отримувати субсидію на оренду житла площею до 35,22 квадратних метрів (орієнтовно 1-кімнатна квартира). Для родини з 4 осіб соціальна норма становить 54,6 квадратних метрів (орієнтовно 2- або 3-кімнатна квартира).

Розмір субсидії залежить від доходів родини. Нормативно передбачено, що витрати на оренду не повинні перевищувати 20% від загального доходу сім’ї. Якщо доходи родини нижчі за 5840 грн на особу, то відсоток спроможного платежу буде меншим, а розмір субсидії – більшим.

Приклади витрат субсидії / скриншот презентації від Міністерства соціальної політики

Наприклад, для родини з 4 осіб з доходом 17 000 гривень на місяць, яка орендує квартиру в Дніпрі вартістю 12 000 гривень, розмір субсидії може становити близько 9 796,8 гривні (81,6% від вартості оренди).

Також програма передбачає юридичний захист інтересів орендодавців та гарантує виплати. Крім того, власникам житла компенсуються витрати на сплату податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Для фізичних осіб, які є ФОП на єдиному податку 2-ї та 3-ї груп, можливість здавати житло в оренду передбачена за наявності КВЕД 68.20 “Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна”.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території

Анастасія Гришкова 15:10, 3 Липня 2025
як отримати свідоцтво про смерть / ілюстративне фото, Rexels

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини на тимчасово окупованій території потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті. Подати її можна до будь-якого суду України, незалежно від місця проживання.

Про це повідомила завідувачка сектору “Вільногірське бюро правничої допомоги” Наталія Чернявська.

Як подати заяву

Це можна зробити й онлайн — через систему “Електронний суд”.

До заяви варто додати докази: свідчення очевидців, медичні довідки, фото чи відео з місця поховання.

Справи про смерть на окупованих територіях розглядаються у пріоритетному порядку. Судовий збір у таких випадках не сплачується. Після рішення суду необхідно звернутися до відділу ДРАЦС (РАЦС). Там на підставі рішення суду зареєструють смерть і видадуть свідоцтво.

Наталія Чернявська наголошує: отримати свідоцтво про смерть без звернення до суду неможливо, якщо людина померла на окупованій території.

У разі потреби — можна звернутися за безоплатною правовою допомогою.

  1. Якщо смерть сталася у зоні бойових дій — може знадобитися допомога поліції.
  2. Якщо людина померла за кордоном — слід звернутися до консульства.
  3. Якщо потрібна лише інформація про смерть, а не документ — можна отримати витяг про смерть.

Читайте також:

Підписуйтесь

Постраждалі від рф можуть отримати фінансову допомогу: перелік категорій

Анастасія Гришкова 11:57, 3 Липня 2025
фінансова допомога / ілюстративне фото, Rexels

Українці які постраждали внаслідок збройної агресії можуть отримати фінансову допомогу від держави.

Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України.

Хто може отримати допомогу

Родини загиблих та постраждалих від злочинів ворога — цивільні працівники, енергетики, комунальники, працівники органів місцевого самоврядування, лікарі та усі, хто виконував свою роботу під обстрілами, ризикуючи життям.

Ті, хто отримав поранення, каліцтво чи захворювання внаслідок бойових дій, обстрілів, а також родини загиблих, мають право на одноразову грошову допомогу.

Розмір виплат

  • 1 мільйон гривень — у разі загибелі людини;
  • 800 тисяч гривень — для тих, хто отримав інвалідність I групи;
  • 500 тисяч гривень— для тих, хто отримав інвалідність II групи;
  • 200 тисяч гривень— для тих, хто отримав інвалідність III групи.

Подати заяву можна через ПФУ — особисто або онлайн.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини на тимчасово окупованій території потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті. Подати її можна до будь-якого […]

Постраждалі від рф можуть отримати фінансову допомогу: перелік категорій

Українці які постраждали внаслідок збройної агресії можуть отримати фінансову допомогу від держави. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України. Хто може отримати допомогу Родини загиблих […]

В Україні ветерани можуть отримати до 1,6 мільйона гривень на власну справу

В Україні ветерани та ветаранки, а також родини загиблих захисників можуть отримати фінансування на власну справу. Це стало доступним за програмою “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”. […]

У Вільногірській ЦМЛ відтепер приймає лікар-ендокринолог

У Вільногірській центральній міській лікарні тепер працює лікарка-ендокринолог — Лариса Коваль. Про це йдеться у сюжеті Вільногірської міської ради. Лікар-ендокринолог приймає в ЦМЛ “У своїй […]

З 1 липня Пенсійний фонд буде відповідальний за оформлення і контроль виплат соціальної допомоги

З 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України почне адмініструвати соціальні виплати. Для отримувачів нічого не зміниться — всі, хто мав право на допомогу, й […]