Важливо

Черга на отримання тимчасового житла для ВПО: як цей процес запустити у Вільногірську

Марія Макарович 18:37, 30 Липня 2024
Житло для ВПО
Житло для ВПО/ фото istock

У п’ятницю, 26 липня 2024 року, члени Ради ВПО провели чергове засідання. Вони обговорили необхідність формування у Вільногірській громаді черги для переселенців щодо отримання тимчасового житла.

Більше про потенційні шляхи розв’язання житлової проблеми для переселенців — у матеріалі Вільногірськ IN.UA

Житло для ВПО у Вільногірську: правильна черга

Під час повномасштабної війни мільйони людей були вимушені виїхати з різних домівок через окупацію або руйнування їх житла. Зараз багато з них перебувають в різних громадах України. Соціальний статус та фінансові спроможності у цих людей різні. Тому держава з цього року активізувала свої зусилля щодо забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом, якщо ті цього потребують. 

Фахівчиня з моніторингу ситуації ВПО БО «БФ «Право на захист» Олена Пазенко розповіла на засіданні, що для того, щоб громада могла рухатися в рамках освоєння донорських коштів або користування державними субвенціями, вона має зробити перший крок — створити чергу на отримання тимчасового житла для ВПО. Якщо в громаді такого немає, то будь-яка комунікація щодо отримання коштів на будівництво, реконструкцію чи ремонт приміщень для поселення ВПО неможлива. 

«У деяких громад є помилкове розуміння питання створення такої черги. Вони кажуть, у нас є загальні черги на соціальне житло. Нехай ВПО стають у ці черги. Навіщо інші. Жоден донор не надасть кошти на фонд соціального житла. Потрібно створити таку чергу, зоб в неї могли стати виключно ВПО», – розповіла Олена.

Редакція Вільногірськ.IN.UA вже спілкувалася з юристом з цього питання та отримувала відповідь на запит на інформацію від міської ради. За результатами цієї відповіді виявилося, що Вільногірська міська рада не має окремої черги для ВПО на отримання тимчасового житла. Всіх заявників ставлять у загальну чергу.

Більше про те як отримати тимчасове житло у Вільногірську читайте у нашому матеріал.

Питання черги для ВПО на державному рівні

«Створення черги для ВПО на отримання тимчасового житла не є забаганкою переселенців з Вільногірська. Це є правилом, яке диктує офіційна державна стратегія та операційний план», – пояснює Олена Пазенко.

У квітні 2023 року Розпорядженням КМУ було схвалено Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року та затверджено операційній план заходів з її реалізації у 2023-2025 роках. Саме в останньому дані пункти про чергу та фонд житла чітко окреслені. 

Також фахівчиня розповіла, що якщо внутрішньо переселена особа спробує подати заявку на зарахування до черги на отримання тимчасового житла для ВПО, а такої черги у громаді немає, то людина може подати до суду. Оскільки існування такої черги прописано у державі на рівні нормативно-правових документів, то суд, швидше за все, пристане на сторону позивача. У такому випадку громада все одно буде зобов’язана створити цю чергу згідно із рішенням суду. 

 Як громада може отримати вигоду від залучення переселенців 

Питання щодо надання тимчасового житла регулюються Постановою КМУ № 495. Там також є бальна система, яка використовується при визначенні першочерговості надання житла тим чи іншим переселенцям. Це значить, що, наприклад, мати одиначка чи багатодітна родина серед усіх претендентів на тимчасове житло може мати пріоритет на поселення. Адже такі люди отримують більше балів згідно із Постановою та додатками до неї. Втім, у документі також вказано, що громади також мають 20 балів, які вони можуть вирішити, як розподіляти. Таким чином, міська рада може надавати ці бали людям, які мають певний фах, що необхідний громаді. Це можуть бути лікарі, вчителі, працівники комунальних служб, слюсарі тощо. 

«Таким чином громади можуть залучити внутрішньо переміщених осіб з таким фахом, якого бракує в громаді. Багато людей виїхало з міст або з України. Тому у громадах зараз відчувається недостача певних спеціалістів. Розподіляючи ці 20 балів, громади можуть розв’язати цю проблему», – пояснює Олена Пазенко.

Що має зробити Вільногірська громада

Вільногірська міська рада, у відповідь на попереднє звернення редакції, вказала, що наразі в громаді немає приміщень для створення фонду житла. Втім, це не є перепоною для створення черги для ВПО на отримання тимчасового житла.

«Для початку має бути проведена інвентаризація нерухомого майна громади. Таким чином громада має побачити безхазяйне майно,  комунальні будівлі, що занепадають тощо. Можливо є якась будівля, яка недобудована, але там проведені комунікації. Цей моніторинг дозволяє зрозуміти, куди направити донорські кошти. Після цього можна створювати фонд. Якщо такого фонду немає, то черга може існувати. Це показник потреби для держави та донорів», – зазначає фахівчиня.

Важливо пам’ятати, що таке житло є комунальною власністю та залишається у такому статусі назавжди. Його не можна приватизувати, не важливо, скільки людина там прожила. Воно надається допоки ВПО не можуть розв’язувати житлові питання. До того моменту, вони можуть мати це житло та сплачувати тільки за комунальні послуги. Після розв’язання проблеми з житлом для переселенців, це приміщення може передаватися громадою до іншого фонду, наприклад для черги на соціальне житло, пояснила фахівчиня. 

«У 2024 році активізували активності щодо надання тимчасово житла. Це підготовчий етап. На державному рівні буде видно, де є найбільша потреба. Основні напрямки, над якими працює держава з партнерами: соціальна оренда з подальшим викупом, програма підтримка ВПО, що зараз орендують житло. Також обдумують перегляд умови надання кредитів за програмою єОселя. Можливе запровадження саме обласних програм підтримки кредитування житла для ВПО», – розповідає Олена.

Результати засідання консультативної ради

Під час засідання члени Ради ВПО вирішили створити робочу групу з житлових питань. Вже почався процес розробки проєкту положення щодо створення черги для ВПО у Вільногірській територіальній громаді. Це положення нададуть на розгляд виконавчого комітету на найближче засідання, яке відбудеться 14 серпня. Якщо положення затвердить виконком, то надалі його винесуть на сесію міської ради. Тільки у випадку проходження сесії та затвердження місцевими депутатами, це положення набере чинності та громада почне формування такої черги.  

«Донори та держава вже зрозуміли, що не можна розглядати ВПО окремо від громади. ВПО це частина громади, благоустрій та стан громади буде впливати на їх стан та життя», – каже Олена Пазенко.

Читайте також:

Підписуйтесь

Двоє дніпрян торгували гранатами в Одесі

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 18:40, 18 Вересня 2024
Гранати продавали в Одесі
Гранати продавали в Одесі / фото ГУНП в Одеській області

Зловмисники відправляли в Одесу посилки з вибуховими боєприпасами, ховаючи їх серед побутових речей. Оплату за гранати отримували на банківські картки.

Про це повідомляє Головне управління Національної поліції в Одеській області.

Поліціянти встановили, що зловмисники 28 і 38 років придбали у невідомої особи гранати різного виду. Два замовлення старший зловмисник виконав сам, ще одне – спільно з товаришем. Загалом вони збули сім гранат, за які отримали майже 17 тисяч гривень.

Правоохоронці затримали “продавців” у Дніпрі. Під час обшуків, за місцями мешкання фігурантів, поліцейські вилучили гаджети з інформацією, що має доказове значення у справі. В оселі молодшого чоловіка ще й 30 набоїв калібру 5х45 мм, які скерують на експертизу.

Їм повідомили про підозру у незаконному придбанні, зберіганні та збуті вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу, зокрема вчиненому за попередньою змовою групою осіб. Згідно зі статтею 263 Кримінального кодексу України “бізнесменам” загрожує до 7 років позбавлення волі. 

Наразі підозрювані під вартою, з правом внесення застави. Слідство триває. Правоохоронці з‘ясовуватимуть, де затримані отримали вибухові пристрої.

Читайте також:

Підписуйтесь

За яким тарифом жителі Вільногірська оплачуватимуть електричне опалення: пояснення

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 17:04, 18 Вересня 2024
Електроопалення і тарифи
Електроопалення і тарифи / фото getty images

Кабінет Міністрів України вніс зміни до умов застосування тарифів на електроенергію для побутових споживачів, які мають електричне опалення. Зокрема, для тих, хто проживає у житлових будинках, у тому числі й квартирах. Провідний інженер з розподілу електричної енергії дільниці Вільногірська пояснює всі тонкощі нововведень. 

Більше на Вільногірськ IN.UA.

Тариф на електроопалення діятиме у періоді з 01 жовтня 2024 року по 30 квітня 2025 року. Помешкання з таким опаленням вважається тоді, якщо у ньому встановлені установки, які вимагає проєктна документація. 

“На даний час згідно з останнім уточненням, підтвердженням електроопалювальної установки, згідно з роз’ясненнями НКРЕКП протоколу, є технічний паспорт на житло, де вказана наявність електроопалення або акт огляду електроопалювальної установки, прийнятий оператором системи розподілу”, – зазначає провідний інженер з розподілу електричної енергії дільниці Вільногірська Євгеній Звяга. 

До того ж електроопалювальне обладнання має бути обов’язково зареєстроване. А власник має володіти документом, що це підтверджує.

Такими може бути:

  • Технічний паспорт, в якому у графі «вид опалення» зазначене електроопалення;
  • Акт, складений інспектором державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, щодо обстеження стану електрообладнання споживача з інформацією про наявність та готовність до використання за призначенням електроопалювальної установки;
  • Акт, складений представником оператора системи розподілу, про наявність та готовність до використання за призначенням електроопалювальної установки;
  • Відмітка сервісного центру про введення електроопалювальної установки в експлуатацію під час її взяття на гарантійне обслуговування.

Вони мають бути внесені в паспорт точки розподілу електроенергії після огляду спеціалістом від компанії яка надає послуги. 

“Акт огляду електроопалювальної установки виконується після того, як споживач надасть всі документи. Потім споживач пише заяву, щоб провели акту огляду електроопалювальної установки та внесли в паспорт точки розподілу якщо необхідно зміни і після цього видається рахунок споживачу”, – додає провідний інженер з розподілу електричної енергії дільниці Вільногірська Євгеній Звяга. 

Тариф на електроенергію

Наразі для всіх споживачів  з єдиним електролічильником діє тариф 4,32 гривні за кіловат на годину.

Для побутових споживачів, які проживають в житлових будинках, обладнаних електроопалювальними установками у період з 1 жовтня по 30 квітня встановлюються тариф (гривня за кіловат на годину):

  • До 2000 спожитих кВт*год на місяць – 2,64 гривні;
  • Понад 2000 кВт*год на місяць – 4,32 гривні.

2-зонний тариф:

  • Денний тариф на світло (7:00-23:00) – 4,32 гривні;
  • Нічний тариф на світло (23:00-7:00) – 2,16.

3-зонний тариф

  • Напівпіковий тариф на світло (7:00-8:00/11:00-20:00/22:00-23:00) – 4,32 гривні;
  • Піковий тариф на світло (8:00-11:00/20:00-22:00) – 6,48 гривні;
  • Нічний тариф на світло (23:00-7:00) – 1,72 гривні.

Читайте також:

Підписуйтесь

Двоє дніпрян торгували гранатами в Одесі

Зловмисники відправляли в Одесу посилки з вибуховими боєприпасами, ховаючи їх серед побутових речей. Оплату за гранати отримували на банківські картки. Про це повідомляє Головне управління […]

18:40, 18.09.2024 Бойцун Дмитро

За яким тарифом жителі Вільногірська оплачуватимуть електричне опалення: пояснення

Кабінет Міністрів України вніс зміни до умов застосування тарифів на електроенергію для побутових споживачів, які мають електричне опалення. Зокрема, для тих, хто проживає у житлових […]

17:04, 18.09.2024 Бойцун Дмитро
Оксана Євтушенко, лікарка статист центру ПМСД

Декларація тепер онлайн: як обрати сімейного лікаря у центрі ПМСД Вільногірська

З червня жителі Вільногірська обирали сімейного лікаря лише очно. Це сталося після звільнення чотирьох фахівців з медичного центру. Наразі процедуру спростили.  Більше на Вільногірськ IN.UA […]

Бювет біля 4 ліцею на якому один з кранів теж не працює

У бюветі досі немає води: що каже місцева влада

Другий місяць в одному з бюветів у Вільногірська немає води. Тиждень тому чиновники міста пообіцяли виправити проблему, але безрезультатно. Натомість запропонували альтернативу – набирати воду […]

Пенсійний фонд України у смартфоні: які послуги онлайн можна отримати

Особисте відвідуванню Пенсійного фонду тепер необов’язкове. Деякі електронні послуги, вже можна отримати за допомогою веб-порталу та додатку в телефоні. Про це розповідає Вільногірська Міська Рада. […]

12:45, 18.09.2024 Бойцун Дмитро