День памʼяті про катастрофу на ЧАЕС

Єва Буянова 11:00, 26 Квітня 2025
День памʼяті про катастрофу на ЧАЕС/ фото ілюстративне, Pexels

Сьогодні в Україні відзначають День памʼяті про катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції, яка стала однією з найстрашніших трагедій в історії ядерної енергетики, — минає 39-та річниця аварії.

Більше на Вільногірськ.IN.UA

О 1:23 ночі 26 квітня на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС пролунав потужний вибух. Першими жертвами трагедії стали двоє працівників станції, а точну кількість загиблих, ймовірно, ніколи не вдасться встановити.

Катастрофа на Чорнобильскій АЕС в цифрах та датах

1977 року ввели в експлуатацію перший енергоблок Чорнобильської атомної електростанції.

2 роки пропрацював четвертий енергоблок, який на повну потужність запустили у 1984 році. Це був найновіший і найсучасніший реактор станції.

2 дні минуло після вибуху, перш ніж світ дізнався про трагедію.

500 тисяч людей стали жертвами радіації за оцінками незалежних експертів.

8,5 мільйона мешканців отримали високі дози опромінення в перші дні після катастрофи.

90 784 особи були евакуйовані з 81 населеного пункту до кінця літа 1986 року.

Понад 600 тисяч людей долучилися до ліквідації наслідків аварії — вони гасили пожежі й розчищали завали.

200 тисяч квадратних кілометрів — площа території, що зазнала радіоактивного впливу, з яких 52 тисячі — це сільськогосподарські угіддя.

10 днів тривав активний викид радіоактивних речовин із зруйнованого реактора.

11 тонн ядерного палива опинилися в атмосфері внаслідок вибуху.

Грудень 1995 року ознаменував підписання меморандуму про остаточне закриття станції.

15 грудня 2000 року Чорнобильську АЕС повністю зупинили.

Вересень 2010 року розпочали будівництво нового саркофага над четвертим енергоблоком, а в квітні 2012-го стартували роботи зі зведення арки.

29 листопада 2016 року завершили насування нового укриття над зруйнованим реактором.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Що подивитись в кіно в травні 2025

Єва Буянова 16:00, 26 Квітня 2025
Що подивитись в кіно в травні/ фото ілюстративне, Pexels

Травень 2025 року обіцяє стати щедрим на гучні прем’єри — на великі екрани повертаються улюблені франшизи, з’являються несподівані драми, ретроадаптації й нові зіркові команди. Вибір на будь-який смак: від супергеройських місій до авторського кіно Веса Андерсона. Зібрали найочікуваніші фільми місяця — зберігайте собі, щоб не прогавити.

Деталі читайте на Вільногірськ.IN.UA

“Громовержці*” з 1 травня

У стрічці “Громовержці*” студія Marvel збирає нестандартну команду антигероїв: Єлену Бєлову, Бакі Барнса, Червоного Захисника, Примару, Таскмастера та Джоні Вокера. Опинившись у смертельній пастці, влаштованій Валентиною Аллеґрою де Фонтейн, ці знедолені аутсайдери вирушають на небезпечну місію, що змусить їх зіткнутися з найтемнішими тінями власного минулого. Чи розпадеться ця хаотична команда, чи зможе знайти спокуту та об’єднатися у щось більше, перш ніж стане запізно?

“Серфер” з 8 травня

Повернувшись до мальовничої місцини свого дитинства, головний герой прагне провести день із сином, але замість спокою стикається з агресією місцевих серферів, які проголосили себе володарями пляжу. Принижений, він вирішує не тікати, а залишитися. Його самотній протест перетворюється на безкомпромісну війну — за повагу, за гідність, за себе самого. Протягом семи днів напруга наростає, межі стираються, а боротьба стає все більш жорстокою.

“Пункт призначення: Родове прокляття” з 15 травня

Легендарна франшиза від New Line Cinema повертається! Стефані – студентка коледжу, яку постійно мучить один і той самий кошмар. Вона вирушає додому в пошуках єдиної людини, яка здатна врятувати родину Стефані і розірвати цикл жахливих подій.

“Місія неможлива: Розплата. Фінальна розплата” з 22 травня

Том Круз повертається у новій частині культової франшизи «Місія Неможлива: Фінальна розплата».

“Ліло і Стіч” з 22 травня

Кіноадаптація культової анімації від Disney 2002 року. Фільм розповідає зворушливу та веселу історію про самотню гавайську дівчинку Ліло та втікача-прибульця, який допомагає згуртувати її зруйновану сім’ю.

“Фінікійська схема” з 22 травня

Нова авантюрна пригода від культового режисера фільмів “Астероїд Сіті” та “Французький вісник” Веса Андерсона знову на великих екранах. Сюжет розгортається навколо Жа-Жа Корда (Бенісіо дель Торо), одного із найбагатших людей Європи, що стикається з інтригами та зрадами всередині свого сімейного бізнесу і напруженими стосунками зі своєю дочкою – черницею, сестрою Лізл (Міа Тріплтон). Насолоджуйтеся зірковим ансамблем з Томом Генксом, Майклом Сера Джеффрі Райт, Скарлетт Йоганссон, Руперт Френд, Хоуп Девіс та Бенедіктом Камбербетчем.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Чаї проти стресу і тривоги: підбірка

Єва Буянова 14:00, 26 Квітня 2025
Заспокійливі чаї/ фото ілюстративне, Pexels

Лаванда, ромашка, м’ята чи навіть матча та інші заспокійливі чаї — напої, які можуть стати природною альтернативою для тих, хто шукає способи знизити рівень стресу та тривоги. 

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала добірку чаїв, які допоможуть розслабитися без зайвих слів і побічних ефектів.

Лавандовий чай 

Лаванда відома своїм м’яким заспокійливим ефектом. Її аромат допомагає зменшити відчуття тривоги, покращити настрій і навіть нормалізувати тиск. Вживання чаю з лаванди або використання її в ароматерапії може сприяти розслабленню, особливо у періоди емоційного напруження.

Ромашковий чай

Ромашковий чай часто використовують для підтримки емоційного стану під час стресових періодів. Його м’яка дія може допомогти зменшити прояви пригніченого настрою, особливо у складні моменти, як-от під час тривалого лікування. Хоча вплив на тривожність може бути менш вираженим, ромашка все одно залишається природним засобом для внутрішнього заспокоєння.

Чай матча

Матчу вирощують і готують по-особливому, що призводить до значно вищої концентрації таких сполук, як теанін і аргінін. Це може пояснити її здатність допомагати знижувати рівень стресу.

Мʼятний чай

Ефірна олія м’яти перцевої відома своїми заспокійливими властивостями — її аромат допомагає знизити тривожність. Тому й м’ятний чай може мати подібний розслаблювальний ефект. А щоб напій справді подіяв, важливо правильно його заварити — експерти вже ділилися порадами, як це зробити найкраще.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Що подивитись в кіно в травні 2025

Що подивитись в кіно в травні

16:00, 26.04.2025 Єва Буянова

Ветерани можуть отримати більше безоплатних медичних послуг

В Україні розширено перелік безоплатних медичних послуг для ветеранів та ветеранок. Водночас лікарі, які надають таку допомогу, зможуть отримувати доплати. Це — частина експериментального проєкту, […]

Фінансова допомога для одиноких батьків: хто має право та як її оформити

Одинокі матері та батьки, які самостійно виховують дитину, можуть розраховувати на державну фінансову підтримку. Про це повідомив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець. Хто має […]