Історія давнини у П’ятихатському музеї: що відомо

Наталія Філоненко 12:37, 4 Березня 2024
П'ятихатський район
Карта П’ятихатського району – історія/ фото Олег Адабаш

Перша зала народного історико-краєзнавчого музею у П’ятихатках зустрічає давньою історією про життя перших поселень людей та козацтва на Дніпропетровщині. Крім того, там розміщені відомості про кам’яні статуї, зокрема Половецькі баби, які є пам’ятками мистецтва IX-XIII століття.

Історичними фактами з Вільногірськ IN.UA поділився директор музею Олег Адабаш.

Перші поселення у пам’ятках П’ятихатського музею

Олег Адабаш розповідає, у старовинному козацькому селі Комісарівка Кам’янського району були стоянки первісних людей. Підтвердженням цього є кам’яні сокири, періоду палеоліту IV-III ст. до н.е., які знайшли неподалік села. А в селі Чистопіль, що на Нікопольщині, знайшли зуб мамонта.

Зуб мамонта та кам'яна сокира
Експонати у П’ятихатському музеї/ фото Олег Адабаш

У 1992 році експозицію музею поповнили дві Половецькі кам’яні баби, які привезли з села Долинське. Одна з них стала окрасою музею біля входу. 

Половці або кипчаки та кумани — кочовий тюркський народ, у XI ст. прийшли в українські степи з Центральної Азії. Розмовляли половецькою мовою, займалися скотарством. Займалися різьбою по каменю. 

Половецькі баби, кам’яні статуї, пам’ятки мистецтва IX-XIII ст. символізували предків, їх ставили у спеціально споруджених для них святилищах на вершинах високих курганів або пагорбів. Святилища з бабами були місцем для поминального культу предків не пов’язаного з похованнями. 

Українське козацтво: історія, що збереглася у музеї

Наприкінці XVI століття на території міста П’ятихатки з’явилися козацькі зимівники та поселення. Найбільші з них Жовте, Комісарівка, Лихівка та Саївка. Осідлі козаки в мирний час займалися землеробством, рибальством, бджолярством, скотарством та поставляли провізію на Запорізьку Січ. 

1648 рік став початком Національно-визвольної війни за незалежність під проводом гетьмана Запорізької Січі Б. Хмельницького та роком трьох переможних битв: Жовтоводської, Корсунської та під Пилявцями.

Богдан Хмельницький
Погруддя Богдана Хмельницького/ фото Олег Адабаш

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – FacebookTelegramInstagram

Дніпровська міськрада повернула до комунальної власності дитячу бібліотеку, яку забрали шахрайським шляхом у 2012 році

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 14:00, 17 Жовтня 2024
фото ілюстративне / Pexels

Бібліотека для дітей, розташована на житловому масиві Тополя-1, була незаконно вибута в 2012 році, коли Бабушкінський районний суд міста Дніпропетровська визнав право власності на це приміщення за ТОВ «Артур-С».

Про це повідомляє Дніпровська міська рада.

Не погодившись із цим рішенням, Дніпровська міська рада звернулась із апеляційною скаргою. Ухвалою Апеляційного суду від 30 травня 2017 року рішення Бабушкінського районного суду скасовано.

Після цього, мерія вжила заходів для відновлення порушених прав. У листопаді 2017 року звернулася до суду з позовом про витребування приміщення на користь територіальної громади міста.

Рішенням Бабушкінського районного суду Дніпропетровська, приміщення бібліотеки було витребувано і повернуто до комунальної власності. Суд підкреслив, що спірне нежитлове приміщення належало територіальній громаді, а тому вибуття майна було неправомірним. 

“В обґрунтування задоволення позову суд першої інстанції зазначив, що спірне нежитлове приміщення належало територіальній громаді міста Дніпра, а тому вбачається, що майно вибуло із комунальної власності неправомірно та поза волею міської ради.”, – зазначили в Дніпровській міській раді.

Постановою Дніпровського апеляційного суду від 17 вересня 2024 року апеляційну скаргу залишено без задоволення, що підтверджує законність повернення бібліотеки до комунальної власності Дніпра.

Читайте також:

Підписуйтесь

Майже половина українців отримує менше 100 доларів пенсії: яка ситуація у Дніпропетровській області

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 11:00, 17 Жовтня 2024
пенсія
фото ілюстративне / Pexels

Станом на жовтень 2024 року в Україні проживає 10,34 мільйона пенсіонерів. Пенсія у 25% з яких складає близько 2 760 грн. 

Про це йдеться в статистиці Опендатабот.

Наразі майже кожен четвертий пенсіонер продовжує працювати — 2,8 млн українців. Середня виплата у працюючих пенсіонерів близько 6 257 грн. До порівняння, середня пенсія по країні — 5 851 грн або ж 141$.

Жителі Дніпропетровської області отримують в середньому 6435,19 гривень. Найбільшу пенсію отримують жителі Києва — 7971 гривня, а найнижчу — у західних регіонах. Там середня виплата становить від 4460 гривень. 

У 43% пенсіонерів в Україні виплати менші за 100 доларів. Більш половини з них взагалі отримують 66$ або 2760 грн на місяць.

1,92 мільйони пенсіонерів отримують від 4 000 до 5 000 грн. Середня пенсія в цій групі — 4 414 грн або 100$.

Ще четверть, а саме 2,64 мільйони пенсіонерів отримують від 5 000 до 10 000 грн. Середня пенсія у цій групі сягає 6 860 грн або ж 165$.

Лише 1,31 мільйон українців отримує пенсію більші за 10 000 грн. В середньому, пенсіонери у цій групі отримують 15 354 грн або 370$.

Читайте також:

Підписуйтесь

Дніпровська міськрада повернула до комунальної власності дитячу бібліотеку, яку забрали шахрайським шляхом у 2012 році

Бібліотека для дітей, розташована на житловому масиві Тополя-1, була незаконно вибута в 2012 році, коли Бабушкінський районний суд міста Дніпропетровська визнав право власності на це […]

14:00, 17.10.2024 Бойцун Дмитро

Майже половина українців отримує менше 100 доларів пенсії: яка ситуація у Дніпропетровській області

Станом на жовтень 2024 року в Україні проживає 10,34 мільйона пенсіонерів. Пенсія у 25% з яких складає близько 2 760 грн.  Про це йдеться в […]

11:00, 17.10.2024 Бойцун Дмитро

На дорогах України встановлять обмеження швидкості руху

На ділянках доріг, де було обмеження швидкості до 80 км/год, дорожні знаки будуть змінені на обмеження швидкості до 50 км/год. Такі зміни пов’язані з переходом […]

12:40, 16.10.2024 Бойцун Дмитро

Фільм “Степне” переміг на фестивалях у Німеччині, Італії та Швейцарії: в головній ролі дніпровський актор Олександр Максяков

Фільм “Степне” показав складну та багатогранну історію Анатолія, який повертається до рідного села. Цю роль зіграв Олександр Максяков, який є не лише актором, а й […]

11:05, 16.10.2024 Бойцун Дмитро

Епідемічна ситуація на Дніпропетровщині: зросла захворюваність на коронавірус та ГРВІ

В області продовжують циркулювати різні генетичні варіанти штаму Omicron, зокрема субваріант FLiRT, який також сприяє поширенню вірусу. На Дніпропетровщині за останній тиждень виявлено 506 хворих […]

09:25, 16.10.2024 Бойцун Дмитро