Лептоспіроз: як безпечно відпочивати біля водойм та не захворіти

Олександра Зоз 17:25, 17 Червня 2024
Лептоспіроз
Лептоспіроз/ фото istock

Влітку в Україні зростає захворюваність інфекцією лептоспіроз. Це пов’язано з тим, що люди більше часу проводять біля водойм. 

Про це повідомляє Дніпропетровський обласний центр контролю та профілактики хвороб.

Обережно: лептоспіроз

Лептоспіроз — це небезпечна гостра інфекційна хвороба, зазначають в ОЦКПХ. Вона протікає важко: з лихоманкою, загальною інтоксикацією, ураженням внутрішніх органів. Часто призводить до смерті.

Відомо, що захворювання викликається мікроорганізмами з роду Leptospirа, які зберігають життєдіяльність:

  • у природних водоймах — 2-4 тижні;
  • у вологому ґрунті — 3-9 місяців;
  • на харчових продуктах — від кількох годин до 30 діб.

Переносять лептоспір дикі та домашні тварини:

  • частіше гризуни: пацюки, миші, полівки, щури;
  • свійські тварини: рогата худоба, свині, собаки;
  • дикі тварини: лисиці, вовки, дикі кабани.

Бактерія, що спричиняє лептоспіроз у людей, потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів.

Інфекція потрапляє у водойми через тварин
Інфекція потрапляє у водойми через тварин/ фото istock

Захворіти на лептоспіроз можна:

  • під час перебування та купання у водоймах, забруднених виділеннями тварин;
  • при контакті з інфікованими тваринами. 

У тіло людини бактерія лептоспірозу потрапляє через:

  • тріщини, порізи чи рани на шкірі;
  • слизові оболонки, зокрема очі, ніс, рот.

Захворюваність на лептоспіроз вважають сезонною, вона зростає навесні та влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм.

Відпочинок біля водойм
Відпочинок біля водойм/ фото istock

Лікування лептоспірозу

Чим раніше діагностувати захворювання, тим ефективніше буде лікування. У центрі контролю та профілактики хвороб радять при перших симптомах звертатися до лікаря та не займатися самолікуванням.

Хвороба може ускладнюватися:

  • порушеннями роботи нирок ти печінки;
  • геморагічним синдромом;
  • міокардитом;
  • набряком мозку;
  • пневмонією.

Важкий перебіг захворювання призводить до смерті.

Методи профілактики захворювання на лептоспіроз

Купатися необхідно в спеціально відведених місцях. Зараження лептоспірозом частіше відбувається у закритих стоячих водоймищах, особливо мілководних. Слід пам’ятати, що ризик зараження зростає під час купання при наявності на тілі подряпин, ран та ковтанні води.

Бажано відмовитись від прогулянок босоніж у заболочених місцях.

При виконанні польових робіт, риболовлі, полюванні, догляді за хворою худобою необхідно обов’язково дотримуватися правил особистої гігієни – вдягати гумові чоботи, рукавички.

Забороняється вживати в їжу воду з відкритих водоймищ, м’ясо і молоко хворих на лептоспіроз тварин.

Лептоспіра 3Д ілюстрація
Лептоспіра 3Д ілюстрація/ фото istock

Як проводиться лабораторна діагностика лептоспірозу

Діагностику проводять шляхом виявлення антитіл проти лептоспір у крові за допомогою високочутливої специфічної реакції мікроаглютинації. Антитіла при лептоспірозі з’являються пізно, досягають максимуму на 3-му тижні та пізніше. З метою ранньої діагностики рекомендується дослідження парних сироваток крові – взяту в перші дні захворювання і через 5 днів.

Консультацію щодо обстеження на лептоспіроз можна отримати у відділенні особливо небезпечних інфекцій ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» за телефоном 056-731-96-81.

Читайте також:

Підписуйтесь

Страсний тиждень 2025: опис по днях, традиції та заборони

Єва Буянова 14:00, 12 Квітня 2025
Страсний тиждень/ фото ілюстративне, Pexels

Страсний тиждень — це останній тиждень Великого посту перед Великоднем, що починається в понеділок і триває до суботи. У 2025 році Страсний тиждень розпочинається 14 квітня і завершується 19 квітня.

Страсний тиждень 2025 – читайте на Вільногірськ.IN.UA

Страсний тиждень по днях

Цей тиждень особливий для християн, адже він присвячений спогадам останніх днів життя Ісуса Христа, його страждань, смерті та поховання. Кожен день Страсного тижня має свої обряди та символічні значення:

  1. Великий понеділок — День покаяння та очищення. Це перший день Страсного тижня, коли віряни через молитву та покаяння відновлюють свій дух і починають духовний шлях очищення.

  2. Великий вівторок — День прощення та милосердя. В цей день віряни намагаються примиритися з іншими та проявляють милосердя, піклуючись про нужденних і очищуючи душу від гріхів.

  3. Велика середа — День зради Юди. Згадка про зраду апостола Юди, який продав Ісуса, змушує вірян задуматися про прощення та духовне очищення.

  4. Великий четвер — Вечеря Господня. День, коли Ісус встановив Таїнство Євхаристії. Віряни моляться за духовне збагачення та вірність Христу, а також згадують обряд умивання ніг, який символізує служіння і покору.

  5. Велика п’ятниця — День страждань і розп’яття Христового. Це день скорботи, коли віряни згадують страждання Ісуса. Дотримуються суворого посту та утримуються від веселощів.

  6. Велика субота — Час очікування і молитви. Цей день присвячений перебуванню тіла Ісуса в гробі, а в ніч з суботи на неділю відбувається Великоднє богослужіння та освячення пасхальних продуктів.

  7. Неділя — Великдень, день святкування Воскресіння Христового. Це кульмінація Страсного тижня, що символізує перемогу життя над смертю, світла над темрявою.

Традиції та заборони

  • протягом Страсного тижня віряни моляться більше, намагаючись очистити своє серце від гріхів: 
  • віряни беруть участь у богослужіннях, зокрема на Страсну пʼятницю та Велику суботу; 
  • в ніч з суботи на неділю освячується великодній кошик
  • під час Страсного тижня не можна їсти мʼясо та молочні продукти, а також святкування та розваги, аби зберігати атмосферу скорботи та молитви. 

Читайте також: 

Підписуйтесь

Як святкують Великдень в різних країнах

Єва Буянова 12:30, 12 Квітня 2025
Великдень в різних країнах/ фото ілюстративне, Pexels

Великдень — це свято, яке святкується по-різному в різних країнах світу. Від мовчання церковних дзвонів у Франції до яскравих карнавальних танців у Мексиці.  

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала традиції святкування Великодня з різних куточків світу. 

Франція

Основною традицією святкування Великодня у Франції є мовчання церковних дзвонів у період від Чистого четверга до Страсної суботи — на згадку про страждання Ісуса Христа. У неділю ж дзвони знову лунають, сповіщаючи про Воскресіння, і в цей момент французи вітають одне одного поцілунками й обіймами.

Іспанія

В Іспанії Великдень супроводжується унікальними традиціями. Однією з найпоширеніших є Великий хід, під час якого хлопчики несуть пальмове гілля, а дівчата — прикрашені цукерками пальмові гілочки. По завершенні ходи священник благословляє всіх дітей. Найвідоміший такий хід проходить у Севільї.

Румунія 

Від Чистого четверга у Румунії припиняються роботи та жінки стають до приготування традиційних страв, а саме паски, випеченого калача та великоднього ягняти. Також не забувають і про крашанки та писанки: існує схожа з Україною традиція створювати яйця з орнаментом. 

Бразилія

У цій країні на Великдень заведена традиція щодо дарування один одному шоколадних яєць з іграшками всередині, що загорнені в блискуче пакування. Тобто на святковий стіл обовʼязково ставлять солодке, а головною стравою є паска у формі хреста зі шматочками фруктів. 

Мексика

В Мексиці свято Великодня триває цілих 14 днів – Страснтй та Великодній тижні. Тут зазвичай проводять яскраві карнавали з вуличними танцями, феєрверками та святковими розвагами.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Як святкують Великдень в різних країнах

Великдень в різних країнах

12:30, 12.04.2025 Єва Буянова

Молодь може отримати до 150 тисяч гривень на розвиток власного бізнесу

Українці віком від 18 до 25 років можуть отримати фінансування для реалізації бізнес-ідей у межах урядової програми “Власна справа”. Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської […]

18:00, 11.04.2025 Дмитро Бойцун

У Кам’янському районі відкриється нове фермерське господарство: переможці програми “Грант для ветеранів та їх подружжя”

Державний центр зайнятості оголосив результати чергової хвилі відбору за урядовою програмою “Грант для ветеранів та їх подружжя”. За результатами розгляду заяв, поданих у період з […]

09:30, 10.04.2025 Дмитро Бойцун