Осінні традиції українців: від свіччиного весілля до проводів птахів у вирій

Єва Буянова 15:40, 5 Жовтня 2024
Осінні традиції/фото Рід і Віра

Осінні звичаї українців глибоко вкорінені в народну культуру і відображають цикли природи та аграрні обряди. Ці традиції є невіддільною частиною національної спадщини, що об’єднує громади та передається з покоління в покоління. 

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала найцікавіші осінні звичаї українців.

Свіччине весілля

“Весілля” проводили 14 вересня на свято Семена. Молодь збиралася в хаті, де проходили вечорниці, і символічно “одружували” свічку з лялькою. Кожен учасник запалював свою свічку від центральної і мав донести її додому, не погасивши. Цей обряд, описаний у творах Івана Кочерги, має коріння в язичницьких віруваннях, коли люди шанували вогонь і дерево.

Проводи птахів у вирій

Цей звичай відзначається на початку осені, коли птахи вирушають на зимівлю. Він символізує прощання з пернатими, які влітку приносили радість. Українці організовували обряди, що супроводжувалися піснями, танцями та ритуалами, проводячи птахів у південні краї. Ця традиція відображає глибокий зв’язок з природою і важливість її збереження.

Саджання парубків на коня

На свято Семена в вересні хлопцям проводили обряд пострижини і вперше садили на коня. Це була важлива подія в житті юнаків, яка має свої корені ще з часів молодих князів.

Капустяна вечірка

Капустяна вечірка — це давній звичай, що відзначався восени під час збору врожаю капусти. Головною метою було спільне приготування запасів на зиму, зокрема квашення капусти. Процес завжди супроводжувався веселими піснями, танцями та розвагами, що сприяло зміцненню зв’язків між членами громади.

Зустріч хлібом та сіллю отари овець

Зустріч худоби хлібом та сіллю — це давній звичай, який відображає повагу до тварин. Цей обряд проводився восени, коли худобу повертали з літніх пасовищ на зимове утримання. Селяни вірили, що таке символічне частування допоможе захистити тварин від хвороб.

Знання давніх звичаїв свого народу допомагає зрозуміти власні корені, культуру та світогляд предків. Це збагачує особисту ідентичність, дозволяючи усвідомлювати своє місце в історії та суспільстві. Давні традиції не лише зберігають культурну спадщину, але й передають цінності та досвід, накопичений поколіннями.

Читайте також:

Підписуйтесь

Українська молодь може взяти участь у програмі обміну з Литвою

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 13:15, 2 Квітня 2025
Обмін досвідом між молоддю / фото ілюстративне, Pexels

Міністерство молоді та спорту України розпочало прийом заявок на участь у конкурсі проєктів у межах українсько-литовського молодіжного обміну. Програма обміну реалізується відповідно до Угоди між урядами України та Литви про створення Комітету Ради обмінів молоддю.

Про це повідомляє Міністерство молоді та спорту України.

Програма обміну

Головною метою обміну є активізація співпраці між молоддю обох країн задля зміцнення дружніх відносин. До участі у конкурсі запрошуються неприбуткові організації, що працюють з молоддю, серед яких:

  • інститути громадянського суспільства;
  • заклади освіти;
  • комунальні установи.

Один проєкт може тривати не менше п’яти та не більше десяти календарних днів, не враховуючи дні приїзду і від’їзду учасників підготовчого етапу та підготовчого візиту.

Участь у проєктах можуть брати особи віком від 14 до 35 років. Кількість учасників проєкту має становити не менше 10 та не більше 15 осіб з кожної країни, у тому числі принаймні один супроводжуючий чи керівник групи.

Заявки приймаються до 20 квітня 2025 року. Детальна інформація про умови конкурсу доступна за посиланням. Додаткові питання можна поставити, звернувшись до управління молодіжної політики Мінмолодьспорту за телефоном: 044 246 62 36.

Читайте також:

Підписуйтесь

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 10:45, 2 Квітня 2025
обмеження
Переказ коштів / фото ілюстративне, Pexels

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку.

Про це повідомляє Національний банк України.

Як зазначили в НБУ, ці обмеження стимулювали роботу над комплексними рішеннями, які були спрямовані на мінімізацію використання платіжної інфраструктури в протиправній діяльності. За час дії обмежень:

  • зменшилась кількість підозрілих переказів ;
  • банки приділили більшу увагу до проблеми так званих “дропів” — людей, які за гроші дозволяють використовувати свої рахунки для сумнівних операцій;
  • банки створили власні правила безпеки.

“Минулого року ми фіксували аномальний сплеск обсягу переказів між рахунками фізосіб, який наразі знизився внаслідок введення регуляторних обмежень, комунікації НБУ, що звернула увагу ринку на проблему дропів, та впровадження Меморандуму”, – зазначили фахівці НБУ.

Читайте також:

Підписуйтесь

Українська молодь може взяти участь у програмі обміну з Литвою

Міністерство молоді та спорту України розпочало прийом заявок на участь у конкурсі проєктів у межах українсько-литовського молодіжного обміну. Програма обміну реалізується відповідно до Угоди між […]

13:15, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку. Про це […]

10:45, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Україна отримала €3,5 млрд від ЄС у рамках “Ukraine Facility”: на що підуть гроші?

Україна отримала 3,5 млрд євро від Європейського Союзу в межах інструменту “Ukraine Facility”. Транш складається з пільгового фінансування у розмірі 3,1 мільярда євро та грантової […]

09:30, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Зростання ВВП України у 2024 році: які галузі стали рушійною силою економіки

За підсумками 2024 року валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 2,9% порівняно з попереднім роком. Номінальний ВВП за рік склав 7658,7 мільярда гривень. Про це повідомляє […]

10:39, 01.04.2025 Дмитро Бойцун
Погода

Перші дні квітня: якою буде погода у Вільногірську цього тижня

Згідно з прогнозом погоди у Вільногірську, протягом тижня з 31 березня до 6 квітня, погода обіцяє бути хмарною, з частими опадами. Температура протягом тижня коливатиметься […]

09:30, 31.03.2025 Дмитро Бойцун