Втома, тривога, розлади сну, головний біль — це можуть бути симптоми стресу. Під час війни стрес стає прогресуючим, оскільки люди зазнають постійного психологічного навантаження.
Як впоратися зі стресом самотужки розповіла журналістами Вільногірськ IN.UA психологиня Ганна Скрупська.
Хто схильний до стресу
Під час війни деякі групи населення стають особливо вразливими до стресу.
«З мого досвіду, найвразливіші категорії — це підлітки та старші люди. Вони складніше справляються з емоціями та адаптуються до нових обставин», — пояснює психологиня Ганна Скрупська.
Психологиня додає, питання, як подолати стрес під час війни, сьогодні турбує кожного українця, тому Ганна радить дотримуватися таких правил:
- дбати про правильне та збалансоване харчування — здорова вітамінізована їжа укріпить організм та покращить самопочуття;
- створити здоровий розклад для себе — у вільний час більше відпочивати та спати;
- приділяти час для улюбленого хобі, це позитивно вплине на самопочуття та поновить внутрішні сили;
- волонтерити — спосіб знайти себе та підтримку в оточуючих.
«Я особисто волонтерю, знаю багато місцевих та ВПО, які в задоволення плетуть сітки, готують смаколики, роблять енергетичні батончики, сухі борщі», — ділиться Скрупська.
Вправи для боротьби зі стресом
Подолати стрес допоможуть дихальні вправи, ділиться психологиня. Ганна виконує вправу «Свічка квітка», яку радить й читачам для зняття напруги:
По-перше, треба зручно сісти та уявити у руках свічку.
По-друге, почати повільно дихати через рот, задуваючи уявну свічку на видиху. Для глибокого повільного вдиху уявити квітку, почати повільно нюхати її через ніс. Вправу Ганна радить повторювати до 5 разів.
Друга вправа – фізична, для зняття м’язового напруження, її назва «Лимон»:
- потрібно сісти зручно та розслабити руки;
- в правій руці уявити лимон та почати стискати уявний лимон, напружуючи руку протягом 10 секунд;
- після цього необхідно зробити глибокий вдих, розслаблюючи руку, і видихнути;
- дихати треба повільно, а вправу повторювати поки не буде відчуття зняття напруження. Можна виконувати вправу почергово обома руками.
Психологиня наголошує, у випадку, якщо зміни у повсякденному житті спричиняють стурбованість, впливають на стосунки з людьми та емоційний стан, варто звернутися за допомогою до спеціаліста.
Якщо особистий візит до фахівця неможливий, існують онлайн платформи, які надають безкоштовні консультації, такі як: «Ветеран Хаб» та «Розкажи мені».
«Можу сказати, що підтримку можна шукати як у фахівців колег, так і в інших місцях: церква, родина, школа, громада, спільноти — де люди об’єднані спільною ідеєю», — додає Ганна Скрупська.
Для того, щоб перевірити наявність тривоги чи депресії, можна пройти онлайн тестування за цими посиланнями: HADS або PCL5.
Авторка тексту: Катерина Палій
Читайте також:
- Лікувально-оздоровчий та профілактичний масажі: коли треба звертатися до спеціаліста
- Як інженерка стала йогинею: Марина Стрєляна вчить асанам
Вільногірськ живе тут – підписуйтесь на наш Facebook та Telegram