Стрес під час війни та методи саморегуляції: поради психолога

Олександра Зоз 08:00, 13 Лютого 2024
Як подолати стрес
Як боротися зі стресом – пояснює психологиня/ фото Вільногірськ IN.UA

Втома, тривога, розлади сну, головний біль — це можуть бути симптоми стресу. Під час війни стрес стає прогресуючим, оскільки люди зазнають постійного психологічного навантаження.

Як впоратися зі стресом самотужки розповіла журналістами Вільногірськ IN.UA психологиня Ганна Скрупська.

Хто схильний до стресу

Під час війни деякі групи населення стають особливо вразливими до стресу. 

«З мого досвіду, найвразливіші категорії — це підлітки та старші люди. Вони складніше справляються з емоціями та адаптуються до нових обставин», — пояснює психологиня Ганна Скрупська.

Психологиня додає, питання, як подолати стрес під час війни, сьогодні турбує кожного українця, тому Ганна радить дотримуватися таких правил:

  • дбати про правильне та збалансоване харчування — здорова вітамінізована їжа укріпить організм та покращить самопочуття;
  • створити здоровий розклад для себе — у вільний час більше відпочивати та спати;
  • приділяти час для улюбленого хобі, це позитивно вплине на самопочуття та поновить внутрішні сили;
  • волонтерити — спосіб знайти себе та підтримку в оточуючих. 

«Я особисто волонтерю, знаю багато місцевих та ВПО, які в задоволення плетуть сітки, готують смаколики, роблять енергетичні батончики, сухі борщі», — ділиться Скрупська. 

Вправи для боротьби зі стресом

Подолати стрес допоможуть дихальні вправи, ділиться психологиня. Ганна виконує вправу «Свічка квітка», яку радить й читачам для зняття напруги:

По-перше, треба зручно сісти та уявити у руках свічку.

По-друге, почати повільно дихати через рот, задуваючи уявну свічку на видиху. Для глибокого повільного вдиху уявити квітку, почати повільно нюхати її через ніс. Вправу Ганна радить повторювати до 5 разів.

Друга вправа – фізична, для зняття м’язового напруження, її назва «Лимон»:

  • потрібно сісти зручно та розслабити руки;
  • в правій руці уявити лимон та почати стискати уявний лимон, напружуючи руку протягом 10 секунд;
  • після цього необхідно зробити глибокий вдих, розслаблюючи руку, і видихнути;
  • дихати треба повільно, а вправу повторювати поки не буде відчуття зняття напруження. Можна виконувати вправу почергово обома руками.

Психологиня наголошує, у випадку, якщо зміни у повсякденному житті спричиняють стурбованість, впливають на стосунки з людьми та емоційний стан, варто звернутися за допомогою до спеціаліста. 

Якщо особистий візит до фахівця неможливий, існують онлайн платформи, які надають безкоштовні консультації, такі як: «Ветеран Хаб» та «Розкажи мені».

«Можу сказати, що підтримку можна шукати як у фахівців колег, так і в інших місцях: церква, родина, школа, громада, спільноти — де люди об’єднані спільною ідеєю», — додає Ганна Скрупська.

Для того, щоб перевірити наявність тривоги чи депресії, можна пройти онлайн тестування за цими посиланнями: HADS або PCL5. 

Авторка тексту: Катерина Палій

Читайте також:

Вільногірськ живе тут –  підписуйтесь на наш Facebook та Telegram

Українська молодь може взяти участь у програмі обміну з Литвою

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 13:15, 2 Квітня 2025
Обмін досвідом між молоддю / фото ілюстративне, Pexels

Міністерство молоді та спорту України розпочало прийом заявок на участь у конкурсі проєктів у межах українсько-литовського молодіжного обміну. Програма обміну реалізується відповідно до Угоди між урядами України та Литви про створення Комітету Ради обмінів молоддю.

Про це повідомляє Міністерство молоді та спорту України.

Програма обміну

Головною метою обміну є активізація співпраці між молоддю обох країн задля зміцнення дружніх відносин. До участі у конкурсі запрошуються неприбуткові організації, що працюють з молоддю, серед яких:

  • інститути громадянського суспільства;
  • заклади освіти;
  • комунальні установи.

Один проєкт може тривати не менше п’яти та не більше десяти календарних днів, не враховуючи дні приїзду і від’їзду учасників підготовчого етапу та підготовчого візиту.

Участь у проєктах можуть брати особи віком від 14 до 35 років. Кількість учасників проєкту має становити не менше 10 та не більше 15 осіб з кожної країни, у тому числі принаймні один супроводжуючий чи керівник групи.

Заявки приймаються до 20 квітня 2025 року. Детальна інформація про умови конкурсу доступна за посиланням. Додаткові питання можна поставити, звернувшись до управління молодіжної політики Мінмолодьспорту за телефоном: 044 246 62 36.

Читайте також:

Підписуйтесь

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 10:45, 2 Квітня 2025
обмеження
Переказ коштів / фото ілюстративне, Pexels

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку.

Про це повідомляє Національний банк України.

Як зазначили в НБУ, ці обмеження стимулювали роботу над комплексними рішеннями, які були спрямовані на мінімізацію використання платіжної інфраструктури в протиправній діяльності. За час дії обмежень:

  • зменшилась кількість підозрілих переказів ;
  • банки приділили більшу увагу до проблеми так званих “дропів” — людей, які за гроші дозволяють використовувати свої рахунки для сумнівних операцій;
  • банки створили власні правила безпеки.

“Минулого року ми фіксували аномальний сплеск обсягу переказів між рахунками фізосіб, який наразі знизився внаслідок введення регуляторних обмежень, комунікації НБУ, що звернула увагу ринку на проблему дропів, та впровадження Меморандуму”, – зазначили фахівці НБУ.

Читайте також:

Підписуйтесь

Українська молодь може взяти участь у програмі обміну з Литвою

Міністерство молоді та спорту України розпочало прийом заявок на участь у конкурсі проєктів у межах українсько-литовського молодіжного обміну. Програма обміну реалізується відповідно до Угоди між […]

13:15, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку. Про це […]

10:45, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Україна отримала €3,5 млрд від ЄС у рамках “Ukraine Facility”: на що підуть гроші?

Україна отримала 3,5 млрд євро від Європейського Союзу в межах інструменту “Ukraine Facility”. Транш складається з пільгового фінансування у розмірі 3,1 мільярда євро та грантової […]

09:30, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Зростання ВВП України у 2024 році: які галузі стали рушійною силою економіки

За підсумками 2024 року валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 2,9% порівняно з попереднім роком. Номінальний ВВП за рік склав 7658,7 мільярда гривень. Про це повідомляє […]

10:39, 01.04.2025 Дмитро Бойцун
Погода

Перші дні квітня: якою буде погода у Вільногірську цього тижня

Згідно з прогнозом погоди у Вільногірську, протягом тижня з 31 березня до 6 квітня, погода обіцяє бути хмарною, з частими опадами. Температура протягом тижня коливатиметься […]

09:30, 31.03.2025 Дмитро Бойцун