Стрес під час війни та методи саморегуляції: поради психолога

Олександра Зоз 08:00, 13 Лютого 2024
Як подолати стрес
Як боротися зі стресом – пояснює психологиня/ фото Вільногірськ IN.UA

Втома, тривога, розлади сну, головний біль — це можуть бути симптоми стресу. Під час війни стрес стає прогресуючим, оскільки люди зазнають постійного психологічного навантаження.

Як впоратися зі стресом самотужки розповіла журналістами Вільногірськ IN.UA психологиня Ганна Скрупська.

Хто схильний до стресу

Під час війни деякі групи населення стають особливо вразливими до стресу. 

«З мого досвіду, найвразливіші категорії — це підлітки та старші люди. Вони складніше справляються з емоціями та адаптуються до нових обставин», — пояснює психологиня Ганна Скрупська.

Психологиня додає, питання, як подолати стрес під час війни, сьогодні турбує кожного українця, тому Ганна радить дотримуватися таких правил:

  • дбати про правильне та збалансоване харчування — здорова вітамінізована їжа укріпить організм та покращить самопочуття;
  • створити здоровий розклад для себе — у вільний час більше відпочивати та спати;
  • приділяти час для улюбленого хобі, це позитивно вплине на самопочуття та поновить внутрішні сили;
  • волонтерити — спосіб знайти себе та підтримку в оточуючих. 

«Я особисто волонтерю, знаю багато місцевих та ВПО, які в задоволення плетуть сітки, готують смаколики, роблять енергетичні батончики, сухі борщі», — ділиться Скрупська. 

Вправи для боротьби зі стресом

Подолати стрес допоможуть дихальні вправи, ділиться психологиня. Ганна виконує вправу «Свічка квітка», яку радить й читачам для зняття напруги:

По-перше, треба зручно сісти та уявити у руках свічку.

По-друге, почати повільно дихати через рот, задуваючи уявну свічку на видиху. Для глибокого повільного вдиху уявити квітку, почати повільно нюхати її через ніс. Вправу Ганна радить повторювати до 5 разів.

Друга вправа – фізична, для зняття м’язового напруження, її назва «Лимон»:

  • потрібно сісти зручно та розслабити руки;
  • в правій руці уявити лимон та почати стискати уявний лимон, напружуючи руку протягом 10 секунд;
  • після цього необхідно зробити глибокий вдих, розслаблюючи руку, і видихнути;
  • дихати треба повільно, а вправу повторювати поки не буде відчуття зняття напруження. Можна виконувати вправу почергово обома руками.

Психологиня наголошує, у випадку, якщо зміни у повсякденному житті спричиняють стурбованість, впливають на стосунки з людьми та емоційний стан, варто звернутися за допомогою до спеціаліста. 

Якщо особистий візит до фахівця неможливий, існують онлайн платформи, які надають безкоштовні консультації, такі як: «Ветеран Хаб» та «Розкажи мені».

«Можу сказати, що підтримку можна шукати як у фахівців колег, так і в інших місцях: церква, родина, школа, громада, спільноти — де люди об’єднані спільною ідеєю», — додає Ганна Скрупська.

Для того, щоб перевірити наявність тривоги чи депресії, можна пройти онлайн тестування за цими посиланнями: HADS або PCL5. 

Авторка тексту: Катерина Палій

Читайте також:

Вільногірськ живе тут –  підписуйтесь на наш Facebook та Telegram

Як військовим отримати житло від держави: покрокова інструкція

Анастасія Гришкова 12:00, 11 Липня 2025
Як отримати житло від держави / ілюстративне фото, Rexels

Ветерани, родини загиблих захисників і захисниць, а також внутрішньо переміщені особи можуть отримати житло від держави. Для цього необхідно стати на квартирний облік.

Про це повідомляє Міністерство у справах ветеранів.

Хто має право стати на облік

На квартирний облік можуть стати громадяни, які потребують покращення житлових умов і належать до однієї з таких категорій:

  • учасники бойових дій;
  • особи з інвалідністю внаслідок війни;
  • члени родин загиблих (померлих) військовослужбовців України;
  • внутрішньо переміщені особи (ВПО).

Підставою для взяття на квартирний облік є житлова площа, що менша за встановлену норму в регіоні, а також проживання кількох сімей в одній кімнаті або осіб різної статі старших за 9 років.

Також до уваги береться наявність тяжких хронічних захворювань, через які неможливе спільне проживання. Облік можливий також у разі, якщо житло не відповідає санітарним або технічним вимогам, а також у випадках проживання в гуртожитку, комуналці чи орендованому житлі (за договором не менше 5 років).

Необхідні документи

  • заява про взяття на облік (підписана всіма членами родини);
  • довідка про реєстрацію місця проживання на кожного члена родини;
  • копія посвідчення (УБД, інвалідність, член сім’ї загиблого);
  • довідки про перебування (чи неперебування) на обліку за місцем роботи;
  • довідки про статус ВПО (для кожного члена родини).

Щоб стати на квартирний облік, необхідно звернутися до одного з уповноважених органів за місцем проживання. Це може бути Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), виконком сільської, селищної або міської ради.

Після подання документів рішення про взяття на облік приймається протягом місяця. Заявник отримує письмову відповідь із датою постановки або з поясненням причин відмови. Далі потрібно чекати своєї черги — загальної, першочергової або позачергової. Рішення про надання житла ухвалює виконком місцевої ради, після чого видається ордер і ключі від житла.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як внутрішнім переселенцям вирахувати суму субсидії на оренду житла

Анастасія Гришкова 10:00, 9 Липня 2025
Субсидія на оренду житла / ілюстративне фото, Rexels

Внутрішньо переміщені особи (ВПО), які орендують житло, можуть самостійно дізнатися, на яку суму субсидії можуть розраховувати від держави. Мінсоцполітики запустило два онлайн-калькулятори, що дозволяють швидко й зручно зробити орієнтовний розрахунок.

Про це повідомляє Міністерство соціальної політики.

Як вирахувати суму субсидії на оренду житла

  1. Калькулятор від UNHCR та БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” скористатися калькулятором можна за посиланням
  2. 2.Калькулятор у співпраці з платформою ЛУН за посиланням.

Наприклад, родина з 2 осіб, яка орендує квартиру в місті Дніпро за 9 500 гривень і має сукупний дохід 17 000 гривень, може претендувати на орієнтовну субсидію в розмірі 5 097 гривень. Тобто сплачуватимуть лише 4 402 гривень.

В Мінсоцполітики наголошують, що калькулятори — лише для попереднього розрахунку. Остаточне рішення щодо надання субсидії ухвалює Пенсійний фонд України після подання всіх необхідних документів.

Підписуйтесь

Як військовим отримати житло від держави: покрокова інструкція

Ветерани, родини загиблих захисників і захисниць, а також внутрішньо переміщені особи можуть отримати житло від держави. Для цього необхідно стати на квартирний облік. Про це […]

Як внутрішнім переселенцям вирахувати суму субсидії на оренду житла

Внутрішньо переміщені особи (ВПО), які орендують житло, можуть самостійно дізнатися, на яку суму субсидії можуть розраховувати від держави. Мінсоцполітики запустило два онлайн-калькулятори, що дозволяють швидко […]

Як українці можуть змінити ім’я та прізвище: деталі

В Україні діє чіткий порядок зміни прізвища, імені чи по батькові — як для дорослих, так і для підлітків. Про це повідомляє Міністерство юстиції України. […]

Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини на тимчасово окупованій території потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті. Подати її можна до будь-якого […]

Постраждалі від рф можуть отримати фінансову допомогу: перелік категорій

Українці які постраждали внаслідок збройної агресії можуть отримати фінансову допомогу від держави. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України. Хто може отримати допомогу Родини загиблих […]