Стрес під час війни та методи саморегуляції: поради психолога

Олександра Зоз 08:00, 13 Лютого 2024
Як подолати стрес
Як боротися зі стресом – пояснює психологиня/ фото Вільногірськ IN.UA

Втома, тривога, розлади сну, головний біль — це можуть бути симптоми стресу. Під час війни стрес стає прогресуючим, оскільки люди зазнають постійного психологічного навантаження.

Як впоратися зі стресом самотужки розповіла журналістами Вільногірськ IN.UA психологиня Ганна Скрупська.

Хто схильний до стресу

Під час війни деякі групи населення стають особливо вразливими до стресу. 

«З мого досвіду, найвразливіші категорії — це підлітки та старші люди. Вони складніше справляються з емоціями та адаптуються до нових обставин», — пояснює психологиня Ганна Скрупська.

Психологиня додає, питання, як подолати стрес під час війни, сьогодні турбує кожного українця, тому Ганна радить дотримуватися таких правил:

  • дбати про правильне та збалансоване харчування — здорова вітамінізована їжа укріпить організм та покращить самопочуття;
  • створити здоровий розклад для себе — у вільний час більше відпочивати та спати;
  • приділяти час для улюбленого хобі, це позитивно вплине на самопочуття та поновить внутрішні сили;
  • волонтерити — спосіб знайти себе та підтримку в оточуючих. 

«Я особисто волонтерю, знаю багато місцевих та ВПО, які в задоволення плетуть сітки, готують смаколики, роблять енергетичні батончики, сухі борщі», — ділиться Скрупська. 

Вправи для боротьби зі стресом

Подолати стрес допоможуть дихальні вправи, ділиться психологиня. Ганна виконує вправу «Свічка квітка», яку радить й читачам для зняття напруги:

По-перше, треба зручно сісти та уявити у руках свічку.

По-друге, почати повільно дихати через рот, задуваючи уявну свічку на видиху. Для глибокого повільного вдиху уявити квітку, почати повільно нюхати її через ніс. Вправу Ганна радить повторювати до 5 разів.

Друга вправа – фізична, для зняття м’язового напруження, її назва «Лимон»:

  • потрібно сісти зручно та розслабити руки;
  • в правій руці уявити лимон та почати стискати уявний лимон, напружуючи руку протягом 10 секунд;
  • після цього необхідно зробити глибокий вдих, розслаблюючи руку, і видихнути;
  • дихати треба повільно, а вправу повторювати поки не буде відчуття зняття напруження. Можна виконувати вправу почергово обома руками.

Психологиня наголошує, у випадку, якщо зміни у повсякденному житті спричиняють стурбованість, впливають на стосунки з людьми та емоційний стан, варто звернутися за допомогою до спеціаліста. 

Якщо особистий візит до фахівця неможливий, існують онлайн платформи, які надають безкоштовні консультації, такі як: «Ветеран Хаб» та «Розкажи мені».

«Можу сказати, що підтримку можна шукати як у фахівців колег, так і в інших місцях: церква, родина, школа, громада, спільноти — де люди об’єднані спільною ідеєю», — додає Ганна Скрупська.

Для того, щоб перевірити наявність тривоги чи депресії, можна пройти онлайн тестування за цими посиланнями: HADS або PCL5. 

Авторка тексту: Катерина Палій

Читайте також:

Вільногірськ живе тут –  підписуйтесь на наш Facebook та Telegram

Українці можуть подати заявку до Реєстру збитків про втрату нежитлової нерухомості

Анастасія Гришкова 17:00, 16 Травня 2025
Нежитлове приміщення / ілюстративне фото, Дніпропетровська ОВА

Відтепер українці, чиє нежитлове майно постраждало внаслідок збройної агресії рф, можуть офіційно зафіксувати збитки в міжнародному Реєстрі.

Про це повідомили на сторінці державних послуг Дія у Fecebook.

Заявку можна подати в Дія

У застосунку та на порталі “Дія” запрацювала нова послуга — подання заяви А3.2 “Пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна”.

Йдеться про гаражі, склади, прибудинкові споруди та інші об’єкти нежитлової нерухомості.

“Навіть якщо ваше майно розташоване в зоні бойових дій або ви не маєте всіх документів — варто подати заяву. Кожен зафіксований випадок посилює позиції України на міжнародному рівні й наближає майбутні компенсації”, — йдеться в повідомленні.

Подати заяву можна за посиланням.

Читайте також:

Підписуйтесь

Україців, які продають товари через інтернет можуть змусити платити податки

Анастасія Гришкова 13:04, 9 Травня 2025
Податки / ілюстративне фото, Rexels

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує громадян, що продаж товарів через інтернет із метою отримання прибутку підлягає оподаткуванню. Якщо така діяльність носить системний характер, вона розцінюється як підприємницька, а отже, вимагає реєстрації як суб’єкта господарювання.

Про це повідомили на сторінці Вільногірської міської ради.

У яких випадках треба реєструватися як ФОП

Зазначається, що важливо розрізняти поодинокий продаж вживаних речей, який не є об’єктом податкового контролю, та регулярну торгівлю однорідним асортиментом товарів через платформи на кшталт OLX, Prom.ua або соціальні мережі.

У разі здійснення підприємницької діяльності, громадяни зобов’язані:

  • зареєструватися як ФОП;
  • використовувати зареєстровані РРО/ПРРО для розрахунків;
  • дотримуватись вимог податкового законодавства.

Підписуйтесь

Українці можуть подати заявку до Реєстру збитків про втрату нежитлової нерухомості

Відтепер українці, чиє нежитлове майно постраждало внаслідок збройної агресії рф, можуть офіційно зафіксувати збитки в міжнародному Реєстрі. Про це повідомили на сторінці державних послуг Дія […]

Україців, які продають товари через інтернет можуть змусити платити податки

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує громадян, що продаж товарів через інтернет із метою отримання прибутку підлягає оподаткуванню. Якщо така діяльність носить системний характер, […]

Переробні підприємства можуть отримти грант на суму 8 мільйонів гривень

Мінекономіки схвалило нову хвилю фінансування в межах програми “Гранти для переробних підприємств”. Гранти загальною сумою понад 100 мільйонів гривень отримають 21 компанія, яка працює або […]

Травень у винограднику: як правильно доглядати за лозою, щоб зібрати щедрий врожай

Травень — один із найважливіших місяців для догляду за виноградом. Саме в цей період формується основа майбутнього врожаю: рослина активно нарощує зелену масу, закладає суцвіття […]

Коли садити полуницю навесні для врожаю

З приходом весни тисячі українців вирушають на дачі й городи, аби розпочати новий сезон вирощування ягід, овочів і зелені. Як правильно обрати час для весняної […]