Перший тиждень після Великодня називають «Світлим тижнем» або «Світлою cедмицею». У 2024 році він припадає на період від 6 до 12 травня. Наші предки вважали, що це час радості, веселощів та відпочинку. Протягом тижня після Великодня люди продовжують вітатись «Христос Воскрес» і чують у відповідь «Воістину Воскрес».
Більше про традиції та прикмети Світлої cедмиці — у матеріалі Вільногірськ IN.UA
Тиждень після Великодня: Світла седмиця
Світлий тиждень починається після свята Великодня, в Поливаний понеділок і триває до Червоної гірки або Фоминої неділі.
Світла седмиця — період початку весняного відродження та оновлення життя. В народі тиждень після Великодня присвячений радості від Воскресіння Ісуса Христа, який переміг смерть і відкрив людям шлях до Царства Небесного.
Світлий тиждень: традиції за днями
Світлий понеділок — в перший понеділок після Великодня люди традиційно ходять один до одного в гості. З собою заведено брати писанки, крашанки, паски та інші великодні смаколики.
Вівторок — раніше цього дня в гості ходили тільки жінки, а ось чоловіки залишалися вдома. В сучасному світі таких традицій не дотримуються.
Середа — в минулому селяни влаштовували саме у Світлу середу веселощі й танці. На вечірки збиралися дорослі та діти.
Світлий четвер — у давнину саме у четвер Світлого тижня українці влаштовували оглядини. Дівчата збиралися групками, йшли на пагорби, співали веселі пісні та закликали весну. Існував цікавий звичай «водити кобилу». На довгій палиці робили «голову» з торби та сіна, прив’язували з іншого кінця «хвіст» та пропонували всім охочим «покататися». А водити таку «кобилу» міг лише чоловік, якого перевдягали у цигана.
П’ятниця — п’ятницю першого тижня після Великодня називають «Прощений день». За традицією в Світлу п’ятницю близькі родичі йдуть до молодят у гості. А молоді незаміжні дівчата в давнину вмивалися цього дня крижаною водою. Вірили, що тоді цілий рік будуть здоровими.
Субота — у цей день продовжували гуляння та веселощі. Однією з ігор цього дня було «катання яєць». Хто перший докотить яйце з пагорба і не розіб’є його, той переміг.
Світла неділя — неділю називають «Провідною». Наші предки вірили, що сидіти цього дня вдома незаміжнім дівчатам та неодруженим хлопцям — погана прикмета.
З нагоди радості від Воскресіння Ісуса з мертвих, починаючи з наступного тижня після Великодня, люди поминали померлих предків. Вважалося, що в цей час душі померлих повертаються на землю, щоб разом з живими порадіти цьому святу.
Червона гірка або Фомина неділя
У наступну неділю після Великодня, тобто на 8-й день, відзначається «Антипасха». Історично Антипасха виникла в часи Ісуса Христа та пов’язана з його другою появою перед апостолами після розп’яття. Оскільки апостол Фома не був присутній при явленні у день воскресіння, він засумнівався у можливості такого дива та вимагав підтвердження, яке і сталося саме цього дня. Тому інша назва свята — Фомина неділя.
Слово ж «Антипасха» має грецьке коріння та вживається у значенні «замість Пасхи, друга Пасха, доповнення до Пасхи». Воно символізує оновлення Великоднього свята.
У народних традиціях Антипасха відома як Червона гірка (Красна гірка), що походить з язичницьких часів.
Червона гірка — свято дівчат. Вони завчасно готували найкраще вбрання та яскраві стрічки для волосся, оскільки саме в цей час молодь знайомилася між собою та придивлялася, відшукуючи майбутніх обранців. На Антипасху відбувається багато весіль, адже за повір’ями така дата обіцяє сімейне щастя.
Червона гірка та Радониця: у чому різниця
Червона гірка свято початку весни, коли заведено веселитися, ходити у гості, свататися та одружуватися. Та деякі цього дня поминають померлих родичів, відвідують їхні могили, щоб вшанувати пам’ять та привітати з Великоднем.
Проте варто зазначити, що особливий поминальний день називають Радоницею. Й Червона гірка та Радониця — дві різні дати.
Радониця відома й за назвою «проводи» — це перше після Великодня загальноцерковне поминання померлих.
Сама назва «Радониця» чи «Радуниця» перекладається як «радісна молитва за померлих». Це означає і радість воскресіння Христа, і пам’ять про прийдешнє воскресіння мертвих. Сенс свята — віряни не помирають, а живуть у Христі, тому за ними не сумують, а розділяють із ними радість свята Великодня.
Традиційно особливий поминальний день у церкві встановлено в перший вівторок після Світлого тижня. У 2024 році Радониця випадає на 14 травня.
Як правильно поминати покійних на Радоницю:
- день особливого поминання слід провести в тиші та спокої;
- піти до церкви, помолитися за померлих;
- перед службою подати записочку з іменами померлих для поминання;
- після богослужіння відвідати кладовище, прибрати могили.
Читайте також: