Світлий тиждень після Великодня: головні прикмети та традиції

Олександра Зоз 13:30, 6 Травня 2024
Світла седмиля
Світла седмиця після Великодня/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Перший тиждень після Великодня називають «Світлим тижнем» або «Світлою cедмицею». У 2024 році він припадає на період від 6 до 12 травня. Наші предки вважали, що це час радості, веселощів та відпочинку. Протягом тижня після Великодня люди продовжують вітатись «Христос Воскрес» і чують у відповідь «Воістину Воскрес».

Більше про традиції та прикмети Світлої cедмиці — у матеріалі Вільногірськ IN.UA

Тиждень після Великодня: Світла седмиця

Світлий тиждень починається після свята Великодня, в Поливаний понеділок і триває до Червоної гірки або Фоминої неділі.

Світла седмиця — період початку весняного відродження та оновлення життя. В народі тиждень після Великодня присвячений радості від Воскресіння Ісуса Христа, який переміг смерть і відкрив людям шлях до Царства Небесного. 

Воскресіння Ісуса
Воскресіння Ісуса Хреста/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Світлий тиждень: традиції за днями

Світлий понеділок — в перший понеділок після Великодня люди традиційно ходять один до одного в гості. З собою заведено брати писанки, крашанки, паски та інші великодні смаколики.

Вівторок — раніше цього дня в гості ходили тільки жінки, а ось чоловіки залишалися вдома. В сучасному світі таких традицій не дотримуються.

Середа — в минулому селяни влаштовували саме у Світлу середу веселощі й танці. На вечірки збиралися дорослі та діти. 

Світлий четвер — у давнину саме у четвер Світлого тижня українці влаштовували оглядини. Дівчата збиралися групками, йшли на пагорби, співали веселі пісні та закликали весну. Існував цікавий звичай «водити кобилу». На довгій палиці робили «голову» з торби та сіна, прив’язували з іншого кінця «хвіст» та пропонували всім охочим «покататися». А водити таку «кобилу» міг лише чоловік, якого перевдягали у цигана.

П’ятниця — п’ятницю першого тижня після Великодня називають «Прощений день». За традицією в Світлу п’ятницю близькі родичі йдуть до молодят у гості. А молоді незаміжні дівчата в давнину вмивалися цього дня крижаною водою. Вірили, що тоді цілий рік будуть здоровими.

Субота — у цей день продовжували гуляння та веселощі. Однією з ігор цього дня було «катання яєць». Хто перший докотить яйце з пагорба і не розіб’є його, той переміг.

Світла неділя — неділю називають «Провідною». Наші предки вірили, що сидіти цього дня вдома незаміжнім дівчатам та неодруженим хлопцям — погана прикмета. 

З нагоди радості від Воскресіння Ісуса з мертвих, починаючи з наступного тижня після Великодня, люди поминали померлих предків. Вважалося, що в цей час душі померлих повертаються на землю, щоб разом з живими порадіти цьому святу.

Паска та крашанки
Паска та крашанки/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Червона гірка або Фомина неділя

У наступну неділю після Великодня, тобто на 8-й день, відзначається «Антипасха». Історично Антипасха виникла в часи Ісуса Христа та пов’язана з його другою появою перед апостолами після розп’яття. Оскільки апостол Фома не був присутній при явленні у день воскресіння, він засумнівався у можливості такого дива та вимагав підтвердження, яке і сталося саме цього дня. Тому інша назва свята — Фомина неділя.

Слово ж «Антипасха» має грецьке коріння та вживається у значенні «замість Пасхи, друга Пасха, доповнення до Пасхи». Воно символізує оновлення Великоднього свята.

У народних традиціях Антипасха відома як Червона гірка (Красна гірка), що походить з язичницьких часів.

Червона гірка — свято дівчат. Вони завчасно готували найкраще вбрання та яскраві стрічки для волосся, оскільки саме в цей час молодь знайомилася між собою та придивлялася, відшукуючи майбутніх обранців. На Антипасху відбувається багато весіль, адже за повір’ями така дата обіцяє сімейне щастя.

Червона гірка
Святкування Червоної гірки/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Червона гірка та Радониця: у чому різниця

Червона гірка свято початку весни, коли заведено веселитися, ходити у гості, свататися та одружуватися. Та деякі цього дня поминають померлих родичів, відвідують їхні могили, щоб вшанувати пам’ять та привітати з Великоднем.

Проте варто зазначити, що особливий поминальний день називають Радоницею. Й Червона гірка та Радониця — дві різні дати. 

Радониця відома й за назвою «проводи» — це перше після Великодня загальноцерковне поминання померлих.

Сама назва «Радониця» чи «Радуниця» перекладається як «радісна молитва за померлих». Це означає і радість воскресіння Христа, і пам’ять про прийдешнє воскресіння мертвих. Сенс свята — віряни не помирають, а живуть у Христі, тому за ними не сумують, а розділяють із ними радість свята Великодня.

Традиційно особливий поминальний день у церкві встановлено в перший вівторок після Світлого тижня. У 2024 році Радониця випадає на 14 травня.

Як правильно поминати покійних на Радоницю: 

  • день особливого поминання слід провести в тиші та спокої;
  • піти до церкви, помолитися за померлих;
  • перед службою подати записочку з іменами померлих для поминання;
  • після богослужіння відвідати кладовище, прибрати могили.
Свічки
Поминальні свічки/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – Facebook, Telegram, Instagram

Як отримати допомогу військовим, звільненим з полону, та їх рідним у Вільногірську: інструкція

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 17:00, 20 Листопада 2024
військові звільнені з полону у 2022 році / фото Служба безпеки України

Послуги надаються як у центрах реінтеграції чи закладах охорони здоров’я, так і після повернення до місця проживання. Родини звільнених отримують підтримку як під час полону їхніх рідних, так і після їх повернення.

Про це повідомляє Вільногірська міська рада.

Після отримання інформації про звільнення з полону Координаційний штаб протягом трьох днів повідомляє структурний підрозділ з питань соціального захисту населення та приймаючу громаду, щоб організувати надання соціальних послуг.

Які соціальні послуги може отримати людина, звільнена з полону, члени її сім’ї, члени сім’ї полоненого, який продовжує перебувати в полоні?

Які послуги доступні?

Після подачі заяви чи звернення уповноваженої особи, звільнена людина чи члени її сім’ї можуть отримати такі послуги:

  • Консультування;
  • Представництво інтересів;
  • Догляд вдома та натуральна допомога;
  • Соціальний супровід;
  • Соціальна адаптація;
  • Соціальна реабілітація;
  • Послуга паліативного догляду;
  • Транспортні послуги;
  • Фізичний супровід осіб з інвалідністю;
  • Переклад жестовою мовою;
  • Персональний асистент.

Усі послуги допоможуть адаптуватися та відновити життєві функції людини, яка звільнилася з полону. Соціальні послуги визначаються індивідуально до потреби кожної окремої людини чи родини.

військові звільнені з полону у 2022 році / фото Служба безпеки України

Військовополонені, цивільні особи, яких незаконно утримує агресор та члени їхніх родин мають право на додаткові виплати від держави:

  • Соціальна стипендія особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та їхнім дітям.
  • Пенсія у зв’язку з втратою годувальника непрацездатним членам родини зниклої безвісти за особливих обставин особи.

Крім тієї психологічної реабілітації, яку колишні полонені отримують в центрах реабілітації, існують безплатні номери соціальної підтримки:

  • 0 800 10 01 02 – Лінія Національної психологічної асоціації з 10:00 до 20:00 щодня;

Лінії «Блакитний птах» для тих, хто пережив полон, незаконні затримання та тортури, їхніх родин та членів сімей зниклих безвісти осіб:

  • 0 663 62 14 85 з питань соціальної підтримки та медичної допомоги, понеділок-п’ятниця з 10:00 до 19:00;
  • 0 950 16 26 22 психологічна допомога, понеділок-п’ятниця з 10:00 до 19:00;
  • 0 505 09 40 49 психологічна допомога, понеділок-п’ятниця з 10:00 до 19:00;
  • 0 509 37 53 70 юридична допомога, понеділок-п’ятниця з 10:00 до 19:00.

Більш детальну інформацію можна отримати  у «Єдиній приймальні» управління соціального захисту населення Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області за адресою: вул.Юрія Устенка, 29  м.Вільногірськ  або за телефоном: 066 11 63 476.

Читайте також:

Підписуйтесь

Нові житлові права для ВПО та реформування МСЕК: що ухвалила Верховна Рада

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 14:00, 20 Листопада 2024
фото ілюстративне / Pexels

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що розширює житлові права для внутрішньо переміщених осіб. Документ передбачає створення бази нерухомості, придатної для проживання, а також можливість оренди невикористаних приміщень освітніх закладів. Міжнародні організації отримали право допомагати ВПО із розміщенням та ремонтом житла. Також прийнято рішення про передачу функцій Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) до нових медичних комісій у кластерних і надкластерних лікарнях.

Про це повідомляє народний депутат Олексій Гончаренко.

Нові житлові права для ВПО дають змогу обирати серед наявних об’єктів, де саме вони б хотіли проживати, а міжнародні організації тепер мають право в цьому допомагати та проводити необхідний ремонт. 

Законопроєкт передбачає облік нерухомості всіх форм власності для розміщення ВПО. За підсумками якого буде створена база придатного до проживання майна. Заявку на житло можна буде подати через пів року після набуття чинності закону.

Також закон дає можливість надавати в оренду ВПО майно освітніх закладів, яке не використовується за призначенням рік поспіль, для особистих цілей.

Крім того, Рада підтримала законопроєкт, який передбачає що функції Медико-соціальної експертної комісії перейдуть на інші комісії, що формуватимуться в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я.

Довідково:

Кластерна лікарня – це лікарня по принципу районної, в якій пацієнт зможе отримати медичні послуги при найбільш поширених хворобах в близько 20 різних напрямах.

Надкластерна лікарня – це більше розвинений варіант попередньої, який оснащений сучасним обладнанням та надає пацієнту найширший спектр послуг.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як отримати допомогу військовим, звільненим з полону, та їх рідним у Вільногірську: інструкція

Послуги надаються як у центрах реінтеграції чи закладах охорони здоров’я, так і після повернення до місця проживання. Родини звільнених отримують підтримку як під час полону […]

17:00, 20.11.2024 Бойцун Дмитро

Нові житлові права для ВПО та реформування МСЕК: що ухвалила Верховна Рада

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що розширює житлові права для внутрішньо переміщених осіб. Документ передбачає створення бази нерухомості, придатної для проживання, а також можливість оренди невикористаних […]

14:00, 20.11.2024 Бойцун Дмитро

Ветерани війни з Вільногірська пройдуть безплатний курс з розмінування (ОНОВЛЕНО)

З 2 по 19 грудня ветерани війни проходитимуть спеціалізований курс з механізованого розмінування. Програма передбачає як теоретичні знання, так і практичні навички, необхідні для роботи […]

09:45, 20.11.2024 Бойцун Дмитро

Зеленський у Раді представив “План стійкості” з 10 пунктів

Сьогодні президент України Володимир Зеленський представив “План стійкості” у Верховній Раді України. До плану ввійшли 10 основних пунктів.  Про це повідомляє народний депутат Ярослав Железняк. […]

14:00, 19.11.2024 Бойцун Дмитро
Рятувальники вікових хвороб

Рятувальники вікових хвороб: 5 продуктів, які потрібно їсти людям за 50

Фахівці зі здорового харчування назвали п’ять продуктів, які варто додати до раціону після 50 років, щоб підтримувати здоров’я, зміцнити імунітет і уповільнити процеси старіння. Більше […]

15:30, 17.11.2024 Буянова Єва