Світлий тиждень після Великодня: головні прикмети та традиції

Олександра Зоз 13:30, 6 Травня 2024
Світла седмиля
Світла седмиця після Великодня/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Перший тиждень після Великодня називають «Світлим тижнем» або «Світлою cедмицею». У 2024 році він припадає на період від 6 до 12 травня. Наші предки вважали, що це час радості, веселощів та відпочинку. Протягом тижня після Великодня люди продовжують вітатись «Христос Воскрес» і чують у відповідь «Воістину Воскрес».

Більше про традиції та прикмети Світлої cедмиці — у матеріалі Вільногірськ IN.UA

Тиждень після Великодня: Світла седмиця

Світлий тиждень починається після свята Великодня, в Поливаний понеділок і триває до Червоної гірки або Фоминої неділі.

Світла седмиця — період початку весняного відродження та оновлення життя. В народі тиждень після Великодня присвячений радості від Воскресіння Ісуса Христа, який переміг смерть і відкрив людям шлях до Царства Небесного. 

Воскресіння Ісуса
Воскресіння Ісуса Хреста/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Світлий тиждень: традиції за днями

Світлий понеділок — в перший понеділок після Великодня люди традиційно ходять один до одного в гості. З собою заведено брати писанки, крашанки, паски та інші великодні смаколики.

Вівторок — раніше цього дня в гості ходили тільки жінки, а ось чоловіки залишалися вдома. В сучасному світі таких традицій не дотримуються.

Середа — в минулому селяни влаштовували саме у Світлу середу веселощі й танці. На вечірки збиралися дорослі та діти. 

Світлий четвер — у давнину саме у четвер Світлого тижня українці влаштовували оглядини. Дівчата збиралися групками, йшли на пагорби, співали веселі пісні та закликали весну. Існував цікавий звичай «водити кобилу». На довгій палиці робили «голову» з торби та сіна, прив’язували з іншого кінця «хвіст» та пропонували всім охочим «покататися». А водити таку «кобилу» міг лише чоловік, якого перевдягали у цигана.

П’ятниця — п’ятницю першого тижня після Великодня називають «Прощений день». За традицією в Світлу п’ятницю близькі родичі йдуть до молодят у гості. А молоді незаміжні дівчата в давнину вмивалися цього дня крижаною водою. Вірили, що тоді цілий рік будуть здоровими.

Субота — у цей день продовжували гуляння та веселощі. Однією з ігор цього дня було «катання яєць». Хто перший докотить яйце з пагорба і не розіб’є його, той переміг.

Світла неділя — неділю називають «Провідною». Наші предки вірили, що сидіти цього дня вдома незаміжнім дівчатам та неодруженим хлопцям — погана прикмета. 

З нагоди радості від Воскресіння Ісуса з мертвих, починаючи з наступного тижня після Великодня, люди поминали померлих предків. Вважалося, що в цей час душі померлих повертаються на землю, щоб разом з живими порадіти цьому святу.

Паска та крашанки
Паска та крашанки/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Червона гірка або Фомина неділя

У наступну неділю після Великодня, тобто на 8-й день, відзначається «Антипасха». Історично Антипасха виникла в часи Ісуса Христа та пов’язана з його другою появою перед апостолами після розп’яття. Оскільки апостол Фома не був присутній при явленні у день воскресіння, він засумнівався у можливості такого дива та вимагав підтвердження, яке і сталося саме цього дня. Тому інша назва свята — Фомина неділя.

Слово ж «Антипасха» має грецьке коріння та вживається у значенні «замість Пасхи, друга Пасха, доповнення до Пасхи». Воно символізує оновлення Великоднього свята.

У народних традиціях Антипасха відома як Червона гірка (Красна гірка), що походить з язичницьких часів.

Червона гірка — свято дівчат. Вони завчасно готували найкраще вбрання та яскраві стрічки для волосся, оскільки саме в цей час молодь знайомилася між собою та придивлялася, відшукуючи майбутніх обранців. На Антипасху відбувається багато весіль, адже за повір’ями така дата обіцяє сімейне щастя.

Червона гірка
Святкування Червоної гірки/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Червона гірка та Радониця: у чому різниця

Червона гірка свято початку весни, коли заведено веселитися, ходити у гості, свататися та одружуватися. Та деякі цього дня поминають померлих родичів, відвідують їхні могили, щоб вшанувати пам’ять та привітати з Великоднем.

Проте варто зазначити, що особливий поминальний день називають Радоницею. Й Червона гірка та Радониця — дві різні дати. 

Радониця відома й за назвою «проводи» — це перше після Великодня загальноцерковне поминання померлих.

Сама назва «Радониця» чи «Радуниця» перекладається як «радісна молитва за померлих». Це означає і радість воскресіння Христа, і пам’ять про прийдешнє воскресіння мертвих. Сенс свята — віряни не помирають, а живуть у Христі, тому за ними не сумують, а розділяють із ними радість свята Великодня.

Традиційно особливий поминальний день у церкві встановлено в перший вівторок після Світлого тижня. У 2024 році Радониця випадає на 14 травня.

Як правильно поминати покійних на Радоницю: 

  • день особливого поминання слід провести в тиші та спокої;
  • піти до церкви, помолитися за померлих;
  • перед службою подати записочку з іменами померлих для поминання;
  • після богослужіння відвідати кладовище, прибрати могили.
Свічки
Поминальні свічки/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – Facebook, Telegram, Instagram

Вербна неділя 2025: коли святкують, традиції та звичаї

Єва Буянова 17:26, 5 Квітня 2025
Вербна неділя 2025/ фото ілюстративне, Pexels

Вербна неділя 2025 — це поєднання християнських традицій і прадавніх українських обрядів, що уособлюють прихід весни, оновлення та духовне очищення.

Детальніше про Вербну неділю 2025 – читайте на Вільногірськ.IN.UA

Коли святкують Вербну неділю у 2025

Дата Вербної неділі змінюється щороку, оскільки залежить від Великодня. Великдень святкують у першу неділю після першого повного Місяця, що настає після весняного рівнодення. У 2025 році це буде 20 квітня. Відповідно, Вербна неділя припадає на 13 квітня.

Традиції та звичаї

У Вербну неділю віряни приносять до храму гілки верби, які освячуються під час служби. Після цього їх зберігають удома цілий рік — як символ захисту для родини, оселі та господарства. Раніше такі гілки ставили за ікони, залишали в хлівах або на полях, а також використовували в обрядах і традиційних ритуалах.

В українській традиції Вербна неділя пов’язана з низкою символічних звичаїв. Після освячення вербових гілок діти часто з’їдають їхні пухнасті суцвіття, вірячи, що це сприяє зміцненню здоров’я. Також існує обряд легкого удару гілкою з примовкою: “Не я б’ю — верба б’є, за тиждень Великдень!” — як побажання сили, добробуту та життєвої енергії.

Читайте також: 

Підписуйтесь

ТОП-3 Великодніх фільмів для перегляду всією родиною

Єва Буянова 14:00, 5 Квітня 2025
ТОП-3 Великодніх фільмів для перегляду всією родиною/ фото ілюстративне, Pexels

ТОП-3 Великодніх фільмів для перегляду всією родиною: теплі історії про дружбу та відвагу, захоплюючі пригоди з Великоднім кроликом та його друзями. Ці фільми створять святкову атмосферу та подарують радість усім членам родини.

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала підбірку фільмів до Великодня. 

“Собака, що врятував Великдень”, 2014

Сімейний комедійний фільм, який розповідає про пригоди пса на ім’я Макс, який разом зі своєю родиною святкує Великдень. Коли Великодні яйця та інші важливі атрибути свята зникають, Макс вирушає на порятунок, аби повернути святкову атмосферу і допомогти дітям насолоджуватися святом. У ході своїх пригод він стикається з різними труднощами, але завдяки відвазі та вірності друзям він врешті-решт знаходить спосіб врятувати Великдень, відновивши радість і надію в серцях людей. Це тепла історія про дружбу, сміливість та дух Великодня.

“Гоп / Бунт вухатих”, 2011

За сюжетом, тридцятирічний чоловік, якого вигнали з дому через нестерпні вибрики, збиває на дорозі кролика, який нещодавно втік з острова Пасхи, тому що йому не до душі карʼєра великоднього кролика. Він мріє стати барабанщиком. Між хлопцем та кроликом

зав’язуються справжня дружба, а разом можна

подолати будь-які перешкоди на шляху до мрії. 

“Кролик Петрик”, 2018

Головний герой — чарівний кролик, який живе разом з сестрами та кузеном на фермі пана МакГрегора. Кролик Петрик і його родичі регулярно навідуються в сад старого фермера, щоб прихопити парочку фруктів або овочів. А коли МакГрегор вмирає, тварини на радощах вирішують привласнити його будинок і в лічені дні втілюють план в реальність. Але незабаром в маєток приїжджає Томас — племінник покійного чоловіка, який отримав будинок і прилеглу до нього територію у спадок. Він не хоче жити в будинку дядька, а планує вигідно продати його, щоб потім відкрити в Лондоні магазин дитячих іграшок. Коли герой фільму виявляє, що на ділянці завелися гризуни, він вирішує боротися з ними.

Читайте також: 

Підписуйтесь

ТОП-3 Великодніх фільмів для перегляду всією родиною

ТОП-3 Великодніх фільмів для перегляду всією родиною

14:00, 05.04.2025 Єва Буянова

Українська молодь може взяти участь у програмі обміну з Литвою

Міністерство молоді та спорту України розпочало прийом заявок на участь у конкурсі проєктів у межах українсько-литовського молодіжного обміну. Програма обміну реалізується відповідно до Угоди між […]

13:15, 02.04.2025 Дмитро Бойцун