Паски за власним рецептом: переселенка поділилась сімейним рецептом випічки до Великодня

Олександра Зоз 16:24, 2 Травня 2024
Паска на Великдень
Паска на Великдень/ фото Вільногірськ IN.UA

Чи не головним атрибутом Великодня є паска. У християнстві вона символізує незриму присутність Ісуса. Церковний хліб циліндричної форми, який випікається у церкві напередодні Великодня, називається артос, що означає «квасний хліб». Випікання домашньої паски — це продовження цієї церковної традиції. В Україні паски випікали здебільшого з пшеничного борошна й прикрашали виліпленими з тіста квітками, шишками, пташками та хрестами. Паски намагалися пекти або в четвер, або в суботу.

Понад 10 років паски випікає й переселенка з Краматорська Катерина Бондаренко. Жінка проживає у Вільногірську зі своїми доньками та традиційно на Великдень пече паски за своїм унікальним рецептом. 

Особистим рецептом Катерина Бондаренко поділилася з Вільнногірськ IN.UA

Паска на Великдень: рецепт 

З квітня 2022 року у Вільногірську живе Катерина Бондаренко. Жінка розповідає, її родина обожнює святкувати Великдень.

«До моїх дівчаток четвертий рік поспіль приходить пасхальний кролик. Коли ми приходимо з церкви додому, у нас постійно закінчується хліб. Дівчата йдуть в магазин по хліб, а в цей час пасхальний кролик готує їм подарунки. Він розкладає по всьому дому пасхальні крашанки та залишає карту. Потім дівчата ходять збирають крашанки, а у таємному місці знаходять подарунки. Серед подарунків — ігри для сімейного дозвілля: м’ячі, бадмінтон, настільні ігри», — ділиться Катерина Бондаренко.

Катерина готує паски
Катерина Бондаренко готує паски/ фото Вільногірськ IN.UA

Близько 10 років традиційно до Великодня жінка випікає паски за рецептом, який розробила сама. 

«Я дуже багато рецептів перепробувала, кожного року щось експериментую, додаю. Цьогоріч — кокос. Цей рецепт мені подобається тим, що я його розробила для себе. Я ввечері ставлю опару, зранку замішую тісто та ставлю вистоюватися. Поки дітей у садок та школу зібрала, тісто піднялося», — розповідає переселенка.

Паски Катерина робить з начинкою, додає мак, кокосову стружку, родзинки чи цукати.

«Я б хотіла донькам передати свій досвід випікати паски, щоб це була також і їх сімейна традиція», — каже Катерина. 

Паска з маковою начинкою
Паска з маковою начинкою/ фото Вільногірськ IN.UA

Рецепт модернізованої української паски

 Для опари господиня використовує такі інгредієнти:

  • 500 мл молока;
  • 500 г цукру;
  • 250 г вершкового масла;
  • 6 яєць + 2 жовтки;
  • 50 г свіжих дріжджів.

Для тіста знадобиться:

  • 1600 г борошна;
  • 150 г родзинок;
  • 150 г цукатів;
  • цедра апельсина та лимона;
  • 2 ст.л коньяку;
  • 2 г ваніліну;
  • ½ ч.л солі;
  • олія.

Вже готове тісто, яке підійшло, Катерина відважує по грамах, а це по 150 та 300 грамів тіста залежно від форми. Кожен шматочок тіста розкатує та начиняє кокосом й маком.

Вже у формах знову залишає вистоюватися, а потім випікає при 160-170 градусах 50 хвилин. Маленькі паски готуються швидше. 

Тісто на паски
Тісто на паски/ фото Вільногірськ IN.UA

Варто зазначити, що Великодній хліб має різні назви у різних країнах. Саме тому паска — це український обрядовий хліб, а куліч — російський.

Вважається, що на нашій території паска пішла від свята «Песах». Дослідники вважають, що це можна пояснити спільним проживанням українців і євреїв на одній території. А от слово куліч в українських словниках відсутнє. 

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – Facebook, Telegram, Instagram

Вадиму Коваленку посмертно присвоєно звання “Почесний громадянин Вільногірської територіальної громади”

Анастасія Гришкова 13:00, 17 Червня 2025
Вадим Коваленко / фото, vilnohirsk-memory

Вадим Коваленко отримав подвійний удару ворожого БпЛА “Ланцет”, під час виконання бойового завдання у 19 травня 2025 року, а 28 травня Вадим помер у лікарні.

На позачерговій сесії Вільногірської міської ради було прийнято рішення про присвоєння Вадиму Коваленку посмертно присвоєно звання “Почесний громадянин Вільногірської територіальної громади”

Вадим народився 21 листопада 1969 року у місті Вільногірськ. Після закінчення середньої школи №1 вивчився на екскаваторника у нашому місцевому професійно-технічному училищі (зараз – Західно-Дніпровський центр професійно-технічної освіти).

19 травня 2025 року, під час виконання одного із таких завдань, налетіли ворожі “Ланцети”… Удар був настільки сильним, що Вадим Коваленко отримав цілий ряд важких поранень, вражень життєво важливих органів. Його бойовий побратим, сам поранений, не залишив Вадима Борисовича, виніс із палаючого екскаватора, разом із іншими побратимами доставив до медслужби. Потім була реанімація в одній із клінічних лікарень Запоріжжя. Однак, врятувати життя воїна не виправдались.

28 травня 2025 року старший солдат Вадим Коваленко, не приходячи до свідомості, помер.

Підписуйтесь

Субсидії на оренду житла: що зміниться для ВПО у червні

Анастасія Гришкова 09:00, 30 Травня 2025
Субсидія на оренду житла / фото, Міністерство юстиції

Держава розширила можливості отримання субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб: тепер допомога охоплює оренду кімнат, спільне проживання кількох сімей, а також надається при оренді житла в юридичних осіб.

Про це повідомляє БФ “Право на захист”.

Що ж змінилося в порядку надання субсидій і на що варто звернути увагу

Розширено об’єкт найму: якщо раніше субсидію надавали лише на оплату цілого житлового приміщення (квартири або будинку), то тепер вона охоплює також оренду частини житлового приміщення, наприклад, кімнати у квартирі або будинку. Це рішення стало важливою підтримкою для ВПО із невисокими доходами, для яких кімната є єдиним доступним варіантом житла.

Розширено коло наймачів: тепер домогосподарство може включати кілька окремих сімей, а той, хто підписує заяву про надання субсидії та договір найму житлового приміщення, стає уповноваженим представником усього домогосподарства для отримання субсидії на найм житла. Це дає можливість для кожної окремої сім’ї, яка проживає спільно в одному орендованому житловому об’єкті, отримати державну підтримку.

Розширено коло наймодавців: надана можливість винаймати житло не тільки у фізичних осіб та фізичних осіб — підприємців, а й у юридичних осіб. Це нововведення дає змогу збільшити кількість пропозицій житла для ВПО, а також долучити до програми юридичних осіб, які мають у власності житловий фонд.

Запроваджено механізм автоматичного продовження виплати субсидії наймачу й компенсації витрат наймодавцю на наступний піврічний період без особистого їх звернення. Таке продовження виплат можливе, якщо не відбулося змін у підставах для їх надання. Це дає змогу уникнути додаткових навантажень на отримувачів, забезпечуючи неперервність надання підтримки.

Розширено строк отримання субсидії на найм житла та компенсації витрат: тепер допомога може надаватися не лише впродовж одного року, а й протягом усього періоду реалізації експериментального проєкту в разі наявності підстав для продовження її виплати. Такі заходи забезпечать тривалішу підтримку ВПО й стабільність їхніх житлових умов, а також сприятимуть передбачуваності та фінансовій впевненості орендодавців протягом усього періоду дії проєкту.

Читайте також:

Підписуйтесь

Вадиму Коваленку посмертно присвоєно звання “Почесний громадянин Вільногірської територіальної громади”

Вадим Коваленко отримав подвійний удару ворожого БпЛА “Ланцет”, під час виконання бойового завдання у 19 травня 2025 року, а 28 травня Вадим помер у лікарні. […]

Субсидії на оренду житла: що зміниться для ВПО у червні

Держава розширила можливості отримання субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб: тепер допомога охоплює оренду кімнат, спільне проживання кількох сімей, а також надається при […]

У Вільногірську присвоєно звання “Почесний громадянин громади” загиблому Герою

У Вільногірську посмертно вшанували загиблого захисника України — Ігорю Тубальцеву присвоїли звання “Почесний громадянин Вільногірської міської територіальної громади” за героїзм, відданість присязі та незламність духу. […]

Спортсмени з Вільногірська взяли участь у чемпіонаті в Кам’янському

У місті Кам’янське 25 травня пройшов Відкритий чемпіонат з класичного жиму лежачи серед усіх вікових груп. Участь у змаганнях взяли спортсмени з різних населених пунктів […]

У Вільногірську попрощалися з військовим, який вважався зниклим безвісти

У Вільногірську відбулася церемонія прощання з військовим Ігорем Сергійовичем Тубальцевим, який вважався зниклим безвісти. На прощанні з героєм була присутня журналістка Вільногірськ IN.UA. У Вільногірську […]