Чи не головним атрибутом Великодня є паска. У християнстві вона символізує незриму присутність Ісуса. Церковний хліб циліндричної форми, який випікається у церкві напередодні Великодня, називається артос, що означає «квасний хліб». Випікання домашньої паски — це продовження цієї церковної традиції. В Україні паски випікали здебільшого з пшеничного борошна й прикрашали виліпленими з тіста квітками, шишками, пташками та хрестами. Паски намагалися пекти або в четвер, або в суботу.
Понад 10 років паски випікає й переселенка з Краматорська Катерина Бондаренко. Жінка проживає у Вільногірську зі своїми доньками та традиційно на Великдень пече паски за своїм унікальним рецептом.
Особистим рецептом Катерина Бондаренко поділилася з Вільнногірськ IN.UA
Паска на Великдень: рецепт
З квітня 2022 року у Вільногірську живе Катерина Бондаренко. Жінка розповідає, її родина обожнює святкувати Великдень.
«До моїх дівчаток четвертий рік поспіль приходить пасхальний кролик. Коли ми приходимо з церкви додому, у нас постійно закінчується хліб. Дівчата йдуть в магазин по хліб, а в цей час пасхальний кролик готує їм подарунки. Він розкладає по всьому дому пасхальні крашанки та залишає карту. Потім дівчата ходять збирають крашанки, а у таємному місці знаходять подарунки. Серед подарунків — ігри для сімейного дозвілля: м’ячі, бадмінтон, настільні ігри», — ділиться Катерина Бондаренко.
Близько 10 років традиційно до Великодня жінка випікає паски за рецептом, який розробила сама.
«Я дуже багато рецептів перепробувала, кожного року щось експериментую, додаю. Цьогоріч — кокос. Цей рецепт мені подобається тим, що я його розробила для себе. Я ввечері ставлю опару, зранку замішую тісто та ставлю вистоюватися. Поки дітей у садок та школу зібрала, тісто піднялося», — розповідає переселенка.
Паски Катерина робить з начинкою, додає мак, кокосову стружку, родзинки чи цукати.
«Я б хотіла донькам передати свій досвід випікати паски, щоб це була також і їх сімейна традиція», — каже Катерина.
Рецепт модернізованої української паски
Для опари господиня використовує такі інгредієнти:
- 500 мл молока;
- 500 г цукру;
- 250 г вершкового масла;
- 6 яєць + 2 жовтки;
- 50 г свіжих дріжджів.
Для тіста знадобиться:
- 1600 г борошна;
- 150 г родзинок;
- 150 г цукатів;
- цедра апельсина та лимона;
- 2 ст.л коньяку;
- 2 г ваніліну;
- ½ ч.л солі;
- олія.
Вже готове тісто, яке підійшло, Катерина відважує по грамах, а це по 150 та 300 грамів тіста залежно від форми. Кожен шматочок тіста розкатує та начиняє кокосом й маком.
Вже у формах знову залишає вистоюватися, а потім випікає при 160-170 градусах 50 хвилин. Маленькі паски готуються швидше.
Варто зазначити, що Великодній хліб має різні назви у різних країнах. Саме тому паска — це український обрядовий хліб, а куліч — російський.
Вважається, що на нашій території паска пішла від свята «Песах». Дослідники вважають, що це можна пояснити спільним проживанням українців і євреїв на одній території. А от слово куліч в українських словниках відсутнє.
Читайте також: