Свято Водохреща у 2025 році: дата, історія та традиції

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 14:00, 19 Грудня 2024
Водохреща / фото Етнохата

Хрещення Господнє або Водохреща у 2025 році припадає на 6 січня за новоюліанським календарем. Це свято завершує цикл різдвяно-новорічних свят і вважається одним із 12 найбільших церковних свят у році. У цей день християни згадують подію хрещення Ісуса Христа у водах річки Йордан, яку здійснив святий Іоанн Хреститель.

Про історію свята та його значення в сучасній культурі розповість Вільногірськ IN.UA

Водохреще: традиції та символізм свята

Водохреща / картинка Черкаська селищна рада

Водохреща або Хрещення Господнє – одне з найдавніших свят, що символізує очищення та оновлення. У цей день в Україні традиційно відбувається освячення води, яка, за народними переконаннями, набуває цілющих властивостей.

Згідно з історичними переказами, свято бере свій початок від події, коли Ісус Христос був охрещений у річці Йордан. Існує легенда, що в цей день води річок та джерел «оновлюються» і набувають особливої чистоти, символізуючи початок нового етапу.

В Україні Водохреща є не лише релігійною подією, а й важливим культурним святом. Однією з найпоширеніших традицій є занурення в ополонку, що для багатьох символізує фізичне та духовне очищення. Цей звичай приваблює тисячі людей, незалежно від їхніх релігійних переконань. Водохреща об’єднує людей і є своєрідним символом чистоти, оновлення та надії на новий рік.

Як українці святкуватимуть Водохреща у 2025 році

Освячення води / фото Черкаська селищна рада

В Україні традиції Водохреща залишаються незмінними. Напередодні Водохреща готують вечерю з 12 пісних страв, серед яких головною залишається кутя. Та головним атрибутом вважається освячення води, яку віряни вважають цілющою. Популярною залишається й традиція купання в освяченій ополонці, яка, за повір’ям, очищує від гріхів і приносить здоров’я. У цей день також вітаються словами: “Христос освятився!” – “У річці Йордані!”

Чого не варто робити на Водохреща: головні заборони свята 

У день Водохреща, як і під час інших великих церковних свят, не рекомендується виконувати важку фізичну роботу. Цей день призначений для молитви та духовного очищення, тому уникання сварок і конфліктів є важливою умовою збереження благодаті свята.

Прояв милосердя також має особливе значення: відмовляти у допомозі тим, хто її потребує, вважається небажаним. Щодо святкувань, варто уникати розваг із надмірностями, зокрема вживання алкоголю, адже Хрещення – це свято духовності, а не гучних застіль.  

Ще одне правило стосується їжі: до освячення води ранок має залишатися пісним. Лише після літургії можна переходити до святкового столу.

Читайте також:

Підписуйтесь

Українська молодь може взяти участь у програмі обміну з Литвою

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 13:15, 2 Квітня 2025
Обмін досвідом між молоддю / фото ілюстративне, Pexels

Міністерство молоді та спорту України розпочало прийом заявок на участь у конкурсі проєктів у межах українсько-литовського молодіжного обміну. Програма обміну реалізується відповідно до Угоди між урядами України та Литви про створення Комітету Ради обмінів молоддю.

Про це повідомляє Міністерство молоді та спорту України.

Програма обміну

Головною метою обміну є активізація співпраці між молоддю обох країн задля зміцнення дружніх відносин. До участі у конкурсі запрошуються неприбуткові організації, що працюють з молоддю, серед яких:

  • інститути громадянського суспільства;
  • заклади освіти;
  • комунальні установи.

Один проєкт може тривати не менше п’яти та не більше десяти календарних днів, не враховуючи дні приїзду і від’їзду учасників підготовчого етапу та підготовчого візиту.

Участь у проєктах можуть брати особи віком від 14 до 35 років. Кількість учасників проєкту має становити не менше 10 та не більше 15 осіб з кожної країни, у тому числі принаймні один супроводжуючий чи керівник групи.

Заявки приймаються до 20 квітня 2025 року. Детальна інформація про умови конкурсу доступна за посиланням. Додаткові питання можна поставити, звернувшись до управління молодіжної політики Мінмолодьспорту за телефоном: 044 246 62 36.

Читайте також:

Підписуйтесь

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 10:45, 2 Квітня 2025
обмеження
Переказ коштів / фото ілюстративне, Pexels

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку.

Про це повідомляє Національний банк України.

Як зазначили в НБУ, ці обмеження стимулювали роботу над комплексними рішеннями, які були спрямовані на мінімізацію використання платіжної інфраструктури в протиправній діяльності. За час дії обмежень:

  • зменшилась кількість підозрілих переказів ;
  • банки приділили більшу увагу до проблеми так званих “дропів” — людей, які за гроші дозволяють використовувати свої рахунки для сумнівних операцій;
  • банки створили власні правила безпеки.

“Минулого року ми фіксували аномальний сплеск обсягу переказів між рахунками фізосіб, який наразі знизився внаслідок введення регуляторних обмежень, комунікації НБУ, що звернула увагу ринку на проблему дропів, та впровадження Меморандуму”, – зазначили фахівці НБУ.

Читайте також:

Підписуйтесь

Українська молодь може взяти участь у програмі обміну з Литвою

Міністерство молоді та спорту України розпочало прийом заявок на участь у конкурсі проєктів у межах українсько-литовського молодіжного обміну. Програма обміну реалізується відповідно до Угоди між […]

13:15, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку. Про це […]

10:45, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Україна отримала €3,5 млрд від ЄС у рамках “Ukraine Facility”: на що підуть гроші?

Україна отримала 3,5 млрд євро від Європейського Союзу в межах інструменту “Ukraine Facility”. Транш складається з пільгового фінансування у розмірі 3,1 мільярда євро та грантової […]

09:30, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Зростання ВВП України у 2024 році: які галузі стали рушійною силою економіки

За підсумками 2024 року валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 2,9% порівняно з попереднім роком. Номінальний ВВП за рік склав 7658,7 мільярда гривень. Про це повідомляє […]

10:39, 01.04.2025 Дмитро Бойцун
Погода

Перші дні квітня: якою буде погода у Вільногірську цього тижня

Згідно з прогнозом погоди у Вільногірську, протягом тижня з 31 березня до 6 квітня, погода обіцяє бути хмарною, з частими опадами. Температура протягом тижня коливатиметься […]

09:30, 31.03.2025 Дмитро Бойцун