У вільногірському ліцеї № 5 діє єдиний у місті історико-краєзнавчий музей: що відомо

Олександра Зоз 13:35, 2 Лютого 2024
Стенди історико-краєзнавчого музею / фото Вільногірськ IN.UA

Понад 30 років у Вільногірську працює історико-краєзнавчий музей, який створили вчителі ліцею. У ньому знаходиться експозиція з 14 локацій. Музей не має фінансування, його облаштовують власними силами співробітники ліцею.

Про це Вільногірськ IN.UA розповіла керівниця історико-краєзнавчого музею Альона Шульгань.

Дім історії Вільногірська

Історико-краєзнавчий музей започаткували у вересні 1980 року, коли й почав працювати навчальний заклад. Для відвідувачів музей відкрили через три роки.

До повномасштабного вторгнення рф в Україну, у музеї побували понад 30 тисяч осіб, а це не лише вільногірці, а й гості з різних міст країни, а також громадяни Канади, Швейцарії, Бельгії та США. Свої відгуки відвідувачі залишили у книзі музею. 

У 2008 році історико-краєзнавчому музею Вільногірська дали відзнаку зразкового.

Що можна побачити у музеї

В історичну епоху України занурює етнографічний розділ краєзнавчого музею. Відвідувачів зустрічає селянська хата.

Біла хата, а навколо огорожа сплетена з лози. На імпровізованому паркані висять глиняні глечики. На подвір’ї колодязь, який вважали символом здоров’я і сили. Зліва у хатині стоїть піч, розписаний квітами сволок, а на ньому — колиска для дитини круглої форми. Саме таку колиску ототожнювали з лоном матері. Через це вважали, що вона має магічні властивості. У давнину колиски виготовляли з натурального дерева: для дівчинки — з калини, для хлопчика — з дуба.

На одній зі стін висить шафа для посуду, яку називають мисником. Там можна побачити посуд початку 19 століття. На лавці стоїть відро з ковшем, їх виготовляли вручну.

Експонат / фото Вільногірськ IN.UA

Господарями хатинки є дідусь та бабуся, які пораються по господарству. Вони одягнені у самоткані сорочки, які обов’язково прикрашає вишиванка.

Музей зсередини / фото Вільногірськ IN.UA

Також на виставці можна побачити вишиті рушники. Раніше для українських господинь кожен рушник мав своє призначення, як-от рушник-утирач, рушник для паски та для сватання.

Рушники в музеї / фото Вільногірськ IN.UA

«Музей — знайомство з історією, яка існувала задовго до нас. Ми зобов’язані її знати, щоб уникнути певних помилок у майбутньому. Саме тому завжди раді бачити усіх охочих на наших пізнавальних екскурсіях», — каже керівниця історико-краєзнавчого музею Альона Шульгань.

Вільногірськ живе тут –  підписуйтесь на наш Facebook та Telegram

Антон Боклаг залишає посаду секретаря Вільногірської міськради

Анастасія Гришкова 18:30, 3 Липня 2025
Антон Боклаг / фото, Facebook

У Вільногірську готуються до кадрових змін — секретар міської ради Антон Боклаг вирішив піти з посади за власним бажанням. Відповідну заяву він написав 2 липня.

Інформація про це з’явилася на офіційному сайті Вільноногірської міської ради.

Боклаг йде з посади секретаря

У документі зазначено, що підставою для звільнення стала особиста ініціатива посадовця. Остаточне рішення про припинення його повноважень депутати мають ухвалити 25 липня.

“Це моє особисте й виважене рішення. Не покидаю громаду залишаюсь і буду відновлювати громадську роботу та пошук грантових можливостей. У багатьох сьогодні в голові вже думки про місцеві вибори. У мене немає жодного бажання займатися політиканством і боротися з політичними ідіотами в період воєнного стану. Хочу докладати максимум зусиль у громадському секторі й просто спокійно робити корисні речі. Користуючись нагодою, хочу подякувати всім, хто конструктивно й професійно підходив до вирішення питань, і всім, хто розуміє, що війна триває”, — пояснив у коментарі “Вільногірськ Онлайн” Антон Боклаг.

Додамо, що Антон Боклаг працював секретарем із кінця жовтня 2024 року, до цього посада була вакантної майже рік.

Проте посаду Боклаг отримав не з першого разу. Депутати висунули кандидатуру Антона Боклага, але на засіданні у березні 2024 року також не ухвалили рішення про призначення про його призначення через один голос, якого не вистачило. А вже наприкінці 2024 року Боклаг став секретарем Вільногірської міської ради.

На посаді секретаря міської ради Антон Боклаг активно виступав за розвиток комунального підприємства у Вільногірську.

Крім посади секретаря Вільногірської міської ради, Антон Боклаг є членом благодійної організації “Благодійний фонд “Вільногірськ”.

Обов’язки секретаря міської ради

Обов’язки секретаря міської ради Додамо, що секретар міської ради — це у Вільногірській громаді єдиний депутат, який працює на постійній основі і отримує заробітну плату з місцевого бюджету.

Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування”, статті 50 секретар ради організовує пленарні засідання, допомагає готувати проєкти рішень, стежить за дотриманням правил роботи ради, контролює виконання ухвалених рішень і підтримує зв’язок із громадою.

У роботі ради діє принцип балансу: виконавчі органи втілюють рішення і витрачають кошти, а депутати під керівництвом секретаря контролюють ці процеси, формують позицію ради і захищають інтереси мешканців.

Підписуйтесь

Підписуйтесь

Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території

Анастасія Гришкова 15:10, 3 Липня 2025
як отримати свідоцтво про смерть / ілюстративне фото, Rexels

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини на тимчасово окупованій території потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті. Подати її можна до будь-якого суду України, незалежно від місця проживання.

Про це повідомила завідувачка сектору “Вільногірське бюро правничої допомоги” Наталія Чернявська.

Як подати заяву

Це можна зробити й онлайн — через систему “Електронний суд”.

До заяви варто додати докази: свідчення очевидців, медичні довідки, фото чи відео з місця поховання.

Справи про смерть на окупованих територіях розглядаються у пріоритетному порядку. Судовий збір у таких випадках не сплачується. Після рішення суду необхідно звернутися до відділу ДРАЦС (РАЦС). Там на підставі рішення суду зареєструють смерть і видадуть свідоцтво.

Наталія Чернявська наголошує: отримати свідоцтво про смерть без звернення до суду неможливо, якщо людина померла на окупованій території.

У разі потреби — можна звернутися за безоплатною правовою допомогою.

  1. Якщо смерть сталася у зоні бойових дій — може знадобитися допомога поліції.
  2. Якщо людина померла за кордоном — слід звернутися до консульства.
  3. Якщо потрібна лише інформація про смерть, а не документ — можна отримати витяг про смерть.

Читайте також:

Підписуйтесь

Антон Боклаг залишає посаду секретаря Вільногірської міськради

У Вільногірську готуються до кадрових змін — секретар міської ради Антон Боклаг вирішив піти з посади за власним бажанням. Відповідну заяву він написав 2 липня. […]

Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини на тимчасово окупованій території потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті. Подати її можна до будь-якого […]

Постраждалі від рф можуть отримати фінансову допомогу: перелік категорій

Українці які постраждали внаслідок збройної агресії можуть отримати фінансову допомогу від держави. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України. Хто може отримати допомогу Родини загиблих […]

В Україні ветерани можуть отримати до 1,6 мільйона гривень на власну справу

В Україні ветерани та ветаранки, а також родини загиблих захисників можуть отримати фінансування на власну справу. Це стало доступним за програмою “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”. […]

Платники податків Дніпропетровщини поповнили держбюджет на понад 22 мільярди гривень з початку року

З початку 2025 року платники податків Дніпропетровської області спрямували до загального фонду державного бюджету майже 22,2 мільярда гривень податків, зборів та обов’язкових платежів. Про це […]