12 обов’язкових страв на Різдво: що має бути на святковому столі

Єва Буянова 13:00, 14 Грудня 2024
Страви/ фото ілюстративне, Freepik

Щороку Різдво стає особливим приводом зібратися за святковим столом, де обов’язковими є 12 пісних страв. Такі страви як кутя, узвар, вареники та інші смаколики не лише втілюють гастрономічні традиції, а й несуть символічне значення, передаючи дух свята з покоління в покоління.

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала перелік з 12 традиційних страв на Різдво. 

12 традиційних страв на Різдво

Святий Вечір — це родинна вечеря напередодні Різдва, коли подають 12 пісних страв, як символ дванадцяти апостолів та місяців у році. Така кількість пов’язана з традиціями Різдвяного посту, який триває до свята.

Кутя

Кутя — головна страва Святвечора, з якої починають вечерю. Традиційно її готують із пшениці, але існують варіанти з рису, перловки чи булгуру. Зерно символізує достаток і вічне життя, мед — чистоту, а мак — мучеництво. Кутю залишають на ніч на столі як символ єднання з Богом і померлими.

Узвар

Узвар символізує нове життя та народження Ісуса Христа, а вода — очищення душі й тіла. Сухофрукти в узварі уособлюють родючість, а мед — солодке й щасливе життя.

Борщ

На Святвечір готують пісний борщ на основі овочів і бурякового квасу, що надає йому насиченого червоного кольору. Він символізує кров вифлеємських дітей, убитих за наказом Ірода.

Капусняк

Капусняк готують із капусти, яка символізує міцність, простоту та єдність навколо Христа.

Хліб

Хліб, калач або кочарун уособлюють смерть і воскресіння: зерно, потрапляючи в землю, «помирає», але дає плоди, «оживаючи» знову. Вони також є символом добробуту.

Риба

Риба є символом християнства. Її зображення з трьома тілами та однією головою або переплетеними рибинами уособлює Святу Трійцю. Грецька абревіатура ІХТІОС, яка означає ім’я Ісуса, перекладається як «риба». Першими учнями Христа були рибалки, а самі віруючі порівнюються з рибою, що знаходиться у безпеці «води вчення».

Горох і квасоля

Горох і квасоля уособлюють відродження після занепаду та Божу весну. Вони також символізують єдність родини, адже всі за різдвяним столом подібні до горошин в одному стручку.

Часник

Часник на Святвечір символізує захист від злих сил і недуг. Його часто розкладають по кутах столу, вважаючи оберегом, що забезпечує здоров’я та оберігає родину від нещасть.

Голубці

Голубці на Святвечір символізують злагоду, мир та єдність у родині. Їх форма нагадує згорнуті крила голуба — символу миру, а начинка у капустяному листі уособлює достаток і гармонію.

Пампушки

Пампушки на Святвечір символізують достаток, радість і щасливе життя. Їх кругла форма асоціюється з вічністю і циклічністю життя, а солодкий смак — із насолодою та святковим настроєм.

Каша

Каша уособлює продовження роду та згуртованість родини. Вона також символізує родючість землі, плодючість худоби та працьовитість господарів.

Вареники

Вареники символізують достаток і благополуччя, нагадуючи про добре життя, «як вареник у маслі», призначене людині у Божому Царстві. Також існує традиція ховати монетку в один із вареників — той, хто її знайде, матиме фінансову удачу протягом року.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Молодь може отримати до 150 тисяч гривень на розвиток власного бізнесу

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 18:00, 11 Квітня 2025
Власна справа / фото ілюстративне, Pexels

Українці віком від 18 до 25 років можуть отримати фінансування для реалізації бізнес-ідей у межах урядової програми “Власна справа”.

Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської філії Дніпропетровського ОЦЗ.

Молодіжний мікрогрант у розмірі до 150 тисяч гривень надається без обов’язкової вимоги створення робочих місць. Учаснику достатньо зареєструватися як фізична особа-підприємець (ФОП). Через три роки можлива повторна участь у програмі з можливістю отримання до 250 тисяч гривень, за умови створення щонайменше двох нових робочих місць.

Грантові кошти можна використати на:

  • закупівлю обладнання;
  • оренду приміщення;
  • інші стартові витрати для запуску бізнесу.

Щоб взяти участь у програмі, необхідно пройти кілька етапів:

  • підготувати заяву та бізнес-план;
  • подати документи через портал “Дія”;
  • пройти співбесіду в регіональному центрі зайнятості;
  • дочекатися рішення від Державної служби зайнятості — повідомлення з’явиться в особистому кабінеті “Дії”;
  • укласти договір на мікрогрант та відкрити рахунок.

Детальну інформацію про програму можна знайти за посиланням. За допомогою в підготовці документів та написанні бізнес-плану можна звернутися до Кам’янського офісу “Зроблено в Україні”за адресою: вулиця Медична, 6.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Кам’янському районі відкриється нове фермерське господарство: переможці програми “Грант для ветеранів та їх подружжя”

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 09:30, 10 Квітня 2025
Військовий бізнесмен / фото ілюстративне, Pexels

Державний центр зайнятості оголосив результати чергової хвилі відбору за урядовою програмою “Грант для ветеранів та їх подружжя”. За результатами розгляду заяв, поданих у період з 3 по 16 березня 2025 року, було визначено 78 переможців, які загалом отримають понад 38 мільйонів гривень на розвиток бізнесу.

Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської філії Дніпропетровського ОЦЗ.

Серед переможців — четверо представників Дніпропетровської області, які реалізують різноманітні підприємницькі ініціативи.

У селі Новоселівка Кам’янського району ветеран відкриє сімейне фермерське господарство з вирощування овочів і фруктів у теплицях. Проєкт стане не лише шляхом адаптації до мирного життя, а й джерелом екологічно чистої продукції для громади.

У Кривому Розі один із переможців планує запустити виробництво крафтових ковбас та м’ясних виробів. Окрім того, в місті з’явиться кав’ярня формату “Coffee to go”, яку відкриє дружина учасника бойових дій.

Ще один ветеран зі Слобожанського Дніпровського району отримає фінансування на створення станції з обслуговування вантажного транспорту, сільськогосподарської техніки та спецтехніки — зокрема, з ремонту двигунів внутрішнього згоряння.

Нагадаємо, що в рамках програми “Власна справа”, яку реалізує Міністерство економіки України та Державна служба зайнятості, діють декілька напрямків фінансової підтримки:

  • мікрогрант до 150 тисяч гривень для молоді віком 18–25 років;
  • грант до 250 тисяч гривень для започаткування або розширення бізнесу;
  • грант до 1 мільйон гривень для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та їх подружжя.

Детальну інформацію можна отримати у фахівців регіонального офісу “Зроблено в Україні”, який діє на базі Кам’янської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості за адресою: вулиця Медична 6.

Читайте також:

Підписуйтесь

Молодь може отримати до 150 тисяч гривень на розвиток власного бізнесу

Українці віком від 18 до 25 років можуть отримати фінансування для реалізації бізнес-ідей у межах урядової програми “Власна справа”. Про це повідомляє Вільногірський відділ Кам’янської […]

18:00, 11.04.2025 Дмитро Бойцун

У Кам’янському районі відкриється нове фермерське господарство: переможці програми “Грант для ветеранів та їх подружжя”

Державний центр зайнятості оголосив результати чергової хвилі відбору за урядовою програмою “Грант для ветеранів та їх подружжя”. За результатами розгляду заяв, поданих у період з […]

09:30, 10.04.2025 Дмитро Бойцун

Пенсії працюючим пенсіонерам перерахували автоматично: хто отримав підвищення з квітня

З 1 квітня 2025 року в Україні відбувся автоматичний перерахунок пенсій для пенсіонерів, які продовжують працювати. Про це повідомляє Вільногірська міська рада. Перерахунок стосувався тих […]

12:03, 09.04.2025 Дмитро Бойцун

Ветерани зможуть знайти роботу на онлайн-ярмарку вакансій: деталі

Ветерани та ветеранки з усієї України зможуть отримати нові кар’єрні перспективи під час онлайн-ярмарку вакансій “Нові можливості після служби”, який відбудеться 17 квітня. Учасники зможуть […]

09:30, 09.04.2025 Дмитро Бойцун

Підприємці з Дніпропетровщини зможуть отримати вдвічі більші гранти в рамках “Власної справи”

Підприємці прифронтових регіонів, зокрема й Дніпропетровської області, тепер мають можливість отримати розширені гранти на розвиток бізнесу в рамках програми “Власна справа”. Про це повідомляє Вільногірський […]

10:45, 08.04.2025 Дмитро Бойцун