Щороку Різдво стає особливим приводом зібратися за святковим столом, де обов’язковими є 12 пісних страв. Такі страви як кутя, узвар, вареники та інші смаколики не лише втілюють гастрономічні традиції, а й несуть символічне значення, передаючи дух свята з покоління в покоління.
Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала перелік з 12 традиційних страв на Різдво.
12 традиційних страв на Різдво
Святий Вечір — це родинна вечеря напередодні Різдва, коли подають 12 пісних страв, як символ дванадцяти апостолів та місяців у році. Така кількість пов’язана з традиціями Різдвяного посту, який триває до свята.
Кутя
Кутя — головна страва Святвечора, з якої починають вечерю. Традиційно її готують із пшениці, але існують варіанти з рису, перловки чи булгуру. Зерно символізує достаток і вічне життя, мед — чистоту, а мак — мучеництво. Кутю залишають на ніч на столі як символ єднання з Богом і померлими.
Узвар
Узвар символізує нове життя та народження Ісуса Христа, а вода — очищення душі й тіла. Сухофрукти в узварі уособлюють родючість, а мед — солодке й щасливе життя.
Борщ
На Святвечір готують пісний борщ на основі овочів і бурякового квасу, що надає йому насиченого червоного кольору. Він символізує кров вифлеємських дітей, убитих за наказом Ірода.
Капусняк
Капусняк готують із капусти, яка символізує міцність, простоту та єдність навколо Христа.
Хліб
Хліб, калач або кочарун уособлюють смерть і воскресіння: зерно, потрапляючи в землю, «помирає», але дає плоди, «оживаючи» знову. Вони також є символом добробуту.
Риба
Риба є символом християнства. Її зображення з трьома тілами та однією головою або переплетеними рибинами уособлює Святу Трійцю. Грецька абревіатура ІХТІОС, яка означає ім’я Ісуса, перекладається як «риба». Першими учнями Христа були рибалки, а самі віруючі порівнюються з рибою, що знаходиться у безпеці «води вчення».
Горох і квасоля
Горох і квасоля уособлюють відродження після занепаду та Божу весну. Вони також символізують єдність родини, адже всі за різдвяним столом подібні до горошин в одному стручку.
Часник
Часник на Святвечір символізує захист від злих сил і недуг. Його часто розкладають по кутах столу, вважаючи оберегом, що забезпечує здоров’я та оберігає родину від нещасть.
Голубці
Голубці на Святвечір символізують злагоду, мир та єдність у родині. Їх форма нагадує згорнуті крила голуба — символу миру, а начинка у капустяному листі уособлює достаток і гармонію.
Пампушки
Пампушки на Святвечір символізують достаток, радість і щасливе життя. Їх кругла форма асоціюється з вічністю і циклічністю життя, а солодкий смак — із насолодою та святковим настроєм.
Каша
Каша уособлює продовження роду та згуртованість родини. Вона також символізує родючість землі, плодючість худоби та працьовитість господарів.
Вареники
Вареники символізують достаток і благополуччя, нагадуючи про добре життя, «як вареник у маслі», призначене людині у Божому Царстві. Також існує традиція ховати монетку в один із вареників — той, хто її знайде, матиме фінансову удачу протягом року.
Читайте також:
- Глінтвейн: історія напою і найкращий рецепт для зимових вечорів
- Готуємо святкові рецепти: мімоза, штолен та шпинатний рулет своїми руками
Підписуйтесь