Чорнобильська катастрофа: Міжнародний день пам’яті, події, факти

Олександра Зоз 10:51, 26 Квітня 2024
Аварія на Чорнобильській АЕС
Аварія на Чорнобильській АЕС/ фото з відкритих джерел

Минуло 38 років з дня аварії на Чорнобильській АЕС, яка розташована на території України. Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики. Вона спричинена тепловими вибухами та руйнуванням четвертого енергоблока. Тоді, 26 квітня 1986 року, радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 8,5 мільйонів жителів сучасної України та суміжних країн отримали значні дози опромінення, біля півмільйона з них померли від наслідків радіації. З населених пунктів евакуювали понад 100 тисяч людей, зона зараження стала безлюдною та відчуженою. 

Більше про пам’ятну дату та події у Чорнобилі — на Вільногірськ IN.UA

Аварія на Чорнобильській АЕС 1986 рік

В ніч на 26 квітня 1986 року сталася аварія на четвертому енергоблоці. Відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Через це виникла пожежа, яка перекинулася на дах третього енергоблока. 

Катастрофа на ЧАЕС
Катастрофа на ЧАЕС/ фото з відкритих джерел

Тодішня радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Майже два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували у Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до москви із вимогою надати пояснення. 

Відомо, що тоді, щоб показати світові, що нічого не сталося, у радіоактивному Києві 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей з дітьми. 

Ні 26, ні 27 квітня влада не попередила й населення про небезпеку, не надали жодних порад про те, як слід поводитися, щоби зменшити вплив радіоактивного опромінення. Перше офіційне повідомлення зробили на телебаченні лише 28 квітня під тиском обставин та міжнародної спільноти, проте містило повідомлення дуже мало інформації.

Того ж дня, 28 квітня, евакуювали людей з Прип’яті. Вже на 3 травня евакуювали населення 10-кілометрової зони, а до 6 травня вивезли людей з населених пунктів у 30 кілометрах.

Евакуація
Евакуація населенння із заражених зон/ фото з відкритих джерел

Щоб запобігти подальшим викидам радіоактивних матеріалів, до кінця 1986 року четвертий реактор АЕС накрили спеціальним «саркофагом», який збудували сотні тисяч добровольців і мобілізованих солдатів, і Чорнобильську АЕС знову ввели в експлуатацію.

Пожежі та аварії у 1991 та 1996 роках призвели до зупинення другого, а потім і першого реактора. У 2000 році був зупинили останній третій реактор. Так Чорнобильська АЕС припинила свою роботу.

Відомо, що новий чорнобильський саркофаг почали будувати у 2012 році, у 2019 його поставили. Він має прослужити до 2120 року.

Купол над реактором у Чорнобилі
Купол над реактором у Чорнобилі/ фото з відкритих джерел

У ліквідації аварії на ЧАЕС брали участь понад 500 тисяч людей. День вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС в Україні відзначають 14 грудня.

Ліквідатори Чорнобильської катастрофи
Ліквідатори Чорнобильської катастрофи/ фото з відкритих джерел

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – Facebook, Telegram, Instagram

У Вільногірську в Центрі Життєстійкості можна отримати безоплатні консультації психолога

Катерина Тесленко 18:00, 4 Квітня 2025
Безоплатні консультації психолога у Вільногірську / ілюстративне фото, depositphotos

Комунальне некомерційне підприємство “Центр надання соціальних послуг” Вільногірської міської ради Дніпропетровської області в рамках всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” запрошує мешканців міста на безоплатні індивідуальні консультації з психологами Людмилою Краснощок та Іриною Сміяненко.

Про це повідомляє Центр Життєстійкості.

Для кого ці консультації?

Консультації будуть корисні всім, хто відчуває психологічний дискомфорт, емоційну втому чи просто потребує підтримки. Фахівці допоможуть розібратися у складних ситуаціях, знайти шляхи подолання стресу та навчитися ефективно справлятися з труднощами.

У сучасному світі психологічне здоров’я не менш важливе, ніж фізичне. Постійний стрес, емоційне вигорання, тривожність або складні життєві обставини можуть значно впливати на самопочуття та якість життя. Саме тому у Вільногірську працює Центр життєстійкості, де кожен може отримати підтримку фахівців.

Які питання можна обговорити?

  • Психологічна підтримка в кризових ситуаціях;
  • Робота зі стресом і тривожністю;
  • Відновлення емоційного стану;
  • Пошук ресурсів для життєстійкості.

Психологи допоможуть визначити причини емоційного напруження, знайти внутрішні ресурси для відновлення та дадуть практичні поради для поліпшення психоемоційного стану.

Як записатися?

  • Телефони для запису: +380679145182, +380967835845
  • Адреса: м. Вільногірськ, вул. Юрія Устенка, 29

Консультації проводяться в атмосфері довіри та повної конфіденційності. Не відкладайте турботу про себе на потім – звертайтеся за підтримкою, адже ваше психологічне здоров’я має значення!

Читайте також:

Підписуйтесь

Кабмін виділив 128 мільйонів гривень Міноборони для формування нових армійських корпусів у ЗСУ

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 16:30, 4 Квітня 2025
Військовослужбовець / фото ілюстративне, Pexels

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про виділення 128 мільйонів гривень Міністерству оборони з метою реалізації заходів, пов’язаних із формуванням армійських корпусів у складі Збройних сил України.

Про це повідомляє представник Кабінету міністрів України у Верховній Раді України Тарас Мельничук.

Фінансування здійснено коштом залишків коштів спеціального фонду державного бюджету, які обліковувалися станом на 1 січня 2025 року. Джерелом формування цих надходжень стали платежі, отримані Державною службою геології та надр України за надані послуги. Зокрема — плата (збір) за вторинну (оброблену) геологічну інформацію під час оформлення спеціальних дозволів на користування надрами.

Уся сума — 128 мільйонів 64 тисячі гривень — спрямована до Міністерства оборони в межах спеціального фонду держбюджету. Кошти будуть використані для підтримки заходів із формування нових армійських корпусів, що передбачає як технічне оснащення, так і кадрову підготовку. З цієї суми:

  • 21 мільйон 942 тисячі гривень спрямують на фінансування бюджетної програми “Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів і обладнання”;
  • 106 мільйонів 122 тисячі гривень підуть на реалізацію бюджетної програми “Забезпечення діяльності Збройних сил України, підготовка кадрів і військ, медичне забезпечення особового складу, ветеранів військової служби та членів їхніх родин, а також ветеранів війни”.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Вільногірську в Центрі Життєстійкості можна отримати безоплатні консультації психолога

Комунальне некомерційне підприємство “Центр надання соціальних послуг” Вільногірської міської ради Дніпропетровської області в рамках всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” запрошує мешканців міста на безоплатні […]

Кабмін виділив 128 мільйонів гривень Міноборони для формування нових армійських корпусів у ЗСУ

Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про виділення 128 мільйонів гривень Міністерству оборони з метою реалізації заходів, пов’язаних із формуванням армійських корпусів у складі Збройних сил […]

16:30, 04.04.2025 Дмитро Бойцун

Унаслідок вибуху автомобіля в Дніпрі загинув посадовець: слідчі кваліфікують подію як теракт

Вранці, 4 квітня, у місті Дніпро стався вибух автомобіля, внаслідок якого поранення отримали місцевий посадовець та його дружина. Згодом чоловік помер у лікарні. Подію кваліфіковано […]

15:18, 04.04.2025 Дмитро Бойцун
Актуальні новини

Чим володіє та скільки заробляє секретар Вільногірської міської ради?

Редакція Вільногірськ IN.UA продовжує серію публікацій про майно та доходи посадовців Вільногірської міської ради.  У цьому матеріалі журналісти зібрали інформацію про майно та доходи секретаря […]

14:07, 04.04.2025 Дмитро Бойцун

На Дніпропетровщині затримали жінку за підозрою в підготовці теракту

Контррозвідка Служби безпеки затримала у Камʼянському жінку, яку підозрюють у підготовці вибухівки. Про це повідомляє Служба безпеки України. За матеріалами справи, жінка отримала завдання від […]

12:58, 04.04.2025 Дмитро Бойцун