Актуальні новини

День міста Вільногірська: історія та цікаві факти

Олександра Зоз 10:16, 12 Серпня 2024
День міста Вільногірська
День міста Вільногірська – 12 серпня/ фото Вільногірськ IN.UA

Цьогоріч Вільногірськ відзначає 68 років з моменту свого заснування. Сталося це у 1956 році, коли на території теперішнього Кам’янського району Дніпропетровської області почали видобувати титан. Так навколо гірничо-металургійного комбінату почало зростати сучасне місто. Відомо, що саме 12 серпня 1956 року на території міста заклали перший камінь під восьмиквартирний житловий будинок та комбінат. Тому саме цей день і вважають Днем народження міста.

Редакція Вільногірськ IN.UA зібрала факти про заснування міста на основі книг «Вільногірську 40 років» та «Визнаний світом», які зберігаються у бібліотеці Вільногірського фахового коледжу. 

Вільногірську 68 років: факти

21 серпня 1956 року відкрили перший шурф майбутнього кар’єру. Тоді почалися роботи з видобутку титану. На комбінат приїжджали працювати люди, які залишалися жити поряд. Населений пункт став схожий на робітниче селище, якому 16 червня 1958 року присвоїли назву Вільногірськ. У місті гірників та металургів народилася перша дитина — Сергій Поляренко.

Першою вулицею майбутнього міста була вулиця Степова. А будову на ній називали БМУ-9 тресту «Дніпротяжбут». 

1 січня 1959 року створили трест «Дніпрометалургбуд», першим керівником якого став Іван Синіцин, а згодом — Петро Посунько.

Від вулиць Степової до Вокзальної, від Леніна до Ленінського Комсомолу робітники тресту побудували всі промислові підприємства, житлові будинки, школи, Палац культури, лікарню, кінотеатр, дитячі садки. Відомо, що за 40 років кожен муляр вклав понад мільйон цеглин.

Вода прийшла у місто завдяки працівникам «Шляхспецбуд».

Вже 1 вересня 1961 року Вільногірська середня школа №1 та металургійний технікум прийняли перших учнів на навчання.

Створення місцевого самоврядування

У травні 1960 року у Вільногірську провели перші вибори до міської ради. До її складу тоді увійшли 15 народних депутатів. А головою ради обрали Онуфрія Кошика.

У 1964 році створили бюро ЗАГС. Очолила його вчителька Галина Аришака. У липні того року у Вільногірську зареєстрували перший шлюб.

Вже у 1965 році Вільногірськ отримав статус міста районного підпорядкування, це зумовило збільшення депутатів у раді до 50. У місті почали створювати громадські організації, раду ветеранів, вуличні та домові комітети. 

У 1967 році рішенням виконкому виділили ділянку землі під будівництво заводу електровакуумного скла. 

У 1970 почали будувати другий мікрорайон міста. Це перші два будинки №5 та №7 по Бульвару Миру. 

Станом на 1971 рік населення Вільногірська становило близько 20 тисяч людей.

Як розвивалася медицина у Вільногірську

У 1957 році виникла необхідність відкрити у місті перший медичний пункт. Його розмістили в однокімнатній квартирі, де працювали 4 фельдшери та завідувачка. 

За необхідністю пацієнтів направляли до лікарень у село Вільні Хутори чи місто Верхньодніпровськ. 

У 1960 році у Вільногірську почали будувати лікарню на 100 ліжок. Там була поліклініка, жіноча та дитяча консультації. Відділення запрацювали у 1962 році.

Також лікарня мала й стаціонарні відділення:

  • хірургічне;
  • терапевтичне;
  • пологове та гінекологічне;
  • дитяче.

Працювали кабінети стоматолога, невропатолога, фізіотерапевтичний та лабораторія.

Вже у 1963 році створили інфекційне відділення на 25 ліжок. А також відкрили молочну кухню на 600 порцій.

За рік почала працювати бактеріологічна лабораторія, а з жовтня 1966 року — санепідвідділ.

Місцеві ЗМІ: початок 90-х

Було у Вільногірську й міське радіо. Його очолила журналістка Надія Воробйова. 11 лютого 1991 року в ефір вийшла перша радіопередача.

З перших днів роботи радіо передачі велися українською мовою. Висвітлювали важливі події та проблеми міста.

Читайте також:

Підписуйтесь

Антон Боклаг залишає посаду секретаря Вільногірської міськради

Анастасія Гришкова 18:30, 3 Липня 2025
Антон Боклаг / фото, Facebook

У Вільногірську готуються до кадрових змін — секретар міської ради Антон Боклаг вирішив піти з посади за власним бажанням. Відповідну заяву він написав 2 липня.

Інформація про це з’явилася на офіційному сайті Вільноногірської міської ради.

Боклаг йде з посади секретаря

У документі зазначено, що підставою для звільнення стала особиста ініціатива посадовця. Остаточне рішення про припинення його повноважень депутати мають ухвалити 25 липня.

“Це моє особисте й виважене рішення. Не покидаю громаду залишаюсь і буду відновлювати громадську роботу та пошук грантових можливостей. У багатьох сьогодні в голові вже думки про місцеві вибори. У мене немає жодного бажання займатися політиканством і боротися з політичними ідіотами в період воєнного стану. Хочу докладати максимум зусиль у громадському секторі й просто спокійно робити корисні речі. Користуючись нагодою, хочу подякувати всім, хто конструктивно й професійно підходив до вирішення питань, і всім, хто розуміє, що війна триває”, — пояснив у коментарі “Вільногірськ Онлайн” Антон Боклаг.

Додамо, що Антон Боклаг працював секретарем із кінця жовтня 2024 року, до цього посада була вакантної майже рік.

Проте посаду Боклаг отримав не з першого разу. Депутати висунули кандидатуру Антона Боклага, але на засіданні у березні 2024 року також не ухвалили рішення про призначення про його призначення через один голос, якого не вистачило. А вже наприкінці 2024 року Боклаг став секретарем Вільногірської міської ради.

На посаді секретаря міської ради Антон Боклаг активно виступав за розвиток комунального підприємства у Вільногірську.

Крім посади секретаря Вільногірської міської ради, Антон Боклаг є членом благодійної організації “Благодійний фонд “Вільногірськ”.

Обов’язки секретаря міської ради

Обов’язки секретаря міської ради Додамо, що секретар міської ради — це у Вільногірській громаді єдиний депутат, який працює на постійній основі і отримує заробітну плату з місцевого бюджету.

Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування”, статті 50 секретар ради організовує пленарні засідання, допомагає готувати проєкти рішень, стежить за дотриманням правил роботи ради, контролює виконання ухвалених рішень і підтримує зв’язок із громадою.

У роботі ради діє принцип балансу: виконавчі органи втілюють рішення і витрачають кошти, а депутати під керівництвом секретаря контролюють ці процеси, формують позицію ради і захищають інтереси мешканців.

Підписуйтесь

Підписуйтесь

Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території

Анастасія Гришкова 15:10, 3 Липня 2025
як отримати свідоцтво про смерть / ілюстративне фото, Rexels

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини на тимчасово окупованій території потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті. Подати її можна до будь-якого суду України, незалежно від місця проживання.

Про це повідомила завідувачка сектору “Вільногірське бюро правничої допомоги” Наталія Чернявська.

Як подати заяву

Це можна зробити й онлайн — через систему “Електронний суд”.

До заяви варто додати докази: свідчення очевидців, медичні довідки, фото чи відео з місця поховання.

Справи про смерть на окупованих територіях розглядаються у пріоритетному порядку. Судовий збір у таких випадках не сплачується. Після рішення суду необхідно звернутися до відділу ДРАЦС (РАЦС). Там на підставі рішення суду зареєструють смерть і видадуть свідоцтво.

Наталія Чернявська наголошує: отримати свідоцтво про смерть без звернення до суду неможливо, якщо людина померла на окупованій території.

У разі потреби — можна звернутися за безоплатною правовою допомогою.

  1. Якщо смерть сталася у зоні бойових дій — може знадобитися допомога поліції.
  2. Якщо людина померла за кордоном — слід звернутися до консульства.
  3. Якщо потрібна лише інформація про смерть, а не документ — можна отримати витяг про смерть.

Читайте також:

Підписуйтесь

Антон Боклаг залишає посаду секретаря Вільногірської міськради

У Вільногірську готуються до кадрових змін — секретар міської ради Антон Боклаг вирішив піти з посади за власним бажанням. Відповідну заяву він написав 2 липня. […]

Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини на тимчасово окупованій території потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті. Подати її можна до будь-якого […]

Постраждалі від рф можуть отримати фінансову допомогу: перелік категорій

Українці які постраждали внаслідок збройної агресії можуть отримати фінансову допомогу від держави. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України. Хто може отримати допомогу Родини загиблих […]

В Україні ветерани можуть отримати до 1,6 мільйона гривень на власну справу

В Україні ветерани та ветаранки, а також родини загиблих захисників можуть отримати фінансування на власну справу. Це стало доступним за програмою “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”. […]

Платники податків Дніпропетровщини поповнили держбюджет на понад 22 мільярди гривень з початку року

З початку 2025 року платники податків Дніпропетровської області спрямували до загального фонду державного бюджету майже 22,2 мільярда гривень податків, зборів та обов’язкових платежів. Про це […]