“16 днів проти насильства”: як діяти та чи можна протистояти

Наталія Москаленко 18:52, 25 Листопада 2024
16 днів проти насильства / фото Центр громадського здоров'я МОЗ України
16 днів проти насильства / фото Центр громадського здоров’я МОЗ України

Щорічно з 25 листопада до 10 грудня у світі проходить інформаційна кампанія “16 днів проти насильства”. До Міжнародного дня усунення насильства проти жінок редакція Вільногірськ IN.UA звернулася до експертів, щоб дізнатися, які кроки варто зробити, якщо ви стали жертвою насильства. Ми поспілкувалися з правозахисницею Юлією Сегедою та психологом Олександром Зінченком, щоб розібратися в деталях.

Більше на Вільногірськ IN.UA.

Причини насилля

Психолог Олександр Зінченко розповів, що найчастішими проблемами жінок, які звертаються по допомогу після насильства, є низька самооцінка та невизначеність. Жінки під впливом насильства часто не усвідомлюють свого стану, тому рідко звертаються по допомогу.

«Вони знаходяться під впливом та моральним тиском. Кривдник може знижувати самооцінку постраждалої, через що вона впадає у залежність від нього. Тоді вона вже не уявляє свого життя без насильника», — розповідає Олександр Зінченко.

Багато постраждалих, які пройшли курс терапії, все одно повертаються до своїх кривдників через підсвідомий страх змін. Навіть змінивши своє життя, вони можуть прагнути до звичного способу буття, що може означати повернення до насильства. 

Що кажуть правозахисники?

Ми поспілкувалися із Юлією Сегедою, правозахисницею та керівницею ГО «Ліга українських правозахисників». Вона зазначила, що психологічна допомога – одна з перших. Особливо це важливо у випадках сексуального насильства. Постраждалі мають право отримати необхідні ліки безплатно, зокрема засоби для запобігання вагітності та інфікування ВІЛ. Наступним етапом є юридична допомога. Юридична обізнаність дає людині відчуття безпеки, оскільки інформованість знижує страх перед складними питаннями.

«В мене понад 15 років досвіду роботи з постраждалими від домашнього насильства. Тож я можу сказати, що коли працюють у злагодженій співпраці фахівці юридичного, соціального та психологічного сервісу, то тоді людина дійсно має можливість розірвати коло насильства», — зауважила Юлія Сегеда.

Досвід правозахисниці Юлії Сегеди

Юлія згадує випадок, коли у Дніпрі суд виправдав Марину Полях, яку звинуватили у вбивстві співмешканця Дмитра Плотнікова. Жінка заявила, що він бив її протягом двох років, а поліція на її численні звернення лише один раз склала протокол. Співмешканець раніше був засуджений за вбивство, але вийшов на свободу достроково. Під час чергової агресії Плотніков погрожував убити Марину, її доньку та бабусю, після чого жінка, захищаючись, схопила ніж, на який і напоровся нападник. Розслідування тривало три роки, суд визнав Марину невинною.

Часто постраждалі не мають ресурсу, щоб піти від кривдника. Наприклад, це може бути відсутність самостійного заробітку чи житла. Юридична допомога може розв’язати питання статусу, розірвання шлюбу, стягнення аліментів та визначення місця проживання дитини. Комплексний підхід також передбачає переселення постраждалих у безпечне місце, наприклад, притулок, що дозволяє припинити спільне проживання з кривдником. Також постраждалі мають право на моральну та матеріальну компенсацію.

«Суспільство все ще схильне до стереотипного сприйняття насильства, перекладаючи провину на постраждалих. Під дописами та новинами про жінок, які постраждали від насильства, часто можна побачити коментарі типу “А що вона там робила?” або “А чому була так одягнена?”. Це категорично неприпустимо. Рішення про застосування насильства приймає лише кривдник, і від постраждалої особи це не залежить», — наголосила Юлія Сегеда.

Правозахисниця розповіла, що існує чотири форми насильства: домашнє, психологічне, економічне та сексуальне. Якщо проти вас було скоєно хоча б одну з цих форм насильства, план дій буде завжди однаковим.

Практичні кроки: що робити, якщо сталося насильство

Перший крок, за словами адвокатки, — це звернення до поліції. Важливо чітко вказати, що ви стали жертвою домашнього насильства, щоб правоохоронці могли оперативно відреагувати. Поліція може накласти тимчасовий заборонний припис на кривдника, що забороняє йому контактувати з вами або наближатися до вас.

Юлія Сегеда наголошує, що навіть у випадку відсутності свідків або доказів насильства важливо звертатися до поліції.

«Я раджу, коли людина телефонує на 102, одразу говорити про те, що вона звертається щодо домашнього насильства. Тоді органи поліції можуть одразу зрозуміти, на який виклик вони їдуть», — зауважила Юлія Сегеда.

Збір доказів і правові наслідки

Збір доказів є важливим завданням поліції, але головним доказом є свідчення постраждалої особи. Правозахисники наголошують, що навіть у відсутності фізичних доказів, є реальна можливість притягнути кривдника до відповідальності, якщо постраждала звернеться до поліції своєчасно.

«Є адміністративний порядок, коли поліція складає протокол та збирає матеріали, і тоді кривдник притягується до адміністративної відповідальності. У випадку тяжких ушкоджень постраждалої настає кримінальна відповідальність, і довести провину кривдника абсолютно реально. Важливо, щоб постраждала особа довіряла нам і повідомляла про це», — додала Юлія Сегеда.

Читайте також:

Підписуйтесь

Державна служба зайнятості у смартфоні: вакансії для вільногірців

Дмитро Бойцун Бойцун Дмитро 11:00, 25 Листопада 2024
Державна служба зайнятості
фото ілюстративне / Pexels

Державна служба зайнятості презентувала мобільний застосунок для пошуку роботи, доступний як для українців в Україні, так і за кордоном. Станом на сьогодні мешканцям Вільногірська доступні 58 вакансій у різних сферах.

Про це повідомляє голова Кам’янської районної військової адміністрації Олег Гапіч.

Застосунок “Державна служба зайнятості” можна завантажити в App Store та Google Play. Авторизуватися можна за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Bank ID, Дія. Підпис або у гостьовому режимі.

Що пропонує додаток:

  • запис до електронної черги;
  • пошук вакансій та подання заявок на ваучери для навчання;
  • організація зустрічей із потенційними роботодавцями;
  • можливість отримувати необхідні довідки онлайн.

Наразі застосунок орієнтований на тих, хто шукає роботу, але в державній службі зайнятості вже анонсували розробку відповідного функціоналу і для потенційних роботодавців.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як захистити свою шкіру взимку: поради

Буянова Єва 16:40, 24 Листопада 2024
Як захистити свою шкіру взимку/фото Freepik

Як захистити свою шкіру взимку, коли холод, вітер і сухе повітря можуть спричинити сухість, подразнення та втрату еластичності? Зима вимагає особливого підходу до догляду за шкірою, щоб зберегти її зволоженою, здоровою та захищеною від впливу суворих погодних умов. У цій статті ми розповімо про прості, але ефективні поради, які допоможуть вашій шкірі пережити зиму без стресу.

Більше на Вільногірськ.IN.UA

Зимовий крем для обличчя

У морозну погоду замість бази під макіяж використовуйте щільний зимовий крем для обличчя, який живить шкіру та захищає від холоду. Обирайте засоби перевірених брендів, адже неякісна косметика може пошкодити шкіру.

Нанесення крему і косметики за годину до виходу

За цей час засоби повністю вберуться в шкіру й почнуть діяти, захищаючи її від морозу.

Використання скрабів, пілінгів та масок тільки ввечері

Очищення шкіри обличчя краще проводити, коли ви не плануєте виходити на вулицю. Найкращий час для цього — вечір після зняття макіяжу. Використання маски чи пілінгу безпосередньо перед виходом на мороз може призвести до обмороження шкіри.

Використання олії для зволоження

Для зволоження, захисту від холоду та заспокоєння шкіри після морозу використовуйте косметичні олії. Вони особливо корисні для сухої та дуже сухої шкіри. Чудовий вибір — олії жожоба, авокадо, каріте та інші.

Слідкуйте за харчуванням

Уникайте гострої їжі та алкоголю. Використовуйте зволожувачі повітря та термальну воду протягом дня в приміщенні. Також важливо пити 1,5-2 літри води щодня.

Закриття відкритих ділянок шкіри

У морозну погоду закривайте відкриті ділянки шкіри. Носіть рукавички з натуральних матеріалів і прикривайте голову шапкою. Це особливо важливо, якщо у вас є проблема з випадінням волосся.

Використання бальзаму для губ

Зимою, окрім живильного та захисного крему для обличчя, вам також знадобиться зволожувальний бальзам для губ. Він допоможе уникнути сухості та тріщин, повертаючи губам привабливий вигляд. Наносьте бальзам вранці, ввечері та перед виходом на вулицю. Для боротьби з лущенням використовуйте м’який скраб, який очистить губи від ороговілих частинок.

Читайте також:

Підписуйтесь

Державна служба зайнятості у смартфоні: вакансії для вільногірців

Державна служба зайнятості презентувала мобільний застосунок для пошуку роботи, доступний як для українців в Україні, так і за кордоном. Станом на сьогодні мешканцям Вільногірська доступні […]

11:00, 25.11.2024 Бойцун Дмитро
Як захистити свою шкіру взимку

Як захистити свою шкіру взимку: поради

Як захистити свою шкіру взимку, коли холод, вітер і сухе повітря можуть спричинити сухість, подразнення та втрату еластичності? Зима вимагає особливого підходу до догляду за […]

16:40, 24.11.2024 Буянова Єва
Історія адвент-календаря

Історія адвент-календаря

Історія адвент-календаря дуже довга. Адвент-календар — це не лише святковий атрибут, а й багатовікова традиція, яка допомагає відчути магію очікування Різдва. Його історія бере початок […]

14:00, 24.11.2024 Буянова Єва
Яке сьогодні свято

Яке сьогодні свято: 25 листопада – 1 грудня

Яке сьогодні свято? З 25 листопада по 1 грудня світ святкує низку важливих подій, які об’єднують традиції, культуру та історію різних країн. Ці дні приносять […]

11:05, 24.11.2024 Буянова Єва
Дніпровський академічний театр драми та комедії

Дніпровський академічний театр драми та комедії: які вистави можна переглянути протягом тижня

Дніпровський академічний театр драми та комедії запрошує глядачів поринути у світ мистецтва та емоцій. Протягом тижня на сцені театру можна побачити захопливі вистави для поціновувачів […]

15:30, 23.11.2024 Буянова Єва