Мобінг в освітніх закладах: що це і як йому протистояти — поради психолога

Олександра Зоз 16:44, 29 Березня 2024

Дії роботодавця чи окремих працівників колективу, які спрямовані на приниження, тиск, створення напруженої та ворожої атмосфери навколо одного зі співробітників називають мобінгом. З таким видом психологічного тиску можуть стикатися працівники різних сфер. Також з мобінгом стикаються й школярі. 

Про шкідливий вплив мобінгу на психологічне здоров’я та боротьбу з ним розповів психолог з Вільногірська Олександр Зінченко.

Мобінг у закладах освіти: як протистояти

Різниця між мобінгом та булінгом у тому, що мобінг — це коли натовп нападає на одну людину, а булінг — коли одна-дві людини погрожують чи залякують іншого. 

Характеристики мобінгу містять в собі:

1. Систематичність. Мобінг зазвичай є систематичним, тобто це не поодинокі випадки конфлікту, а створення постійного тиску або наруги над жертвою.

2. Влада та контроль. Мобінг часто ґрунтується на владі людей над іншими, шляхом використання статусу, фізичної сили.

3. Призведення до страждань. Мобінгове насилля завдає страждань жертві, яка може відчувати емоційний стрес, тривогу, психологічний тиск та навіть фізичні травми.

4. Соціальне виключення. Жертва мобінгу часто відчувається соціально виключеною або ізольованою від інших.

Для боротьби з мобінгом у школах використовуються такі заходи:

1. Проведення профілактичних заходів. Важливо навчати учнів емпатії, поваги до інших та способам конструктивного вирішення конфліктів.

2. Створення безпечного середовища. Школи повинні працювати над створенням атмосфери взаємоповаги та підтримки, де мобінг не терпиться.

3. Тренування персоналу школи. Вчителям і персоналу школи необхідно навчати розпізнавати ознаки мобінгу та втручатися, щоб запобігти його подальшому поширенню.

4. Підтримка жертв. Важливо надати підтримку жертвам мобінгу, забезпечивши їм доступ до психологічної підтримки.

5. Правила та санкції. Школи повинні мати чіткі правила стосовно мобінгу та встановлювати адекватні санкції для порушників.

Для того, щоб навчити дитину захищати себе від шкідливого впливу, варто розвинути розуміння власних кордонів та навчити їх захищати. 

Психолог радить навчити дитину:

  • розуміти емоції та проговорювати їх — якщо забороняти дитині проявляти негативні емоції, вони заблокуються або навпаки виллються у деструктивну поведінку;
  • поважати власне тіло — повага дитини до власного тіла, а також заборона навколишнім його чіпати, формується батьками. 

«Питайте дозволу, коли хочете обійняти, або поцілувати дитину. Поважайте небажання дитини з кимось вітатись», — радить психолог Олександр Зінченко.

  • сформувати ідентичність — можна використовувати вправу «Хто Я». 

«Запитайте дитину хто вона, які якості в неї є, допоможіть дитині присвоїти ті якості, які вона не помічає», — каже психолог.

Читайте також:

Вільногірськ живе тут – Facebook, Telegram, Instagram

Українці можуть подати заявку до Реєстру збитків про втрату нежитлової нерухомості

Анастасія Гришкова 17:00, 16 Травня 2025
Нежитлове приміщення / ілюстративне фото, Дніпропетровська ОВА

Відтепер українці, чиє нежитлове майно постраждало внаслідок збройної агресії рф, можуть офіційно зафіксувати збитки в міжнародному Реєстрі.

Про це повідомили на сторінці державних послуг Дія у Fecebook.

Заявку можна подати в Дія

У застосунку та на порталі “Дія” запрацювала нова послуга — подання заяви А3.2 “Пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна”.

Йдеться про гаражі, склади, прибудинкові споруди та інші об’єкти нежитлової нерухомості.

“Навіть якщо ваше майно розташоване в зоні бойових дій або ви не маєте всіх документів — варто подати заяву. Кожен зафіксований випадок посилює позиції України на міжнародному рівні й наближає майбутні компенсації”, — йдеться в повідомленні.

Подати заяву можна за посиланням.

Читайте також:

Підписуйтесь

Україців, які продають товари через інтернет можуть змусити платити податки

Анастасія Гришкова 13:04, 9 Травня 2025
Податки / ілюстративне фото, Rexels

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує громадян, що продаж товарів через інтернет із метою отримання прибутку підлягає оподаткуванню. Якщо така діяльність носить системний характер, вона розцінюється як підприємницька, а отже, вимагає реєстрації як суб’єкта господарювання.

Про це повідомили на сторінці Вільногірської міської ради.

У яких випадках треба реєструватися як ФОП

Зазначається, що важливо розрізняти поодинокий продаж вживаних речей, який не є об’єктом податкового контролю, та регулярну торгівлю однорідним асортиментом товарів через платформи на кшталт OLX, Prom.ua або соціальні мережі.

У разі здійснення підприємницької діяльності, громадяни зобов’язані:

  • зареєструватися як ФОП;
  • використовувати зареєстровані РРО/ПРРО для розрахунків;
  • дотримуватись вимог податкового законодавства.

Підписуйтесь

Українці можуть подати заявку до Реєстру збитків про втрату нежитлової нерухомості

Відтепер українці, чиє нежитлове майно постраждало внаслідок збройної агресії рф, можуть офіційно зафіксувати збитки в міжнародному Реєстрі. Про це повідомили на сторінці державних послуг Дія […]

Україців, які продають товари через інтернет можуть змусити платити податки

Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує громадян, що продаж товарів через інтернет із метою отримання прибутку підлягає оподаткуванню. Якщо така діяльність носить системний характер, […]

Переробні підприємства можуть отримти грант на суму 8 мільйонів гривень

Мінекономіки схвалило нову хвилю фінансування в межах програми “Гранти для переробних підприємств”. Гранти загальною сумою понад 100 мільйонів гривень отримають 21 компанія, яка працює або […]

Травень у винограднику: як правильно доглядати за лозою, щоб зібрати щедрий врожай

Травень — один із найважливіших місяців для догляду за виноградом. Саме в цей період формується основа майбутнього врожаю: рослина активно нарощує зелену масу, закладає суцвіття […]

Коли садити полуницю навесні для врожаю

З приходом весни тисячі українців вирушають на дачі й городи, аби розпочати новий сезон вирощування ягід, овочів і зелені. Як правильно обрати час для весняної […]