Українська мова є ключовим елементом української культури та ідентичності. Її знання допомагає зрозуміти культурні традиції, літературу та мистецтво України.
Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала список фільмів та літератури, які допоможуть більше дізнатися про українську мову.
Комплект книг Ольги Дубчак «Мова-тверда криниця»
Ці книги допомагають усвідомити мову як динамічний процес, що виходить за межі літературних норм, включаючи діалект, жаргон та просторіччя. Вони містять безліч ресурсів і порад для тих, хто сумнівається в переході на українську мову. Тут також порушуються питання прихованих страхів: страх перед суржиком, побоювання неправильно говорити, а також страх насмішок чи критики.
«Мова-меч: як говорила радянська імперія» Євгенія Кузнєцова
Ця книга є спробою дати відповіді на запитання:
Чому наші стосунки з мовами мають саме таку форму?
Чому ми часом відчуваємо сором за наші рідні діалекти?
Чому деякі люди досі вважають, що мова є нейтральним явищем, і що незнання мови своєї країни — це цілком прийнятно?
«Мова-меч» у ста коротких розділах аналізує мовну реальність СРСР. Читати цю книгу можна, починаючи з будь-якого розділу.
Документальний фільм «Соловей співає. Доки голос має»
«Соловей співає. Доки голос має» — це фільм, який розкриває міфи про українську мову. Автори аналізують мовне питання в Україні, порівнюючи його з досвідом інших країн, зокрема Білорусі та Ізраїлю, і досліджують не лише поверхневі, а й глибинні причини та наслідки конфліктів, пов’язаних з українською мовою.
Документальний фільм «Як українці українською заговорили»
Цей просвітницький фільм присвячений виникненню, розвитку, занепаду, переслідуванням і відродженню української мови. У ньому розповідається про те, як мова формувалася, змінювалася, насичувалася запозиченими словами та створювала власні неологізми. Ведучий, актор театру і кіно Олексій Гнатковський, проведе глядачів через різні історичні етапи. Він просто, чітко та з часткою гумору розкриє, як наша мова розвивалася в умовах її становлення, поширення, у часи запеклих конфліктів та суворих заборон.
YouTube-канал «Твоя Підпільна Гуманітарка»
Тут ви зможете переглянути захоплюючі відео на різноманітні гуманітарні теми від відомих філологів та перекладачів Остапа Українця та Євгена Ліра. Теми охоплюють все: від витоків української мови та відомих фразеологізмів до вживання нецензурної лексики.
Читайте також: