Різдвяний павук: магія традиційного святкового символа

Єва Буянова 13:00, 15 Грудня 2024
Різдвяний павук/ фото ілюстративне, Freepik

Різдвяний павук – унікальний символ зимових свят, який поєднує давні українські традиції з магією Різдва. Ця прикраса, створена з соломи чи паперу, не лише додає оселі святкового настрою, а й має глибоке символічне значення, пов’язане з гармонією, достатком і благополуччям.

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала історію створення різдвяного павука. 

Історія різдвяного павука

Традиція робити різдвяних павуків зародилася на Галичині під час існування Австро-Угорської імперії: в той час вирубування ялинок було заборонено, тому люди почали прикрашати свої оселі різдвяними павуками. 

За легендою павук заснував вхід до печери, в якій заховались Мати Божа із дитятком від Іродових воїнів, таким чином врятувавши Святу Родину від загибелі. 

Прикрасу починали робити перед святом Святої Анни, а матеріали заготовляли ще влітку після дозрівання жита і пшениці, коли стебла були тверді і незламні. Взимку стебла замочували у гарячій воді для того, щоб вони стали гнучкими і не тріскали. Нарізали соломинки різних розмірів та нанизували їх на волосини кінського хвоста, після чого формували різноманітні фігури, здебільшого квадрати і куби. 

Готовий різдвяний павук/ фото ілюстративне, seeds

Перед Різдвом цю конструкцію підвішували до стелі, створюючи з десятків або навіть сотень солом’яних трубочок конструкцію, що нагадувала стилізованого павука. Завдяки руху повітря від палаючої печі чи відкритих дверей «павук» починав обертатися, створюючи ілюзію живої істоти. Вважалося, що чим активніше він рухається, тим більше роботи й добробуту буде в сім’ї протягом року.

Після свят «павуків» не викидали, а залишали до наступного Різдва, спалюючи лише тоді, коли виготовляли нові. Їх часто прикрашали стрічками, квітами або підвішували до них солом’яні дзвіночки, ляльки, пташки, ангели чи зірочки.

Читайте також: 

Підписуйтесь

В Україні повернуть щоквартальну звітність для ФОП

Анастасія Гришкова 17:00, 23 Липня 2025
ФОП звітуватимуть щоквартально / ілюстративне фото, Державна податкова служба

У 2026 році в Україні фізичні особи-підприємці (ФОП) знову подаватимуть звітність щокварталу замість щомісяця.

Про це заявила народна депутатка Галина Васильченко в ефірі телеканалу “Еспресо”.

ФОПи знову звітуватимуть щоквартально

Нагадаємо, що до 1 січня 2025 року фізичні особи-підприємці та юридичні особи звітували про найманих працівників раз на квартал. Йшлося про подання звітності з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), єдиного соціального внеску (ЄСВ) та військового збору.

Однак торік за ініціативою Мінекономіки було запроваджено щомісячне подання звітності.

Як пояснила народна депутатка, така норма дозволяла відстежувати кадрові зміни та інші показники, необхідні для визначення підприємства як “критично важливого” під час бронювання працівників.

За словами народної депутатки, цю норму поправкою виправити. І вже з 2026 року буде повернута щоквартальна звітність для ФОП.

Читайте також:

Підписуйтесь

Усі аптеки мають приєднатися до програми “Доступні ліки”: що зміниться для пацієнтів

Анастасія Гришкова 09:00, 23 Липня 2025
Аптеки мають приєднатися до програми “Доступні ліки” / ілюстративне фото, Rexels

З 1 липня 2025 року всі ліцензовані аптечні заклади в Україні мають приєднатися до програми реімбурсації, це коли частину вартості за медикаменти сплачує держава. Таким чином “Доступні ліки” повинні бути не лише в переліку, а й фізично присутні в кожній аптеці — у кожному місті, селищі чи селі.

Про це повідомляє Національна служба здоров’я України у Facebook.

Що зміниться для пацієнтів

  • зросте кількість аптек, де можна отримати ліки за програмою;
  • розшириться перелік препаратів, зокрема за рахунок нових діючих речовин;
  • гарантовано забезпечуватиметься безперервний доступ до лікування, незалежно від місця проживання.

Що робити, якщо в аптеці відмовили у видачі “Доступних ліків”

Якщо аптека не має договору з НСЗУ — звертайтеся на гарячу лінію МОЗ за номером 0800 505 201.

В НСЗУ наголошують, що інформацію буде передано до Держлікслужби для перевірки. Якщо аптека має договір з НСЗУ, але відмовляється відпускати ліки — телефонуйте в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77 або подайте скаргу онлайн.

Читайте також:

Підписуйтесь

В Україні повернуть щоквартальну звітність для ФОП

У 2026 році в Україні фізичні особи-підприємці (ФОП) знову подаватимуть звітність щокварталу замість щомісяця. Про це заявила народна депутатка Галина Васильченко в ефірі телеканалу “Еспресо”. […]

Усі аптеки мають приєднатися до програми “Доступні ліки”: що зміниться для пацієнтів

З 1 липня 2025 року всі ліцензовані аптечні заклади в Україні мають приєднатися до програми реімбурсації, це коли частину вартості за медикаменти сплачує держава. Таким […]

Держава надасть гранти на навчання дітям захисників і захисниць

У 2024-2025 навчальному році держава повністю оплатить навчання студентам І–ІІІ курсів, які є дітьми захисників і захисниць України та навчаються на контракті. Гранти буде надано […]

МОН нагадало абітурієнтам про важливі зміни у вступній кампанії-2025

Міністерство освіти і науки України оприлюднило інфографіку з роз’ясненнями важливих змін, які очікують вступників під час вступної кампанії 2025 року. Більше в інфографіці від МОН. […]

17:00, 18.07.2025 Діана Попович

Як отримати статус людини з інвалідністю внаслідок війни

Отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни можна як офлайн, так і онлайн — через ЦНАП, портал Дія або Реєстр адмінпослуг. Подати заяву можуть як […]