Різдвяний павук – унікальний символ зимових свят, який поєднує давні українські традиції з магією Різдва. Ця прикраса, створена з соломи чи паперу, не лише додає оселі святкового настрою, а й має глибоке символічне значення, пов’язане з гармонією, достатком і благополуччям.
Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала історію створення різдвяного павука.
Історія різдвяного павука
Традиція робити різдвяних павуків зародилася на Галичині під час існування Австро-Угорської імперії: в той час вирубування ялинок було заборонено, тому люди почали прикрашати свої оселі різдвяними павуками.
За легендою павук заснував вхід до печери, в якій заховались Мати Божа із дитятком від Іродових воїнів, таким чином врятувавши Святу Родину від загибелі.
Прикрасу починали робити перед святом Святої Анни, а матеріали заготовляли ще влітку після дозрівання жита і пшениці, коли стебла були тверді і незламні. Взимку стебла замочували у гарячій воді для того, щоб вони стали гнучкими і не тріскали. Нарізали соломинки різних розмірів та нанизували їх на волосини кінського хвоста, після чого формували різноманітні фігури, здебільшого квадрати і куби.
Перед Різдвом цю конструкцію підвішували до стелі, створюючи з десятків або навіть сотень солом’яних трубочок конструкцію, що нагадувала стилізованого павука. Завдяки руху повітря від палаючої печі чи відкритих дверей «павук» починав обертатися, створюючи ілюзію живої істоти. Вважалося, що чим активніше він рухається, тим більше роботи й добробуту буде в сім’ї протягом року.
Після свят «павуків» не викидали, а залишали до наступного Різдва, спалюючи лише тоді, коли виготовляли нові. Їх часто прикрашали стрічками, квітами або підвішували до них солом’яні дзвіночки, ляльки, пташки, ангели чи зірочки.
Читайте також:
- 5 фільмів для справжнього новорічного настрою
- Готуємо святкові рецепти: мімоза, штолен та шпинатний рулет своїми руками
Підписуйтесь