Як правильно: “Пасха” чи “Великдень”, “паска” чи “куліч”

Єва Буянова 11:00, 30 Березня 2025
“Паска” чи “куліч”/ фото ілюстративне, Pexels

Святкові традиції — це не лише обряди, а й мова, якою ми їх описуємо. “Паска” чи “куліч”, “Великдень” чи “Пасха” — які слова вважаються правильними і в чому їхня різниця?

Як розібратися в мовних тонкощах – читайте на Вільногірськ.IN.UA

“Пасха” чи “Великдень”

Саме назва Великдень закріплена в усіх словниках української мови. Також існує церковний варіант – Воскресіння Христове. Про це зазначає доктор філологічних наук Олександр Пономарів. 

Один з найвідоміших філологів України Олександр Авраменко зазначає, що в словнику української мови за редакцією Бориса Грінченка слова “Пасха” немає взагалі, а в інших словниках воно подане з різними обмеженнями.

Натомість Пасха ( Песах, Пейсах ) – це іудейське свято. За словами професорки та докторки філологічних наук Лариси Масенко, єврейське слово «песах» означає «перехід», тобто йдеться про вихід іудеїв з Європи. 

“Паска” чи “куліч”

Святковий хліб, який випікають на Великдень, в українській мові називається паска. Це слово має давнє походження та, ймовірно, увійшло в українську мову завдяки впливу єврейської культури, оскільки євреї та українці довгий час співіснували на одній території.

Натомість «куліч» — це русизм, який не належить до української літературної мови.

Читайте також: 

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 10:45, 2 Квітня 2025
обмеження
Переказ коштів / фото ілюстративне, Pexels

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку.

Про це повідомляє Національний банк України.

Як зазначили в НБУ, що зазначені обмеження стимулювали роботу над комплексними рішеннями, які були спрямовані на мінімізацію використання платіжної інфраструктури в протиправній діяльності. За час дії обмежень:

  • зменшилась кількість підозрілих переказів ;
  • банки приділили більшу увагу до проблеми так званих “дропів” — людей, які за гроші дозволяють використовувати свої рахунки для сумнівних операцій;
  • банки створили власні правила безпеки.

“Минулого року ми фіксували аномальний сплеск обсягу переказів між рахунками фізосіб, який наразі знизився внаслідок введення регуляторних обмежень, комунікації НБУ, що звернула увагу ринку на проблему дропів, та впровадження Меморандуму”, – зазначили фахівці НБУ.

Читайте також:

Підписуйтесь

Україна отримала €3,5 млрд від ЄС у рамках “Ukraine Facility”: на що підуть гроші?

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 09:30, 2 Квітня 2025
Український прапор / фото ілюстративне, Pexels

Україна отримала 3,5 млрд євро від Європейського Союзу в межах інструменту “Ukraine Facility”. Транш складається з пільгового фінансування у розмірі 3,1 мільярда євро та грантової підтримки у розмірі 400 мільйонів євро.

Про це повідомляє Міністерство фінансів України.

У 2025 році в межах “Ukraine Facility” передбачено близько 12,5 мільярдів євро фінансової підтримки для України, з яких 1,5 мільярда євро у вигляді грантової підтримки.

До кінця четвертого кварталу минулого року країна виконала 13 ключових індикаторів, визначених Планом України, що дозволило вчасно та у повному обсязі залучити відповідний транш.

Реформи, передбачені інструментом, охоплюють такі сфери, як:

  • боротьба з корупцією;
  • покращення бізнес-клімату;
  • ринок праці;
  • регіональна політика;
  • енергетика;
  • екологія;
  • управління державними фінансами та підприємствами.

Читайте також:

Підписуйтесь

НБУ скасовує ліміт у 150 тисяч гривень на перекази “з картки на картку”

Національний банк України вирішив не продовжувати обмеження в 150 тисяч гривень на місяць для вихідних переказів між фізичними особами в межах одного банку. Про це […]

10:45, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Україна отримала €3,5 млрд від ЄС у рамках “Ukraine Facility”: на що підуть гроші?

Україна отримала 3,5 млрд євро від Європейського Союзу в межах інструменту “Ukraine Facility”. Транш складається з пільгового фінансування у розмірі 3,1 мільярда євро та грантової […]

09:30, 02.04.2025 Дмитро Бойцун

Зростання ВВП України у 2024 році: які галузі стали рушійною силою економіки

За підсумками 2024 року валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 2,9% порівняно з попереднім роком. Номінальний ВВП за рік склав 7658,7 мільярда гривень. Про це повідомляє […]

10:39, 01.04.2025 Дмитро Бойцун
Погода

Перші дні квітня: якою буде погода у Вільногірську цього тижня

Згідно з прогнозом погоди у Вільногірську, протягом тижня з 31 березня до 6 квітня, погода обіцяє бути хмарною, з частими опадами. Температура протягом тижня коливатиметься […]

09:30, 31.03.2025 Дмитро Бойцун

Наймодніші кросівки на весну 2025: ТОП-5

Наймодніші кросівки на весну

16:00, 30.03.2025 Єва Буянова