Як змінювалися назви вулиць Вільногірська за 68 років його існування

Наталія Філоненко 16:44, 28 Лютого 2024
Вул. Центральна, Вільногірськ
Вулиця Центральна у Вільногірську/ фото Вільногірськ IN.UA

12 серпня 1956 року заклали фундамент першого двоповерхового будинку у місті. Цю дату почали вважати днем народження Вільногірська. Вулиці міста називали на честь відомих містян, козаків та інших видатних постатей. 

Історію вулиць Вільногірськ IN.UA розповів історик та краєзнавець Володимир Смирнов.

Перші вулиці Вільногірська 

Мені б хотілося розповісти про історію перших вулиць Вільногірська. В них є цікава інформація. Можливо, дехто з мешканців забув про деякі факти. А от для нових мешканців буде корисно знати про наші вулички

Володимир Смирнов // історик

На території сучасного Вільногірська раніше був степ, глибокі байраки та височів курган, який місцеві називали «грецькою могилою».

З початком будівництва гірничо-металургійного комбінату почали будувати робітниче селище, проте згодом з’явилося місто, розповідає історик Смирнов. Будинки та вулиці будували серед степу, саме тому перша вулицю назвали Степовою. А офіційна адреса містоутворювального підприємства ГМК стала Степова 1.

Далі по вулиці Степовій розташувалися управління механізованого будівництва №6 та управління «Дніпрометалургбуд». Будівельники цих підприємств брали участь у будівництві комбінату та міста в цілому.

Від Степової взяли свій початок багато вулиць, зокрема Молодіжна, яка раніше мала назву Ленінського комсомолу. А мешканці міста її називали Ленком.

На маленькій вулиці Ентузіастів проживали молоді будівельники міста.

Далі — Дніпровська. Наразі вона зветься вулицею ім. В. Варена. Першого директора комбінату, який 25 років очолював підприємство.

Я думаю, що не всі у місті згадають яка це вулиця і де вона розташована

Володимир Смирнов // історик

На вулиці Дніпровській проживав Володимир Мамонтов, якого вважають першим зодчим міста. А наразі на цій вулиці проживає Олександр Волощук, який є одним з ініціаторів вшанування пам’яті Віктора Варена у назві вулиці. Олександр Волощук обіймав посаду заступника директора комбінату соціальних питань, а згодом був міським головою Вільногірська.

За всі добрі справи, які здійснив Олександр Волощук, він був нагороджений відзнакою за заслуги перед містом

Володимир Смирнов // історик

На вулиці імені В.Варена знаходиться виконавчий комітет Вільногірської міської ради. В цій будівлі раніше був гуртожиток для будівельників, а також управління тресту «Дніпротяжбуд», який з 1956 по 1960 рік займався будівництвом міста та комбінату. 

Вулиця В.Варена у Вільногірську
Вулиця В.Варена у Вільногірську/ фото архів Володимир Смирнов

Як змінювалися назви вулиць Вільногірська

На вулиці Гірняків у приватних будинках жили працівники комбінату, автотранспортного підприємства та інших установ міста. Серед них перший директор комбінату Віктор Варен, перший головний інженер Василь Задорожний та перший начальник збагачувального виробництва Серафим Клапцов.

Вулиця Центральна, яка простяглася від Степової аж до виїзду з міста, раніше називалася вулицею Леніна. Вона проходить через центр Вільногірська. На вулиці розташовані навчальні заклади, спортивний комплекс, магазини. Колись на Центральній жив Олександр Кушнарьов, який і назвав місто Вільногірськом у 1958 році.

У двоповерхових будинках по вулиці Будівельників жили працівники комбінату, вчителі та лікарі, працівники торгівлі, а також перший керманич Вільногірська Онуфрій Кошик.

Між вулицею Будівельників та Садовою розміщувалося тимчасове житло — бараки без зручностей. А от вже на вулицях Садова, Хмельницького, Кобзаря, Зелена, Гоголя, Шевченка та Криничанська приватні будинки для себе зводили будівельники міста, серед них Михайло Парамонов та Яків Кучеренко.

Бараки у Вільногірську
Бараки між вулицями Будівельників та Садовою/ фото архів Володимир Смирнов

В лютому 2016 року вулицю Жовтневу, яка пролягає від Промислової до міської лікарні, перейменували ім’ям Юрія Устенка.

Місцеві жителі віддали шану таким чином лікарю від Бога. Він був відзначений за заслуги перед містом. Людина, яку глибоко шанували та любили в місті за тисячі врятованих життів. Люди, які до нього зверталися, завжди отримували від нього пораду і допомогу

Володимир Смирнов // історик

Вільногірськ 1961 рік
Перехрестя вулиць Жовтневої (Імені Ю.М.Устенка) та Леніна (Центральної). Зліва будівництво лікарні 1961 рік/ фото архів Володимир Смирнов

Перейменування вулиць Вільногірська

Цьогоріч, рішенням депутатів міської ради, у Вільногірську перейменували дві вулиці. Гагаріна тепер зветься вулицею Захисників України, а от Кошового — Яблунева. 

Перейменували також і вулиці у селищах Вільногірської громади. Так у селі Кринички з’явилася вулиця Квітнева замість Суворової.

У селищі Доброгірське у Квітневу перейменували вулицю Ломоносова.

У селі Дмитрівка вулицю 40 років Перемоги стали називати вулицею Перемоги, Гагаріна – Дружбою, Рудніченка – Виноградною.

У міськраді повідомляють, вулицю Гагаріна у селі Посуньки теж планують перейменувати, проте наразі ще не визначилися з назвою. Серед пропонованих — Посуньківська або Посунчанська. Пропозиції винесуть на розгляд місцевих мешканців.

Аби відтворити історію Вільногірська, у міській бібліотеці збирають відомості про місто. Смирнов закликає ділитися фотографіями, речами минулого століття та фактами про Вільногірськ. 

Ми будемо раді вашому внеску. Ми їх збережемо задля того, щоб наші діти та онуки знали й шанували наш край

Володимир Смирнов // історик

Історик Володимир Смирнов
Володимир Смирнов показує карту Дніпропетровської області/ фото Вільногірськ IN.UA

Читайте також:

Вільногірськ живе тут –  підписуйтесь на наш Facebook та Telegram

На Дніпропетровщині рибалки за 3 дні завдали понад 800 тисяч гривень збитків біоресурсам регіону

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 18:00, 3 Квітня 2025
Риба / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

Від початку нерестової заборони на вилов водних біоресурсів на Дніпропетровщині зафіксували кілька порушень правил рибальства. Загальна сума збитків, завданих біоресурсам регіону, становить 816 663 гривень.

Про це повідомляє Дніпропетровський рибоохоронний патруль.

Збитки завдані біоресурсам за 3 дні

У перший день заборони, 1 квітня, рейдова група виявила двох чоловіків, які займалися незаконним виловом риби на річці Саксагань у Кривому Розі. Зловмисники використовували заборонені знаряддя лову, зокрема 4 сітки. Вони наловили 25 кілограмів риби. Серед виловлених водних біоресурсів були:

  • 121 екземпляр плітки;
  • 43 карасі сріблясті;
  • 26 окунів;
  • 11 судаків.

Завдані державі збитки оцінили в 378 896 гривень.

Риба / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

На наступний день, 2 квітня, Дніпропетровський рибоохоронний патруль зафіксував порушення правил рибальства на річці Коноплянка біля села Карнаухівка. Чоловік ловив рибу за допомогою 2 сіток. Він незаконно виловив 15 кілограмів риби. Серед виловлених біоресурсів були:

  • 110 карасів сріблястих;
  • 7 плоскирків;
  • 7 краснопірок;
  • 1 окунь;
  • 1 плітка.

Збитки, завдані рибному господарству, становлять 200 532 гривні.

Риба / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

Згодом рибоохоронці спільно з водною поліцією зафіксували подібне порушення на Дніпровському водосховищі в Дніпрі. Чоловік також ловив рибу з гумового човна за допомогою 3 сіток. Він незаконно виловив 47 кілограмів риби. Серед виловлених біоресурсів були:

  • 47 карасів сріблястих;
  • 9 судаків;
  • 5 лящів;
  • 2 щуки;
  • 1 окунь;
  • 1 сазан.

Збитки склали 128 639 гривень.

Заборонені знаряддя лову / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

Пізніше, 3 квітня, рибпатруль зафіксував порушення на річці Інгулець біля села Кудашівка. Чоловік ловив рибу з гумового човна за допомогою 1 сітки. Він незаконно виловив 26 кілограмів риби. Серед виловлених водних біоресурсів були:

  • 41 плітка;
  • 25 карасів сріблястих;
  • 3 лящі.

Завдані збитки становлять 108 596 гривень.

Риба / фото Дніпропетровський рибоохоронний патруль

Проти винних осіб складено адміністративні протоколи за частиною 4 статті 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Матеріали справ готуються для передачі до правоохоронних органів. Розглядається можливість відкриття кримінальних проваджень за статтею 249 Кримінального кодексу України (незаконне заняття рибним промислом). Човни, заборонені знаряддя лову та незаконно виловлені водні біоресурси вилучено слідчими.

Читайте також:

Підписуйтесь

На Дніпропетровщині водій хотів уникнути відповідальності за 5 тисяч гривень

Дмитро Бойцун Дмитро Бойцун 16:30, 3 Квітня 2025
Документування факту спроби підкупу / фото Національна поліція

У Дніпрі правоохоронці задокументували спробу підкупу від 21-річного водія, який намагався уникнути адміністративної відповідальності за керування автомобілем у стані алкогольного спʼяніння.

Про це повідомляє Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області.

Інцидент стався 15 березня в Дніпровському районі міста, коли патрульні зупинили автівку порушника за порушення правил дорожнього руху.

Водій, маючи явні ознаки спʼяніння, запропонував поліцейським хабар у сумі 5 тисяч гривень, намагаючись уникнути відповідальності. Після цього на місце події викликали слідчо-оперативну групу для документування правопорушення.

Слідчі повідомили фігуранту про підозру за частиною 1 статті 369 (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі) Кримінального кодексу України. Наразі обвинувальний акт щодо підозрюваного направлено до суду.

Читайте також:

Підписуйтесь

На Дніпропетровщині рибалки за 3 дні завдали понад 800 тисяч гривень збитків біоресурсам регіону

Від початку нерестової заборони на вилов водних біоресурсів на Дніпропетровщині зафіксували кілька порушень правил рибальства. Загальна сума збитків, завданих біоресурсам регіону, становить 816 663 гривень. Про […]

18:00, 03.04.2025 Дмитро Бойцун

На Дніпропетровщині водій хотів уникнути відповідальності за 5 тисяч гривень

У Дніпрі правоохоронці задокументували спробу підкупу від 21-річного водія, який намагався уникнути адміністративної відповідальності за керування автомобілем у стані алкогольного спʼяніння. Про це повідомляє Головне […]

16:30, 03.04.2025 Дмитро Бойцун

Вільногірська міська рада відкриє аукціон з продажу права оренди земельної ділянки

Право оренди земельної ділянки у Вільногірську площею 3 461 метр квадратний планують продати через аукціон на платформі “Українська універсальна біржа”. Стартова ціна лота складає 67 […]

14:50, 03.04.2025 Дмитро Бойцун

Поліція ліквідувала мережу наркоугруповань на Дніпропетровщині

Правоохоронці передали до суду обвинувальні акти щодо учасників злочинної організації, яка щомісяця виготовляла майже тонну заборонених речовин. Зловмисники діяли у різних областях, використовуючи криптовалютні біржі, […]

13:20, 03.04.2025 Дмитро Бойцун
Новини

Військовослужбовці можуть отримати безкоштовне зубопротезування у Вільногірській ЦМЛ

Українські захисники та захисниці мають право на безкоштовне зубопротезування в медичних закладах, що уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ). Про це повідомили в […]