Бувають випадки, коли люди надто чутливо сприймають критику у свою адресу, або складно проживають події навколишнього середовища, які напряму не стосуються їх життя. Це впливає на психічний стан, може вплинути на тиск чи апетит. Психолог Олександр Зінченко радить вчитися не сприймати все близько до серця.
Поради психолога — у матеріалі Вільногірськ IN.UA
Не сприймати все близько до серця треба вчитися
Чутливе сприйняття критики або подій життя в психології має окремий термін — соціальний перфекціонізм.
«Це коли ви не можете не звертати увагу на те, що інші люди про вас думають. А також які ваші недоліки чи помилки бачать», — каже психолог Олександр Зінченко.
Така психічна проблема розвивається у дитинстві, зазначає психолог. На це впливає виховання, якщо у ньому близькі використовували часту критику, тиснули на почуття провини та намагання зробити дитину «зручною».
Щоб навчитися не брати близько до серця, варто пам’ятати, що лише власне бачення себе важливе.
«Страх не відчувати себе по-дурному змушує почуватися невпевнено. Зазвичай, люди починають реагувати навіть на сміх інших людей, який до них не відноситься», — розповідає психолог.
Полегшити стан чутливого сприйняття допоможуть психологічні практики.
Діалог з внутрішнім критиком
«Вам варто зрозуміти, чий образ з’являється у голові. Зрозуміти, що це установки чиїсь, а не ваші. Зверніть увагу на свого внутрішнього хвалька і почніть його вирощувати», — радить Олександр Зінченко.
Думка інших
«Коли вам виказують чужу думку на рахунок ваших дій, спитайте себе, чи бажали ви цієї поради, чи просили ви її. Якщо ні, то варто повідомити людині, що її думка не прохання і не варта уваги», — зазначає психолог.
Реагувати варто лише на конструктивну критику, на ту, про яку просили. У цьому разі треба враховувати й те, чи компетентна людина у питанні, про яке дає поради.
Підвищення власної самооцінки
В цьому допоможе техніка «Хто Я»:
«На листі паперу запишіть усі відповіді на питання «Хто Я?». Виділіть ті відповіді, які вас характеризують як гарну особистість. Ті відповіді, що вас критикують, варто протестувати на відповідність дійсності», — радить психолог Олександр Зінченко.
Читайте також:
- Помічати все навколо та насолоджуватися життям: поради психолога
- Робота та особисте життя: як знайти баланс та все встигати
Підписуйтесь