Бюджетні виклики і громадські ідеї: як Вільногірськ вирішує проблему листя

Катерина Тесленко 16:16, 28 Березня 2025
Неприбране листя у Вільногірську / фото Вільногірськ IN.UA

У Вільногірську гостро стоїть проблема прибирання листя на вулицях, у дворах та парках. Мешканці нерідко самі організовують локальні ініціативи, але вони стикаються з труднощами у вивезенні зібраного сміття. Комунальні служби пояснюють ситуацію нестачею фінансування та ресурсів.

Журналісти Вільногірськ IN.UA поспілкувалися з начальником УАКБ Ростиславом Варницьким та директором КП “УК “Жилкомсервіс” Іваном Буряком, щоб дізнатися інформацію щодо прибирання листя у Вільногірську.

Чому вулиці залишаються не прибраними?

Ростислав Варницький, начальник управління архітектури, капітального будівництва та житлово-комунального господарства, пояснив, що фінансування на прибирання листя у міському бюджеті цього року не передбачено. З його слів, кошти для проведення робіт планують закласти у бюджет восени, у жовтні або листопаді.

На запитання щодо ситуації з листям, яке збирають мешканці самостійно, Ростислав Варницький пояснив, що жителі можуть звертатися до комунальних підприємств для організації вивезення. Проте на сьогодні ці підприємства стикаються із браком техніки.

Якщо люди самі прибирають листя, вони можуть звернутися до комунального підприємства, але там теж не вистачає техніки. Проте ми маємо відходити від думки, що хтось мусить це робити за нас. Бюджетні кошти краще спрямовувати на ті потреби, які люди самі не можуть вирішити – ремонт доріг, освітлення тощо”, – зазначає Ростислав Варницький.

Неприбране листя у Вільногірську / фото Вільногірськ IN.UA

Іван Буряк, директор КП “УК “Жилкомсервіс”, пояснив, що у поточному році кошти на прибирання листя не виділялися. Він наголосив, що підприємство зосереджується на інших завданнях, таких як прибирання доріг, але вивезення листя здійснюється лише за запитами мешканців. 

Нам виділили кошти на дороги, і ми виконуємо цю роботу. Листя ми не прибиратимемо, поки не буде виділено окреме фінансування на це,” — прокоментував Іван Буряк.

Проблема вивезення після екологічної акції

Нещодавно у міському парку відбулася екологічна акція до дня Всесвітнього дня водних ресурсів, під час якої мешканці та волонтери зібрали листя та сміття. Однак зібрані мішки досі залишаються на місці. Ростислав Варницький пояснив, що комунальне підприємство не має техніки, здатної впоратися з великим обсягом робіт.

Ми ведемо перемовини з підприємствами, такими як ‘Скляний альянс’, щоб вони надали техніку для вивезення. Сподіваємося, що вивеземо сміття вже наступного тижня. У майбутньому будемо планувати такі заходи заздалегідь, аби техніка була доступною одразу після прибирання,” — зазначив Ростислав Варницький.

Неприбране листя в парку після екологічної акції / фото Вільногірськ IN.UA

Ініціативи мешканців: самостійні зусилля для чистоти

Місцеві жителі часто самостійно організовують прибирання своїх дворів. Так, мешканці будинку на бульварі Миру, 15 об’єдналися, щоб навести лад на прибудинковій території. Ініціаторкою стала Наталя Журавель, яка висловила вдячність сусідам за активну участь. За її словами, мешканці сподіваються, що комунальні служби зможуть оперативно вивезти зібране сміття, а жителі підтримуватимуть чистоту біля своїх будинків.

Прибирання листя мешканцями на вулиці Бульвар Миру, 15 / фото Вільногірськ Online

Подібну ініціативу реалізували і мешканці бульвару Миру, 1. Вони не лише прибрали територію, але й звернулися до приватного підприємства, яке надало трактор для вивезення листя.

Іван Буряк підкреслив, що “Жилкомсервіс” готовий реагувати на запити мешканців щодо вивезення зібраного листя.

Пропозиція компостування як альтернатива

Спалювання листя залишається поширеною проблемою у приватному секторі. Ростислав Варницький порушив це питання, запропонувавши запровадження компостування як альтернативу. Він зазначив, що компостування дозволяє ефективно використовувати органічні відходи, зменшуючи шкоду довкіллю.

Компостування — це не лише можливість удобрювати ґрунт, але й ефективне рішення для зменшення навантаження на сміттєзвалища. Це екологічно та доступно для кожного власника домогосподарства,” — пояснив Варницький.

Неприбране листя у Вільногірську / фото Вільногірськ IN.UA

Читайте також:

Підписуйтесь

Антон Боклаг залишає посаду секретаря Вільногірської міськради

Анастасія Гришкова 18:30, 3 Липня 2025
Антон Боклаг / фото, Facebook

У Вільногірську готуються до кадрових змін — секретар міської ради Антон Боклаг вирішив піти з посади за власним бажанням. Відповідну заяву він написав 2 липня.

Інформація про це з’явилася на офіційному сайті Вільноногірської міської ради.

Боклаг йде з посади секретаря

У документі зазначено, що підставою для звільнення стала особиста ініціатива посадовця. Остаточне рішення про припинення його повноважень депутати мають ухвалити 25 липня.

“Це моє особисте й виважене рішення. Не покидаю громаду залишаюсь і буду відновлювати громадську роботу та пошук грантових можливостей. У багатьох сьогодні в голові вже думки про місцеві вибори. У мене немає жодного бажання займатися політиканством і боротися з політичними ідіотами в період воєнного стану. Хочу докладати максимум зусиль у громадському секторі й просто спокійно робити корисні речі. Користуючись нагодою, хочу подякувати всім, хто конструктивно й професійно підходив до вирішення питань, і всім, хто розуміє, що війна триває”, — пояснив у коментарі “Вільногірськ Онлайн” Антон Боклаг.

Додамо, що Антон Боклаг працював секретарем із кінця жовтня 2024 року, до цього посада була вакантної майже рік.

Проте посаду Боклаг отримав не з першого разу. Депутати висунули кандидатуру Антона Боклага, але на засіданні у березні 2024 року також не ухвалили рішення про призначення про його призначення через один голос, якого не вистачило. А вже наприкінці 2024 року Боклаг став секретарем Вільногірської міської ради.

На посаді секретаря міської ради Антон Боклаг активно виступав за розвиток комунального підприємства у Вільногірську.

Крім посади секретаря Вільногірської міської ради, Антон Боклаг є членом благодійної організації “Благодійний фонд “Вільногірськ”.

Обов’язки секретаря міської ради

Обов’язки секретаря міської ради Додамо, що секретар міської ради — це у Вільногірській громаді єдиний депутат, який працює на постійній основі і отримує заробітну плату з місцевого бюджету.

Відповідно до Закону України “Про місцеве самоврядування”, статті 50 секретар ради організовує пленарні засідання, допомагає готувати проєкти рішень, стежить за дотриманням правил роботи ради, контролює виконання ухвалених рішень і підтримує зв’язок із громадою.

У роботі ради діє принцип балансу: виконавчі органи втілюють рішення і витрачають кошти, а депутати під керівництвом секретаря контролюють ці процеси, формують позицію ради і захищають інтереси мешканців.

Підписуйтесь

Підписуйтесь

Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території

Анастасія Гришкова 15:10, 3 Липня 2025
як отримати свідоцтво про смерть / ілюстративне фото, Rexels

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини на тимчасово окупованій території потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті. Подати її можна до будь-якого суду України, незалежно від місця проживання.

Про це повідомила завідувачка сектору “Вільногірське бюро правничої допомоги” Наталія Чернявська.

Як подати заяву

Це можна зробити й онлайн — через систему “Електронний суд”.

До заяви варто додати докази: свідчення очевидців, медичні довідки, фото чи відео з місця поховання.

Справи про смерть на окупованих територіях розглядаються у пріоритетному порядку. Судовий збір у таких випадках не сплачується. Після рішення суду необхідно звернутися до відділу ДРАЦС (РАЦС). Там на підставі рішення суду зареєструють смерть і видадуть свідоцтво.

Наталія Чернявська наголошує: отримати свідоцтво про смерть без звернення до суду неможливо, якщо людина померла на окупованій території.

У разі потреби — можна звернутися за безоплатною правовою допомогою.

  1. Якщо смерть сталася у зоні бойових дій — може знадобитися допомога поліції.
  2. Якщо людина померла за кордоном — слід звернутися до консульства.
  3. Якщо потрібна лише інформація про смерть, а не документ — можна отримати витяг про смерть.

Читайте також:

Підписуйтесь

Антон Боклаг залишає посаду секретаря Вільногірської міськради

У Вільногірську готуються до кадрових змін — секретар міської ради Антон Боклаг вирішив піти з посади за власним бажанням. Відповідну заяву він написав 2 липня. […]

Як отримати свідоцтво про смерть людини, яка померла на окупованій території

Щоб отримати свідоцтво про смерть людини на тимчасово окупованій території потрібно звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті. Подати її можна до будь-якого […]

Постраждалі від рф можуть отримати фінансову допомогу: перелік категорій

Українці які постраждали внаслідок збройної агресії можуть отримати фінансову допомогу від держави. Про це повідомляє Міністерство соціальної політики України. Хто може отримати допомогу Родини загиблих […]

В Україні ветерани можуть отримати до 1,6 мільйона гривень на власну справу

В Україні ветерани та ветаранки, а також родини загиблих захисників можуть отримати фінансування на власну справу. Це стало доступним за програмою “Варто РОБИти СВОЄ 2.0”. […]

Платники податків Дніпропетровщини поповнили держбюджет на понад 22 мільярди гривень з початку року

З початку 2025 року платники податків Дніпропетровської області спрямували до загального фонду державного бюджету майже 22,2 мільярда гривень податків, зборів та обов’язкових платежів. Про це […]