День пам’яті померлих від СНІДу: що треба знати про хворобу й де пройти тестування у Вільногірську

Олександра Зоз 12:24, 16 Травня 2024
ВІЛ та СНІД
ВІЛ та СНІД – День пам’яті померлих від хвороби/ ілюстративне фото з відкритих джерел

У третю неділю травня, цьогоріч це 19 число, світ згадуватиме людей, які померли від СНІДу. Цю хворобу викликає вірус імунодефіциту людини. На початок 2024 року, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні зареєстрували 2756 нових випадків ВІЛ-інфекції. Найвищі показники захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Дніпропетровській, Одеській, Київській, Кіровоградській та Чернігівській областях. У МОЗ зазначають, третина із загальної кількості всіх захворілих не знають, що є носіями ВІЛ-інфекції. Контролювати здоров’я допоможе тестування.

Про тестування на ВІЛ Вільногірськ IN.UA розповіла медична директорка медичного Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Тестування на ВІЛ та СНІД у Вільногірську

Щоб контролювати стан здоров’я, необхідно робити текстування на виявлення ВІЛ-інфекції, розповідає медична директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Для цього вільногірцям необхідно звернутися до сімейного лікаря. Той дасть направлення на тестування. Швидкі тести безплатні.

«Якщо в когось позитивний результат, тоді сімейний лікар повинен скерувати пацієнта на консультацію до інфекціоніста. Там вже буде більш ретельне обстеження», — каже Головянко.

Існує доконтактна та постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції.

«Наприклад, якщо медична сестра вкололась голкою або поранилася, та знає, що потрапила кров ВІЛ-інфікованої людини, то потрібно одразу звернутися до інфекціоніста, призначається постконтактна профілактика на період 28 днів — людина приймає антиретровірусну терапію. Постконтактна профілактика розпочинається в перші години, але не пізніше 72 годин після «аварії», — розповідає лікарка.

ВІЛ-інфікованим людям приймати антиретровірусну терапію необхідно протягом всього життя. Її не можна переривати, постійне приймання препаратів збереже від ускладнень хвороби та подовжить життя.

«Якщо дитина народжується від ВІЛ-інфікованої матері, то не 100%, що вона буде інфікованою. Тому дитині не можна грудне вигодовування. Там іде контроль аналізів за схемою та антиретровірусна терапія. Якщо новонароджена дитина, то тричі робиться тест, а потім береться більш поглиблений аналіз. Якщо дитина не інфікована, то за нею спостерігають і веде вона нормальний спосіб життя. Якщо виявляється позитивний тест, то йде індивідуальне призначення терапії», — каже Головянко.

Вікторія Головянко
Медична директорка КП медичного Центру Вільногірського ПМСД Вікторія Головянко/ фото Вільногірськ IN.UA

ВІЛ та СНІД: що треба знати

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні зареєстровано понад 170 тисяч ВІЛ-інфікованих. Проте про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих. Загальна кількість людей, які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600.

Як передається ВІЛ

  • через кров — при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров від ВІЛ-інфікованої до здорової людини. Частіше це відбувається при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
  • статевим шляхом — під час незахищених статевих стосунків;
  • від матері до дитини під час вагітності, пологів та годуванні грудьми.

ВІЛ не передається:

  • при спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні;
  • у лазні та сауні;
  • під час поцілунків;
  • обіймах та рукостисканні;
  • при чханні та кашлі;
  • через поручні, дверні ручки, столи, стільці;
  • при укусах комарів чи інших комах.

Після інфікування вірус починає швидко розмножуватись, вражає різні клітини, органи та системи організму. Через 6-8 тижнів у третини інфікованих розвивається гостра ВІЛ-інфекція, яка протікає з такими симптомами:

  • лихоманка;
  • слабкість;
  • підвищення температури;
  • біль у суглобах.

В інших — цей період проходить непомітно.

ВІЛ викликає СНІД

Після закінчення гострої стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який триває 8-10-12 років. У цей час здебільшого людина відчуває себе здоровою, веде звичайний спосіб життя. Проте періодично можуть збільшуватися лімфовузли, часто з’являтися простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ.

Вірус вражає клітини імунної системи, так звані СД4 лімфоцити, які захищають організм від вторгнення бактерій та вірусів. У здоровому організмі їх кількість становить 1000 в мілілітрі крові. Кожного року кількість СД4 в крові ВІЛ-інфікованого зменшується в середньому на 50 клітин, і коли їх кількість падає до 300-200 і нижче, порушується система імунного захисту і розвиваються захворювання.

Людина погано себе почуває, відзначає схуднення, слабкість, стомлюваність. Ця стадія хвороби називається СНІД. Його проявами можуть бути герметична інфекція, грибкові ураження шкіри та слизових оболонок, активується або первинно розвивається туберкульоз.

ВІЛ та СНІД
ВІЛ-інфекція/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Читайте також:

Підписуйтесь

Дніпровський академічний театр драми та комедії: які вистави можна переглянути протягом тижня

Буянова Єва 15:30, 23 Листопада 2024
Дніпровський академічний театр драми та комедії/ фото Freepik

Дніпровський академічний театр драми та комедії запрошує глядачів поринути у світ мистецтва та емоцій. Протягом тижня на сцені театру можна побачити захопливі вистави для поціновувачів класики й сучасної драматургії. Дізнайтеся, які постановки варто відвідати цього тижня, щоб зробити свої вечори незабутніми.

Про це повідомляє ДРАМіКОМ

«Таксист 2» – 26 листопада 18:00

Довгоочікуване продовження історії життя відомого таксиста Джона Сміта у суперкомедії «Таксист 2». Яскравий гумор, смішні витівки та репліки, швидка зміна дії у виконанні заслужених артистів України Арсена Босенко та Андрія Мельникова не залишить вас байдужими. Не всі шляхи Господні пізнані й зрозумілі… А якщо пізнані, то не до кінця… А якщо зрозумілі, то не так… Ось і у коханні багато пізнано, але незрозуміло… Скільки родин – кожна з них індивідуальна й одна на іншу не схожа. Кожна історія кохання і кожна сім’я має свої плюси та мінуси. Кожна сім’я по своєму щаслива або нещасна… Якщо в першій виставі «Занадто одружений таксист» ми всі вдосталь насміялись, але не замислилися над тим, то в «Таксист 2» ми розкриваємо позитивне і негативне, над яким не гріх посміятися. І звичайно зробити висновки – “як треба, а як не треба…” Мораль «Таксист 2»: кожна родина з усіма її «за» і «проти» повинна бути міцною та щасливою з покоління в покоління!

«Академія сміху» – 27 листопада 18:00

«Життя – театр і всі ми в ньому актори…» Вільям Шекспір

Так! Наше життя – театр! Але який це театр? Це театр драми та комедії! І мова тут зовсім не про «Драміком», хоча й про нього теж. Але, може це театр абсурду? Інакше як пояснити поєднання східної філософії с західним прагматизмом, північну холодність з південною палкістю, говорячи з посмішкою про несмішне? Ми ставимо багато запитань, відповіді на які ми ж і допоможемо вам знайти. Ми говоримо про те, про що ви соромилися сказати голосно! Ми запрошуємо вас до жорсткої критики життя! Запрошуємо стати свідком того, як розігруються неабиякі пристрасті!

Ми – Автор та Цензор!

Але ж хто ми насправді? Вороги чи Друзі? Дурні чи Мудреці? Супротивники чи Однодумці? Вирішуйте самі!

Приходьте! Чекаємо!

І пам’ятайте:

«Сміх – найкоротша відстань між двома людьми»…» Віктор Борге

«Спальня Сальвадора» – 28 листопада 18:00

Відомий депутат-аграрій запрошує у гості знамениту письменницю подивитися на оригінал картини Сальвадора Далі, яка прикрашає його спальню. Продовження зрозуміле?

Проте щось пішло не так… Вони танцюють танго… Під диваном знаходять третього… І цей третій не зайвий.

Ця людина з трьома дипломами перевертає життя наших героїв, а також життя двох міністерств.

Кохання… шампанське… у цій виставі є усе.

Навіть філе камбали…

«Стрип-покер» – 29 листопада 18:00, 30 листопада 12:00

Дві подружні пари вирішують випробувати свої нерви та відкрити найпотаємніші секрети за допомогою провокаційної гри у стрип-покер.
Стоматолог Жак, любить свою дружину, анекдоти й танці, але не любить мити руки.
Його дружина Селін, тендітна жіночка в окулярах, любить пити вино та звільняти ледарів.
Вчителька сольфеджіо Марі, любить курити по 40 цигарок на день, їсти «Нутеллу», та боїться залишитися без чоловіка.
Пʼєр не любить нікого крім себе, обожнює вигадувати дивні історії.

Стрип-покер – гра, де кожен повинен обрати: говорити чисту правду або залишитися без одягу.
Ставки зростають, і фішками стають найпотаємніші секрети.
Той, хто програє, оголяє не лише своє тіло, але й душу.
Один стіл, одна гра, одна доля!
Готові ризикнути?

Ми всі стикаємося з вибором подібним до наших героїв…
Доречі, і ще постійно чути запах газу… а чи відчуєте його ви?

«Афера по-італійськи» – 30 листопада 16:00

Залиште повсякденні турботи та пориньте у вир емоцій сенсаційно кумедної вистави «Афера по-італійськи»! Станьте свідками карколомних пригод, шалених емоцій та несподіваних поворотів!

– Вкрасти? – Легко, як гаманця на центральній площі!
– Скинути труп у річку? – Без питань, це ж Італія!
– Надурити увесь вищий світ? – О, це мистецтво, в якому Леоніда – справжній маестро!

Леоніда Папагатто – геній обману, чарівний «синьйор» з вищого світу.
На тлі яскравих пейзажів італійської «дольче віта», сім’я Папагатто майстерно вступає у велику авантюру, перетворюючи ризик на блискучий успіх. Але чи зможе Леоніда залишитися на вершині своєї хитрої піраміди, не попавшись у пастку!

Зануртеся у світ справжніх італійських пристрастей, де любов і ревнощі переплітаються з курйозними ситуаціями та несподіваними непорозуміннями!

Ми знову раді дарувати Вам незабутній вечір, повний комедії, інтриг та родинного тепла!

Читайте також:

Підписуйтесь

Топ-5 книжок для зимових вечорів: підбірка

Буянова Єва 14:00, 23 Листопада 2024
Топ-5 книжок для зимових вечорів/фото Freepik

Топ-5 книг для зимових вечорів — це ідеальний вибір для тих, хто хоче зануритися в атмосферу затишку та захопливих історій. Ми зібрали добірку, яка подарує тепло навіть у найхолодніші дні, надихне на роздуми й допоможе поринути у світ літератури.

Більше на Вільногірськ.IN.UA

«Ожинова зима» Сара Джіо

Сіеттл, 1933. Самотня мати Віра Рей цілує свого трирічного сина Даніеля, вкладає спати й вирушає на роботу в нічну зміну в місцевий готель. Вона повертається, щоб виявити, що травнева хуртовина вкрила місто снігом, а її хлопчик зник. На замерзлій вулиці Віра знаходить його улюбленого іграшкового ведмедика, а сніг замітає будь-які сліди її сина чи злочинця.
Сіеттл, 2010. Репортер «Сіеттл Ґеральд» Клер Олдрідж отримує завдання написати про першотравневу «ожинову зиму» (пізнє весняне похолодання) і її двійника з минулого. Вона дізнається про викрадення, яке так і залишилося нерозкритим, і присягається віднайти правду. Виявляється, що між життями цих двох жінок існує багато несподіваних паралелей…

«Різдво з червоним кардиналом» Фенні Флеґґ

Живеш, плануєш, відкладаєш гроші на відпустку, а тоді… Невтішний діагноз ставить крапку в планах. Від свого лікаря Освальд дізнається, що жити йому лишається небагато. Буденні проблеми враз стають смішними й неважливими. Освальд вирішує: до дідька похмурий Чикаго! Попереду — Різдво. Останнє для Освальда. І зустріти його він планує в чарівному віддаленому містечку під назвою Лост-Ривер. Здається, що навіть час забув про це місце. Тут листоноші пересуваються човнами, а місцеві жінки — членкині таємничої спільноти, яка підпільно робить добрі справи. Люди неспішні й загадкові, і в повітрі витає аромат лимонного пирога. Одного дня Освальд зазирає до місцевої крамнички, у якій мешкає пташка. Маленька червона пташка на ім’я Джек. Та це лише одне з див, які чекають на Освальда в Лост-Ривері. Усе-таки він опинився тут зовсім не випадково…

«Поцілунок у Нью-Йорку» та «Поцілунок у Парижі» Кетрін Райдер

Це дві книги про підлітків, що волею випадку, зруйнованих планів, невдач чи то пак волею долі зустрічають одне одного напередодні Різдва і проводять цей передсвятковий час разом посеред Нью-Йорка в першій частині і Парижа в другій. До яких пригод приведе та чим закінчиться їхнє знайомство дізнаєтеся з цих книжок. Якщо вам хочеться чогось легкого, ненав’язливого, романтичного й атмосферного на один вечір, то ці історії для вас!

«Різдвяна історія» Чарльз Діккенс

Опублікований у середині грудня 1843 року шеститисячний наклад «Різдвяної пісні» розійшовся ще до Різдва, та й наступні наклади розкупили дуже швидко. Внутрішній «поштовх» дав англійцям Чарльз Діккенс своєю «Різдвяною піснею» – саме вона внесла в святкування потужний животворний дух морального й духовного очищення, доброчинності та єднання всіх людей у любові до Спасителя. Своєю повістю Діккенс заклав основи своєрідної «різдвяної філософії», яка культивується відтоді не лише в Англії, а й у всьому Західному світі.

«Твій милий Скрудж» Меґан Квін

Хіба можна не любити той різдвяний час, коли скрізь мерехтять гірлянди, кружляють сніжинки, пахне печивом і пряниками, коли хочеться одягатися в кумедні светри з дзвіночками, а святковий настрій, здається, витає в повітрі? Але Нола точно знає, як це — ненавидіти свята. Вона розійшлася зі своїм хлопцем і повернулась у рідне містечко, де почала ремонт у батьківському домі. Нола намагається уникати святкової метушні, та головне для неї — уникати зустрічей із Калебом, який багато років тому розбив її серце. Проте дівчина й не підозрює, що Калеб досі її кохає. Одного дня Нола отримує лист від загадкового Скруджа, який так само ненавидить Різдво, і починає листуватися з незнайомцем. Але чи можна закохатися у того, кого зовсім не знаєш?

Читайте також:

Підписуйтесь

Дніпровський академічний театр драми та комедії

Дніпровський академічний театр драми та комедії: які вистави можна переглянути протягом тижня

Дніпровський академічний театр драми та комедії запрошує глядачів поринути у світ мистецтва та емоцій. Протягом тижня на сцені театру можна побачити захопливі вистави для поціновувачів […]

15:30, 23.11.2024 Буянова Єва
Топ-5 книжок для зимових вечорів

Топ-5 книжок для зимових вечорів: підбірка

Топ-5 книг для зимових вечорів — це ідеальний вибір для тих, хто хоче зануритися в атмосферу затишку та захопливих історій. Ми зібрали добірку, яка подарує […]

14:00, 23.11.2024 Буянова Єва

Президент позбавив нагород зрадників України: хто увійшов в список

Верховна Рада схвалила ініційований президентом України Володимиром Зеленським законопроєкт, який передбачає позбавлення державних нагород осіб, засуджених за тяжкі злочини, дії проти національної безпеки чи міжнародного […]

12:00, 22.11.2024 Бойцун Дмитро

Борги під контролем: кошти боржників арештовуватимуть автоматично

Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт №9363, який спрямований на цифровізацію та автоматичний контроль за боржниками. ЗА – проголосували 271 народний обранець. Про це […]

09:30, 22.11.2024 Бойцун Дмитро

Як отримати допомогу військовим, звільненим з полону, та їх рідним у Вільногірську: інструкція

Послуги надаються як у центрах реінтеграції чи закладах охорони здоров’я, так і після повернення до місця проживання. Родини звільнених отримують підтримку як під час полону […]

17:00, 20.11.2024 Бойцун Дмитро