День пам’яті померлих від СНІДу: що треба знати про хворобу й де пройти тестування у Вільногірську

Олександра Зоз 12:24, 16 Травня 2024
ВІЛ та СНІД
ВІЛ та СНІД – День пам’яті померлих від хвороби/ ілюстративне фото з відкритих джерел

У третю неділю травня, цьогоріч це 19 число, світ згадуватиме людей, які померли від СНІДу. Цю хворобу викликає вірус імунодефіциту людини. На початок 2024 року, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні зареєстрували 2756 нових випадків ВІЛ-інфекції. Найвищі показники захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Дніпропетровській, Одеській, Київській, Кіровоградській та Чернігівській областях. У МОЗ зазначають, третина із загальної кількості всіх захворілих не знають, що є носіями ВІЛ-інфекції. Контролювати здоров’я допоможе тестування.

Про тестування на ВІЛ Вільногірськ IN.UA розповіла медична директорка медичного Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Тестування на ВІЛ та СНІД у Вільногірську

Щоб контролювати стан здоров’я, необхідно робити текстування на виявлення ВІЛ-інфекції, розповідає медична директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Для цього вільногірцям необхідно звернутися до сімейного лікаря. Той дасть направлення на тестування. Швидкі тести безплатні.

«Якщо в когось позитивний результат, тоді сімейний лікар повинен скерувати пацієнта на консультацію до інфекціоніста. Там вже буде більш ретельне обстеження», — каже Головянко.

Існує доконтактна та постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції.

«Наприклад, якщо медична сестра вкололась голкою або поранилася, та знає, що потрапила кров ВІЛ-інфікованої людини, то потрібно одразу звернутися до інфекціоніста, призначається постконтактна профілактика на період 28 днів — людина приймає антиретровірусну терапію. Постконтактна профілактика розпочинається в перші години, але не пізніше 72 годин після «аварії», — розповідає лікарка.

ВІЛ-інфікованим людям приймати антиретровірусну терапію необхідно протягом всього життя. Її не можна переривати, постійне приймання препаратів збереже від ускладнень хвороби та подовжить життя.

«Якщо дитина народжується від ВІЛ-інфікованої матері, то не 100%, що вона буде інфікованою. Тому дитині не можна грудне вигодовування. Там іде контроль аналізів за схемою та антиретровірусна терапія. Якщо новонароджена дитина, то тричі робиться тест, а потім береться більш поглиблений аналіз. Якщо дитина не інфікована, то за нею спостерігають і веде вона нормальний спосіб життя. Якщо виявляється позитивний тест, то йде індивідуальне призначення терапії», — каже Головянко.

Вікторія Головянко
Медична директорка КП медичного Центру Вільногірського ПМСД Вікторія Головянко/ фото Вільногірськ IN.UA

ВІЛ та СНІД: що треба знати

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні зареєстровано понад 170 тисяч ВІЛ-інфікованих. Проте про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих. Загальна кількість людей, які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600.

Як передається ВІЛ

  • через кров — при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров від ВІЛ-інфікованої до здорової людини. Частіше це відбувається при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
  • статевим шляхом — під час незахищених статевих стосунків;
  • від матері до дитини під час вагітності, пологів та годуванні грудьми.

ВІЛ не передається:

  • при спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні;
  • у лазні та сауні;
  • під час поцілунків;
  • обіймах та рукостисканні;
  • при чханні та кашлі;
  • через поручні, дверні ручки, столи, стільці;
  • при укусах комарів чи інших комах.

Після інфікування вірус починає швидко розмножуватись, вражає різні клітини, органи та системи організму. Через 6-8 тижнів у третини інфікованих розвивається гостра ВІЛ-інфекція, яка протікає з такими симптомами:

  • лихоманка;
  • слабкість;
  • підвищення температури;
  • біль у суглобах.

В інших — цей період проходить непомітно.

ВІЛ викликає СНІД

Після закінчення гострої стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який триває 8-10-12 років. У цей час здебільшого людина відчуває себе здоровою, веде звичайний спосіб життя. Проте періодично можуть збільшуватися лімфовузли, часто з’являтися простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ.

Вірус вражає клітини імунної системи, так звані СД4 лімфоцити, які захищають організм від вторгнення бактерій та вірусів. У здоровому організмі їх кількість становить 1000 в мілілітрі крові. Кожного року кількість СД4 в крові ВІЛ-інфікованого зменшується в середньому на 50 клітин, і коли їх кількість падає до 300-200 і нижче, порушується система імунного захисту і розвиваються захворювання.

Людина погано себе почуває, відзначає схуднення, слабкість, стомлюваність. Ця стадія хвороби називається СНІД. Його проявами можуть бути герметична інфекція, грибкові ураження шкіри та слизових оболонок, активується або первинно розвивається туберкульоз.

ВІЛ та СНІД
ВІЛ-інфекція/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Читайте також:

Підписуйтесь

Як говорити без канциляризмів: на Дія.Освіта з’явився курс про просту мову для чиновників

Анастасія Гришкова 17:00, 23 Травня 2025
ПРООН в Україні / фото: Ксенія Невенченко

На платформі Дія.Освіта запустили курс, який вчить чиновників і представників публічного сектору говорити не “канцеляритом”, а людською мовою.

Про це повідомили на сайті представництва ПРООН в Україні.

Говорити простою мовою

Новий курс — це не про спрощення змісту, а про повагу до людей, яким ця інформація адресована. Його мета — навчити державних службовців чітко, зрозуміло й без зайвого бюрократизму доносити офіційні повідомлення. Аби кожен — незалежно від віку, освіти чи доступу до технологій — зміг зрозуміти, що і як робити.

Презентація курсу відбулася в межах Національного тижня безбар’єрності — ініціативи першої леді України Олени Зеленської.

Подія об’єднала представників влади, медіа, громадського сектору й міжнародних організацій, які переконані: доступна мова — це перший крок до справжньої інклюзії.

Курс складається з п’яти модулів, наповнених практичними порадами: як структурувати повідомлення, уникати канцеляризмів і створювати тексти, які будуть зрозумілі кожному.

“Цей курс — не лише про покращення комунікації, а про зміну підходу, з яким публічні інституції взаємодіють із людьми», — зазначив Христофорос Політіс, заступник Постійного представника ПРООН в Україні, коментуючи запуск курсу. — «У часи кризи та відновлення проста мова стає основою інклюзії, підзвітності та довіри. Інвестуючи в чітку й доступну комунікацію, Україна демонструє всьому світові, яким має бути демократичне врядування — для кожного та кожної, всюди”.

Простою мовою — це про прозорість, довіру і якісну комунікацію. Відтепер державні установи мають інструмент, щоб не лише інформувати, а й бути почутими. І зрозумілими.

Читайте також:

Підписуйтесь

У Рівному внутрішньо переміщені особи отримуватимуть компенсацію за податки

Анастасія Гришкова 14:00, 23 Травня 2025
Рівне / ілюстративне фото, Дмитро Сімагін

У Рівному запустили фінансовий механізм підтримки внутрішньо переміщених осіб — “Реверсний податок”. Він передбачає часткове повернення суми податку на доходи фізичних осіб, сплаченого роботодавцем до місцевого бюджету, безпосередньо офіційно працевлаштованим ВПО. Ініціатива має на меті стимулювати офіційне працевлаштування, виведення зарплат із тіні та посилення економіки громади.

Як отримати компенсацію читайте в матеріалі Вільногірськ IN.UA.

Компенсація податків

Внутрішньо переміщені особи, які офіційно працевлаштовані до організацій, установ та закладів, які зареєстровані в Рівненській громаді, отримають часткове відшкодування податкових витрат, а саме це 64%, ця ініціатива сприятиме фінансовій стабільності.

Основні цілі ініціативи:

  • Заохочення офіційного працевлаштування ВПО.
  • Виведення зарплат із тіньового сектору.
  • Збільшення податкових надходжень у громаді.
  • Підтримка місцевої економіки через залучення ВПО до ринку праці.

Як отримати компенсацію

1. Офіційне працевлаштування в організації, що сплачує податки до бюджету Рівного.

2. Подання заяви до Департаменту соціальної політики (Центр Інтеграції, Словацького 3а).

3. Розгляд заявки комісією

.4. Переказ компенсації на банківський рахунок заявника.

Читайте також:

Підписуйтесь

Як говорити без канциляризмів: на Дія.Освіта з’явився курс про просту мову для чиновників

На платформі Дія.Освіта запустили курс, який вчить чиновників і представників публічного сектору говорити не “канцеляритом”, а людською мовою. Про це повідомили на сайті представництва ПРООН […]

У Рівному внутрішньо переміщені особи отримуватимуть компенсацію за податки

У Рівному запустили фінансовий механізм підтримки внутрішньо переміщених осіб — “Реверсний податок”. Він передбачає часткове повернення суми податку на доходи фізичних осіб, сплаченого роботодавцем до […]

Пенсії переселенців з ТОТ Луганщини та Донеччини понад рік без руху зберігатимуться у Пенсійному фонді

Пенсії переселенців із тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, які понад рік не знімали кошти з рахунків або не проходили фізичну ідентифікацію, більше не […]

Як відновити втрачене свідоцтво про шлюб або народження дитини: роз’яснення Мін’юсту

Повторну копію свідоцтва видають у будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану або в українському консульстві за кордоном. Про це повідомили на сайті Міністерства юстиції. […]

В Україні готуються до створення соціального житла: планують залучити 50 громад

В Україні готують проєкт зі створення соціального муніципального житла за підтримки Європейського інвестиційного банку (ЄІБ). До реалізації можуть долучитися 50 громад. Про це повідомив віцепрем’єр-міністр […]