День пам’яті померлих від СНІДу: що треба знати про хворобу й де пройти тестування у Вільногірську

Олександра Зоз 12:24, 16 Травня 2024
ВІЛ та СНІД
ВІЛ та СНІД – День пам’яті померлих від хвороби/ ілюстративне фото з відкритих джерел

У третю неділю травня, цьогоріч це 19 число, світ згадуватиме людей, які померли від СНІДу. Цю хворобу викликає вірус імунодефіциту людини. На початок 2024 року, за даними Центру громадського здоров’я, в Україні зареєстрували 2756 нових випадків ВІЛ-інфекції. Найвищі показники захворюваності на ВІЛ-інфекцію у Дніпропетровській, Одеській, Київській, Кіровоградській та Чернігівській областях. У МОЗ зазначають, третина із загальної кількості всіх захворілих не знають, що є носіями ВІЛ-інфекції. Контролювати здоров’я допоможе тестування.

Про тестування на ВІЛ Вільногірськ IN.UA розповіла медична директорка медичного Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Тестування на ВІЛ та СНІД у Вільногірську

Щоб контролювати стан здоров’я, необхідно робити текстування на виявлення ВІЛ-інфекції, розповідає медична директорка Центру первинної медико-санітарної допомоги Вікторія Головянко.

Для цього вільногірцям необхідно звернутися до сімейного лікаря. Той дасть направлення на тестування. Швидкі тести безплатні.

«Якщо в когось позитивний результат, тоді сімейний лікар повинен скерувати пацієнта на консультацію до інфекціоніста. Там вже буде більш ретельне обстеження», — каже Головянко.

Існує доконтактна та постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції.

«Наприклад, якщо медична сестра вкололась голкою або поранилася, та знає, що потрапила кров ВІЛ-інфікованої людини, то потрібно одразу звернутися до інфекціоніста, призначається постконтактна профілактика на період 28 днів — людина приймає антиретровірусну терапію. Постконтактна профілактика розпочинається в перші години, але не пізніше 72 годин після «аварії», — розповідає лікарка.

ВІЛ-інфікованим людям приймати антиретровірусну терапію необхідно протягом всього життя. Її не можна переривати, постійне приймання препаратів збереже від ускладнень хвороби та подовжить життя.

«Якщо дитина народжується від ВІЛ-інфікованої матері, то не 100%, що вона буде інфікованою. Тому дитині не можна грудне вигодовування. Там іде контроль аналізів за схемою та антиретровірусна терапія. Якщо новонароджена дитина, то тричі робиться тест, а потім береться більш поглиблений аналіз. Якщо дитина не інфікована, то за нею спостерігають і веде вона нормальний спосіб життя. Якщо виявляється позитивний тест, то йде індивідуальне призначення терапії», — каже Головянко.

Вікторія Головянко
Медична директорка КП медичного Центру Вільногірського ПМСД Вікторія Головянко/ фото Вільногірськ IN.UA

ВІЛ та СНІД: що треба знати

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ, в Україні зареєстровано понад 170 тисяч ВІЛ-інфікованих. Проте про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих. Загальна кількість людей, які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600.

Як передається ВІЛ

  • через кров — при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров від ВІЛ-інфікованої до здорової людини. Частіше це відбувається при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами;
  • статевим шляхом — під час незахищених статевих стосунків;
  • від матері до дитини під час вагітності, пологів та годуванні грудьми.

ВІЛ не передається:

  • при спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні;
  • у лазні та сауні;
  • під час поцілунків;
  • обіймах та рукостисканні;
  • при чханні та кашлі;
  • через поручні, дверні ручки, столи, стільці;
  • при укусах комарів чи інших комах.

Після інфікування вірус починає швидко розмножуватись, вражає різні клітини, органи та системи організму. Через 6-8 тижнів у третини інфікованих розвивається гостра ВІЛ-інфекція, яка протікає з такими симптомами:

  • лихоманка;
  • слабкість;
  • підвищення температури;
  • біль у суглобах.

В інших — цей період проходить непомітно.

ВІЛ викликає СНІД

Після закінчення гострої стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який триває 8-10-12 років. У цей час здебільшого людина відчуває себе здоровою, веде звичайний спосіб життя. Проте періодично можуть збільшуватися лімфовузли, часто з’являтися простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ.

Вірус вражає клітини імунної системи, так звані СД4 лімфоцити, які захищають організм від вторгнення бактерій та вірусів. У здоровому організмі їх кількість становить 1000 в мілілітрі крові. Кожного року кількість СД4 в крові ВІЛ-інфікованого зменшується в середньому на 50 клітин, і коли їх кількість падає до 300-200 і нижче, порушується система імунного захисту і розвиваються захворювання.

Людина погано себе почуває, відзначає схуднення, слабкість, стомлюваність. Ця стадія хвороби називається СНІД. Його проявами можуть бути герметична інфекція, грибкові ураження шкіри та слизових оболонок, активується або первинно розвивається туберкульоз.

ВІЛ та СНІД
ВІЛ-інфекція/ ілюстративне фото з відкритих джерел

Читайте також:

Підписуйтесь

Дніпропетровщина отримала 1,2 мільярда гривень для забезпечення житлом родин військових 

Єва Буянова 15:00, 6 Квітня 2025
Забезпечення житлом родин військових/ фото АрміяInform

Вже 284 українські Герої та їхні родини отримали можливість придбати власне житло в рамках програми забезпечення житлом родин військових. Це військові, які були змушені покинути свої домівки через війну, ті, хто отримав поранення та інвалідність, а також рідні полеглих захисників.

Про це повідомив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак

Щоб підтримати цих людей і висловити вдячність за їхню відвагу, минулого року держава спрямувала кошти на забезпечення їх житлом. Зокрема, Дніпропетровська область отримала 1,2 мільярда гривень для забезпечення житлом 570 людей.

За словами Сергія Лисака, програма дає змогу самостійно обирати, де й у яких умовах розпочинати нове життя.

Він додав, що родини військових вирішують, у якій області жити далі, та обирають між квартирами у новобудовах, житлом на вторинному ринку чи приватними будинками. Після покупки вони облаштовують свій новий дім — простір тепла та спокою.

Читайте також: 

Підписуйтесь

Як укласти договір про нерухомість замість аліментів

Єва Буянова 13:05, 6 Квітня 2025
Договір про нерухомість замість аліментів/ фото ілюстративне, Pexels

Якщо один із батьків платить аліменти, можна домовитися про їх припинення — для цього він має передати нерухоме майно у власність дитини або батька/матері, з ким вона проживає. Такий договір про нерухомість замість аліментів потрібно офіційно оформити як альтернативу регулярним аліментним виплатам.

Про це повідомили на сайті Вільногірської міської ради

У рамках договору можна передати будь-яке нерухоме майно — земельну ділянку, квартиру, житловий будинок чи інші об’єкти.

Як укласти договір

  1. Спершу потрібно звернутися до органу опіки та піклування, надавши документи на майно та посвідчення особи — паспорт громадянина України і податкову картку.
  2. Отримайте дозвіл. 
  3. Зверніться до нотаріуса та отримайте договір (якщо дитині є 14 років, вона має брати участь в укладенні договору). 

Наступні кроки

Після підписання договору батько або мати, з ким проживає дитина, бере на себе обов’язок самостійно забезпечувати її, а майно може бути оформлене або виключно на дитину, або у спільну часткову власність з тим одним із батьків.

Таке майно можна продати, але до повноліття дитини — лише за згодою органу опіки, а після досягнення 18 років вона може розпоряджатися ним самостійно як власник.

Чи можна розірвати договір

Це можна зробити лише через суд, договір може бути визначений недійсним: 

  • на прохання особи, яка передала нерухомість, у разі виключення її імені з актового запису про народження дитини;
  • якщо той з батьків, з ким проживає дитина, не виконує обовʼязки щодо її утримання. 

Як отримати юридичну консультацію 

Кожен може безкоштовно отримати юридичну консультацію від системи безоплатної правової допомоги. Юристи підкажуть, як правильно оформити договір про передачу нерухомості замість аліментів, які документи потрібні та куди звертатися.

Окремі категорії людей мають право ще й на безоплатну допомогу в суді. Це, зокрема, внутрішньо переміщені особи, діти, люди з низьким доходом (до 6056 грн на місяць для працездатних, до 4722 грн для пенсіонерів, до 6056 грн для осіб з інвалідністю), а також ветерани війни. Юристи вивчать вашу ситуацію, за потреби підготують документи, подадуть заяву до суду і представлятимуть ваші інтереси.

За допомогою можна звернутися  за посиланням.

Читайте також: 

Підписуйтесь