Актуальні новини

День міста Вільногірська: історія та цікаві факти

Олександра Зоз 10:16, 12 Серпня 2024
День міста Вільногірська
День міста Вільногірська – 12 серпня/ фото Вільногірськ IN.UA

Цьогоріч Вільногірськ відзначає 68 років з моменту свого заснування. Сталося це у 1956 році, коли на території теперішнього Кам’янського району Дніпропетровської області почали видобувати титан. Так навколо гірничо-металургійного комбінату почало зростати сучасне місто. Відомо, що саме 12 серпня 1956 року на території міста заклали перший камінь під восьмиквартирний житловий будинок та комбінат. Тому саме цей день і вважають Днем народження міста.

Редакція Вільногірськ IN.UA зібрала факти про заснування міста на основі книг «Вільногірську 40 років» та «Визнаний світом», які зберігаються у бібліотеці Вільногірського фахового коледжу. 

Вільногірську 68 років: факти

21 серпня 1956 року відкрили перший шурф майбутнього кар’єру. Тоді почалися роботи з видобутку титану. На комбінат приїжджали працювати люди, які залишалися жити поряд. Населений пункт став схожий на робітниче селище, якому 16 червня 1958 року присвоїли назву Вільногірськ. У місті гірників та металургів народилася перша дитина — Сергій Поляренко.

Першою вулицею майбутнього міста була вулиця Степова. А будову на ній називали БМУ-9 тресту «Дніпротяжбут». 

1 січня 1959 року створили трест «Дніпрометалургбуд», першим керівником якого став Іван Синіцин, а згодом — Петро Посунько.

Від вулиць Степової до Вокзальної, від Леніна до Ленінського Комсомолу робітники тресту побудували всі промислові підприємства, житлові будинки, школи, Палац культури, лікарню, кінотеатр, дитячі садки. Відомо, що за 40 років кожен муляр вклав понад мільйон цеглин.

Вода прийшла у місто завдяки працівникам «Шляхспецбуд».

Вже 1 вересня 1961 року Вільногірська середня школа №1 та металургійний технікум прийняли перших учнів на навчання.

Створення місцевого самоврядування

У травні 1960 року у Вільногірську провели перші вибори до міської ради. До її складу тоді увійшли 15 народних депутатів. А головою ради обрали Онуфрія Кошика.

У 1964 році створили бюро ЗАГС. Очолила його вчителька Галина Аришака. У липні того року у Вільногірську зареєстрували перший шлюб.

Вже у 1965 році Вільногірськ отримав статус міста районного підпорядкування, це зумовило збільшення депутатів у раді до 50. У місті почали створювати громадські організації, раду ветеранів, вуличні та домові комітети. 

У 1967 році рішенням виконкому виділили ділянку землі під будівництво заводу електровакуумного скла. 

У 1970 почали будувати другий мікрорайон міста. Це перші два будинки №5 та №7 по Бульвару Миру. 

Станом на 1971 рік населення Вільногірська становило близько 20 тисяч людей.

Як розвивалася медицина у Вільногірську

У 1957 році виникла необхідність відкрити у місті перший медичний пункт. Його розмістили в однокімнатній квартирі, де працювали 4 фельдшери та завідувачка. 

За необхідністю пацієнтів направляли до лікарень у село Вільні Хутори чи місто Верхньодніпровськ. 

У 1960 році у Вільногірську почали будувати лікарню на 100 ліжок. Там була поліклініка, жіноча та дитяча консультації. Відділення запрацювали у 1962 році.

Також лікарня мала й стаціонарні відділення:

  • хірургічне;
  • терапевтичне;
  • пологове та гінекологічне;
  • дитяче.

Працювали кабінети стоматолога, невропатолога, фізіотерапевтичний та лабораторія.

Вже у 1963 році створили інфекційне відділення на 25 ліжок. А також відкрили молочну кухню на 600 порцій.

За рік почала працювати бактеріологічна лабораторія, а з жовтня 1966 року — санепідвідділ.

Місцеві ЗМІ: початок 90-х

Було у Вільногірську й міське радіо. Його очолила журналістка Надія Воробйова. 11 лютого 1991 року в ефір вийшла перша радіопередача.

З перших днів роботи радіо передачі велися українською мовою. Висвітлювали важливі події та проблеми міста.

Читайте також:

Підписуйтесь

“Доступні ліки” у Вільногірську: чи стикаються жителі міста з браком медикаментів?

Тесленко Катерина 17:55, 3 Грудня 2024
Ліки / фото ілюстративне, Pexel

Вільногірськ стикається з проблемою доступності ліків. Попри фінансову підтримку, місцевий бюджет не завжди може забезпечити необхідні медикаменти. Історії вільногірок Олени Шевцової та Надії Войченко ілюструють реальні труднощі, з якими стикаються мешканці міста у пошуку життєво важливих ліків.

Ми також поспілкувалися із представницею Національної служби здоровʼя України Наталією Шулікою та Вікторією Головянко, медичною директоркою Вільногірського міського центру первинної медико-санітарної допомоги, щоб зрозуміти поточну ситуацію.

Доступні ліки: яка ситуація у Вільногірську

Як повідомила нам Наталія Шуліка, Національна служба здоров’я України регулярно надсилає пресрелізи для розповсюдження інформації про програму “Доступні ліки”. Голова цієї служби Наталія Гусак раз на рік проводить зустрічі в кожній області з головами громад з цього питання.

Зі слів Наталії Шуліки, до Національної служби здоров’я України скарг про неможливість отримання ліків у Вільногірську за 2024 рік не надходило. Однак проблеми все ж є, їх описують мешканки міста.

Історія Олени Шевцової

Вільногірка Олена Шевцова каже, що вже пів року не може отримати протиепілептичні ліки «Вальпроком» для свого сина. Причина проста — у місцевому бюджеті немає коштів.

«І це так в багатьох, з ким я спілкувалася. Не видають ліки навіть тим, у кого онко або цукровий діабет», — каже Олена.

Олена розповідає, що згідно з програмою, якщо у місцевій громаді не вистачає коштів на ліки, їх мають надавати з державного бюджету. Коли вона звернулася на гарячу лінію, їй сказали прийти отримати рецепт. Але ліки видали лише раз, потім жінка знову зіштовхнулася з відмовою через брак коштів у бюджеті.

«Якісь ліки підпадають під електронний рецепт, його виписують один раз. А наші ліки підпадають під фізичний рецепт. Тож щомісяця я ходила до нашого сімейного лікаря, брала рецепт і йшла до аптеки. Дуже добре, що така програма є. Але ж вона, на жаль, не виконується», — розповідає Олена.

Історія Надії Войченко

Надія Войченко вже майже пів року не може отримати необхідні ліки. Раніше вона без проблем отримувала паперовий рецепт від лікаря.

«Ліки ці мені дуже потрібні, постійно. Ось, наприклад, крапельниці я приймаю кожен 28-й день, тобто в листопаді я приймала їх двічі», — розповідає Надія.

Для отримання рецепта Надія привозила з Дніпра заключення, що потребує лікування. Тоді вже сімейний лікар надавав їй рецепт, через який вона отримувала необхідне в аптеці. Але тепер це стало неможливим, тож вона замовляє їх через застосунок «Tabletki.ua» для економії.

Вільногірка каже, що задоволена роботою аптек, але зазначає, що були моменти, коли препарати затримувалися. В таких випадках у аптеці їй давали номер телефону, за яким вона могла дзвонити та дізнаватися про наявність ліків. Інколи ліки надходили раніше.

«Було б добре, аби краще планували бюджет. А то виходить так, що виділених коштів на рік вистачило лише на половину року», — каже Надія.

Зі слів Надії, з кожним місяцем онкохворих стає дедалі більше, і багато з них не отримують безплатні ліки за програмою «Доступні ліки».

Також ми поспілкувалися із Вікторією Головянко, медичною директоркою Вільногірська. З її слів, всі, хто підпадають під необхідну категорію, отримують електронні рецепти. Тобто ті, хто мають серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, бронхіальну астму тощо.

Проблем з видачею електронних рецептів немає, якщо наявні світло та інтернет. Все необхідне технічне забезпечення для цього є, додає співрозмовниця.

Де можна отримати ліки

Мережа аптек у Вільногірську, які беруть участь у програмі “Доступні ліки”:

  • ТОВ “Аптека низьких цін”;  
  • ТОВ “Фармація Дніпра”;
  • ТОВ “Подорожнік Дніпро”
  • КП “Фармація”;
  • ТОВ “Аптека 7”;
  • ТОВ “Дніпродзержинська фармацевтична компанія”;
  • ТОВ “Медсервіс Днепр”;
  • ТОВ “Олександрійська фармацевтична компанія”;
  • ТОВ “РАМ РУАН”.

Всього нарахували 9 аптечних закладів та 12 місць відпуску лікарських засобів за електронними рецептами.

Також дізнатися адресу найближчої аптеки, яка працює з “Доступними ліками” можна, звернувшись на гарячу лінію НСЗУ за номером 1677.

Примітка. З квітня 2019 року в Україні запрацював електронний рецепт, в рамках відпуску препаратів за програмою реімбурсації “Доступні ліки”. Відтак, пацієнти та пацієнтки з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом II типу можуть отримати ліки безоплатно або з незначною доплатою за електронним рецептом. Крім того, з жовтня 2021 року до програми “Доступні ліки” додали медикаменти для лікування психічних захворювань. Також можливо отримати електронний рецепт на інсулінові препарати.

Читайте також:

Підписуйтесь

Благодійний збір: психолог Олександр Зінченко збирає кошти на капці для дітей

Тесленко Катерина 17:25, 3 Грудня 2024
Психолог Олександр Зінченко організував збір / фото надане героєм

Практичний психолог Олександр Зінченко, який працює у Вільногірську, організовує збір коштів на капці для дітей та їх матерів, які були вимушені залишити свої домівки через війну. Зараз вони перебувають у прихистку в Дніпрі.

Олександр Зінченко розповів деталі збору для Вільногірськ IN.UA 

Збір для мам

За словами Олександра Зінченка, він вирішив організувати збір, щоб допомогти людям, які все втратили через війну. Зокрема, ця допомога спрямована на дітей. Часто вони не мають необхідного одягу та взуття, пояснює чоловік. За кошти, які збирає Олександр, закуплять капці для дітей та їх мам. Допомогу передадуть в прихисток, який розташований в Дніпрі.

«Забезпечення їх базовими речами, такими як капці, підвищує їхній комфорт та психоемоційний стан. Це особливо важливо, оскільки діти в умовах евакуації та нестачі гігієнічних засобів можуть зіткнутися з проблемами здоров’я», — розповів Олександр Зінченко. 

Попередні збори

Зазначимо, що раніше Олександр вже проводив збір коштів. Тоді волонтер збирав донати на шкарпетки, колготки та спідню білизну. В результаті минулого збору було зібрано 1 600 гривень, які витратили на ці потреби.

«Звісно, що багато волонтерів також надають все необхідне. Але такі речі завжди були першою необхідністю. Тож я вирішив допомогти з цим людям», — каже Олександр Зінченко. 

Як долучитися до збору

Долучитися до збору можна за посиланням. Наразі вже зібрано 600 гривень. Олександр у коментарі додав, що не має конкретних очікувань, але дуже вдячний кожному, хто підтримує ініціативу.

На питання про те, як люди можуть побачити результати своєї допомоги, волонтер відповів, що він регулярно робить скриншоти банківських виписок та звітує про закупівлю на зібрані кошти. Усі звіти він публікує у своїх соціальних мережах.

Редакція Вільногірськ IN.UA закликає всіх небайдужих долучитися до збору Олександра Зінченка, аби підтримати тих, хто зараз потребує допомоги.

Читайте також:

Підписуйтесь

“Доступні ліки” у Вільногірську: чи стикаються жителі міста з браком медикаментів?

Вільногірськ стикається з проблемою доступності ліків. Попри фінансову підтримку, місцевий бюджет не завжди може забезпечити необхідні медикаменти. Історії вільногірок Олени Шевцової та Надії Войченко ілюструють […]

Благодійний збір: психолог Олександр Зінченко збирає кошти на капці для дітей

Практичний психолог Олександр Зінченко, який працює у Вільногірську, організовує збір коштів на капці для дітей та їх матерів, які були вимушені залишити свої домівки через […]

Як пройти безоплатну діагностику онкозахворювань у Вільногірську: детальний гід для пацієнтів

Жителі Вільногірська, зокрема внутрішньо переміщені особи, мають можливість безоплатно проходити діагностику для раннього виявлення онкозахворювань завдяки Програмі медичних гарантій. Своєчасне обстеження підвищує шанси на успішне […]

Бюджет Дніпропетровщини на 2025 рік: на що підуть гроші

9,3 мільярда гривень — саме стільки становить попередній обсяг фінансування бюджету Дніпропетровської області на 2025 рік. Про це повідомляє голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук. […]

15:00, 03.12.2024 Бойцун Дмитро

Ремонт будинків, сантехніка та бензин: що купляли для “Жилкомсервісу” за останні місяці

З 17 вересня 2024 року по 3 грудня 2024 року вільногірське комунальне підприємство “Жилкомсервіс” витратило близько 2,4 мільйона гривень на тендери за різними напрямками. У […]

13:07, 03.12.2024 Бойцун Дмитро