Як розпізнати аб’юзера: поради від психолога, які можуть врятувати вас

Єва Буянова 11:00, 9 Лютого 2025
Абʼюзивні стосунки/ фото ілюстративне, Pexels

Аб’юзивні стосунки часто починаються з дрібних маніпуляцій, які легко сплутати з турботою чи жартами. Проте необґрунтована критика, принизливі порівняння та контроль – це перші тривожні дзвіночки.

Як розпізнати аб’юзера на ранніх етапах, чому жертвами найчастіше стають люди з низькою самооцінкою та як вийти з токсичних стосунків – пояснює психолог Олександр Зінченко.

Ознаки абʼюзивної поведінки на початку стосунків

Основні ознаки абʼюзивної поведінки на ранніх етапах стосунків:

  • необґрунтована критика; 
  • критикуючі, принизливі жарти; 
  • порівняння з кимось. 

Типові жертви абʼюзерів

Абʼзери найчастіше діють несвідомо, а так, як їм зручно. А людина з відсутністю любові до себе стає його жертвою. 

“Найчастіше жертвами абʼюзивних стосунків стають люди, які не люблять себе, швидко впадають в залежність і таким чином ними легко маніпулювати”, – розповідає Олександр Зінченко.

Наслідки абʼюзивних стосунків

Психологічні наслідки перебування у таких стосунках виявляються в комплексній проблематиці, яка містить відсутність власної поваги, хронічних страх та страх будь-яких дій без згоди абʼюзера. 

Як не повторювати негативний досвід 

Після усвідомлення про перебування в таких стосунках потрібно вибудовувати особисті кордони та звертатися  до спеціаліста.

Важливо, що людина, яка пережила абʼюз, не може несвідомо повторювати такі дії в наступний стосунках. 

“Вона знаходиться в позиції жертви. Вона з одних абʼюзивних стосунків піде в інші абʼюзивні стосунки.Навіть якщо вона зустріне психологічно здорового партнера, вона буде провокувати ці абʼюзивні стосунки, тому що вона вже звикла до цієї моделі поведінки”, – пояснює спеціаліст.

Щоб не повторювати досвід аб’юзивних стосунків і вийти з позиції жертви, важливо працювати над собою та змінювати внутрішні установки.

Існує профілактика потрапляння в такі стосунки: 

  • любов до себе;
  • взращування особистісних кордонів та їх розуміння; 
  • розвиток емоційного інтелекту.

Протистояти маніпуляціям абʼюзера можливо. 

“Коли людина чітко розуміє свої кордони вона може проговорювати свої  “ні” і свої потреби. Звісно, абʼюзеру це не подобається, і він починає провокувати скандали, маніпуляції, все інше. Але коли людина вже навчилася розуміти свої кордони, навчилася розуміти свої потреби, вона чітко відстоює свою позицію, і абʼюзер не має впливу на це”, – стверджує Олександр. 

Відновлення після токсичних стосунків триває від року. 

Читайте також: 

Підписуйтесь

Коли святкують День матері в Україні

Єва Буянова 16:00, 27 Квітня 2025
День матері/ фото ілюстративне, Pexels

Хоча календар зазнав змін, відзначення Дня матері залишиться, як раніше, адже це свято не пов’язане з церковними подіями. Як і раніше, українці вшановуватимуть матерів у другу неділю травня. У 2025 році святкування припадає на 11 травня.

Детальніше про День матері читайте на Вільногірськ.IN.UA

Походження та історія свята

Традиція святкувати День матері має давнє коріння: у різних культурах вшановували богинь-матерів. У Стародавній Греції, наприклад, це була Рея — мати олімпійських богів, а в Римі — богиня Кібела.

Сучасна історія Дня матері нараховує понад сто років. Ідея його заснування належить Анні Джарвіс із Філадельфії, яка прагнула вшанувати свою матір — Анну Марію Рівз-Джарвіс, активістку у сфері охорони здоров’я. Завдяки наполегливості Джарвіс у 1914 році президент США Вудро Вільсон оголосив другу неділю травня національним святом.

День матері швидко набув популярності в багатьох країнах світу. В Україні його почали святкувати у 1929 році за ініціативою української діаспори в Канаді. У 1939-му святкування заборонила радянська влада, однак із початку 2000-х традиція була відновлена.

Цікаві факти 

Щороку в другу неділю травня фіксують рекордну кількість телефонних дзвінків — близько 122 мільйонів, що більше, ніж у будь-який інший день року.

Анна Джарвіс, яка стала ініціаторкою Дня матері, з часом почала виступати проти комерціалізації цього свята. Вона вважала, що продаж квітів, листівок і солодощів спотворює його справжню суть — вшанування матерів особисто. 

Європейська громадська організація МаМа провела дослідження і встановила, що жінка, яка «сидить вдома з дитиною», насправді не сидить без діла, а щодня проходить у середньому 40 кілометрів, виконуючи близько 200 різних завдань.

Читайте також: 

Підписуйтесь

ТОП-5 фільмів на Netflix сьогодні: підбірка

Єва Буянова 14:00, 27 Квітня 2025
ТОП-5 фільмів на Netflix сьогодні/ фото ілюстративне, Pexels

ТОП-5 фільмів на Netflix сьогодні: від запеклих кримінальних розбірок і несподіваних заручин до романтичних пригод на сонячному узбережжі — обирайте історію на будь-який настрій.

Редакція Вільногірськ.IN.UA зібрала ТОП-5 серіалів та фільмів на Netflix сьогодні

“Спустошення” 

Пограбування наркомафії, що не відбулося, вкидає втомленого від життя поліцейського (Том Харді) у розбирання зі злочинними угрупованнями міста, де немає закону — лише безлад.

“Заручник в магазині Apple”

Коли озброєна людина заходить до магазину Apple у самому центрі Амстердама, поліція має вирішити непросте завдання. Засновано на реальних подіях.

“Коли ти вийдеш заміж?”

Талановита мистецтвознавиця Ксенія чудово розуміється на картинах, але геть не розбирається в чоловіках. ЇЇ довгоочікуване весілля зривається через зраду нареченого, і з депресії тепер її може витягнути лише давня подруга, яка вмовляє Ксенію на авантюрну подорож до сонячної Хорватії. Курортні інтриги, звабливі пригоди, кримінальні перегони… Чим завершиться їх подорож – весіллям, чи в’язницею?

“Список мрій”

Американська романтична комедія-драма режисера Адама Брукса, знята за однойменним романом Лорі Нельсон Спілман 2013 року. Софія Карсон зіграла роль Алекс Роуз, молодої жінки, яка після смерті своєї матері Елізабет (Конні Бріттон) дізнається, що для отримання спадщини вона повинна виконати «життєвий список» – список бажань, який вона написала у віці 13 років. Завдання варіюються від виступу у стендап-комедії до пошуку справжнього кохання, що веде Алекс у трансформаційну подорож самопізнання, розкриття сімейних таємниць і несподіваного роману.

“Секрети домашніх тварин 2”

Домашні собаки Дюк і Макс знайомляться з новим маленьким членом сім’ї та звикають до життя на фермі, поки їхні друзі розуміються на проблемах у місті.

Читайте також: 

Підписуйтесь